PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Softverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=42)
-   -   (riješeno) Otkivanje uzroka smrzavanja (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=283263)

skfrik 06.01.2017. 13:45

(riješeno) Otkivanje uzroka smrzavanja
 
Konfa pod moj komp. Win 10 PRO

Računalo se nasumično skroz smrzne, prođu dani ništa, onda se nekad 2 puta u danu friza, nije pregrijavanje, nema nikakvog errora, sve samo stane. Kako da otkrijem što uzrokuje frizanje je li hardverske ili softverske prirode? Zadnje mi se frizo dok sam imao 2 taba u chromeu, powerpoint i word otvoren, alt tabo sam u powerpoint, alt tab nazad u word i frizo se. Prije tog se frizao na youtubu, ono što je zajedničko na oba je upaljen chrome

Veki-os 06.01.2017. 14:28

Jel baci BSOD ili se samo freeza pa moraš reset na tipku?

Skini BlueScreenView http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html pa vidi što kažu dumpovi .

skfrik 06.01.2017. 14:52

Nema bsoda, nema debuga, kao da nista nije bilo, samo friz, resetam i normalno se upali ko da nista nije bilo

Veki-os 06.01.2017. 14:58

A onda klasična procedura,vrati sve u biosu na default postavke ako je nešto OC-ano,provjeri memoriju memtestom,provjeri u SMART-u da HDD nema neke greške,updetaj BIOS ako imaš iskustva s time,updejtaj drivere itd.

Bodisson 07.01.2017. 04:41

Hmmm... memorija uglavnom baci BSOD. Proc isto tako.
Disk... disk ne bi bacio freeze, vec read/write error.
Ja bih prije pretpostavio da je neki driver ili software u pitanju.

skfrik 07.01.2017. 05:29

Bios je na defaultu, memtest 4 passa po 13 testova 0 errora, smart OK, driveri svi zadnji, posto nemam graficku od drivera imam jedino chipset, hd audio i intel hd graphic, mislim da cu zamijenit chrome sa firefoxom jer mi je on do sada bio upaljen pri svakom frizu

Bluescreenviewer pokazuje 0 crashes

driftwood 07.01.2017. 09:03

Zamijeni kabel od hard diska.

skfrik 08.01.2017. 19:05

Promjenjen SATA kabel, i opet friz, ovaj put chrome nije ni bio upaljen znači nije ni to

acer 08.01.2017. 20:08

Sorry sto se ubacujem u temu ali imam isti problem.
Ja vec par dana pokusavam skuziti sto se dogadja na mom kompu, ali ne mogu.

Kao sto kolega kaze,radi dva tri dana normalno, onda se smrzne, kao recimo danas i to dva puta.

Nije bitno sto radim, danas je stajao idle i smrznuo se.
Temp su ok, vodeno hladnjenje je u igri(temp su nesto vise od 30C), memorija testirana i ok.
Win sam upravo zbog toga reinstalirap prije para dana, mislim na staru godinu. Svi driveri su zadnji, kao i bios, nista nije overklokirano.

Na netu nista posebno na ovu temu,mada dosta ljudi ima probleme sa ovakvim simptomima.

Thermaltake 08.01.2017. 20:41

Probajte oboje flešat zadnji bios ako već niste. Nakon flešanja obavezno cmos clearat pa poriktat sve ispočetka i vidit hoće se opet smrzavat.

skfrik 08.01.2017. 21:37

Evo ja sam flesao na noviju verziju bios, cmos kliran, bios na defaultu pa da vidimo sad

acer 09.01.2017. 10:43

Tražio sam malo dalje da vidim sto moze biti uzrok, pogledaj da li imas u event vieweru neku gresku tipa storeahci id 129.
Sinoc sam napravio ovo sto je navedeno na linku, sad cemo vidjeti da li ce se dogadjati opet.

http://www.nxhut.com/2015/01/storahc...to-device.html

Jos jedan od mogucih uzroka ovakvog ponasanja, mogu biti i driveri, tj oni driveri koje win 10 instalira prilikom instalacije.

Ako mi se bude opet ponavljalo smrzavanje, probati cu instal windowsa bez mreze, pa da ja instaliram drivere, naravno uz onemogucavanje win da instaliravaju svoje kasnije.

Igneos Eructid 09.01.2017. 14:05

vjerojatno neka nekompatibilna aplikacija, bitcoin miner ili nesto takvoga...imao sam slican slucaj kad bi antivirus otkrio nesto zlocudno, a to zlocodno bi uzrokovalo freeze, i opet bilo aktivno iduci restart...

skfrik 09.01.2017. 20:06

Citiraj:

Autor acer (Post 3008389)
Tražio sam malo dalje da vidim sto moze biti uzrok, pogledaj da li imas u event vieweru neku gresku tipa storeahci id 129.
Sinoc sam napravio ovo sto je navedeno na linku, sad cemo vidjeti da li ce se dogadjati opet.

http://www.nxhut.com/2015/01/storahc...to-device.html

Jos jedan od mogucih uzroka ovakvog ponasanja, mogu biti i driveri, tj oni driveri koje win 10 instalira prilikom instalacije.

Ako mi se bude opet ponavljalo smrzavanje, probati cu instal windowsa bez mreze, pa da ja instaliram drivere, naravno uz onemogucavanje win da instaliravaju svoje kasnije.

Takvog errora nemam..

Citiraj:

Autor Igneos Eructid (Post 3008476)
vjerojatno neka nekompatibilna aplikacija, bitcoin miner ili nesto takvoga...imao sam slican slucaj kad bi antivirus otkrio nesto zlocudno, a to zlocodno bi uzrokovalo freeze, i opet bilo aktivno iduci restart...

To nije 100%, od appova ima jedino VLC, foobar, chrome, malwarebytes i steam bez ijedne igrice i sve je genuine od windowsa pa do programa...

S3arch1ng 10.01.2017. 13:28

@skfrik
Imaš neki wireless adapter/karticu u kompu (npr. tp-link) ili zvučnu posebno (da nije integrirana na MB)? Isti slučaj sam i ja imao (samo freez bez bsoda), čisti instal, flashani bios - na kraju je ispalo da je bilo do tp-linkove wlan kartice/adaptera za kojeg su se automatski instalirali driveri ali nisu bili kompatibilni s win 10 a ni tp-link nije imao na svom webu podršku za win 10 za taj dapter/karticu.

skfrik 10.01.2017. 15:08

Citiraj:

Autor S3arch1ng (Post 3008906)
@skfrik
Imaš neki wireless adapter/karticu u kompu (npr. tp-link) ili zvučnu posebno (da nije integrirana na MB)? Isti slučaj sam i ja imao (samo freez bez bsoda), čisti instal, flashani bios - na kraju je ispalo da je bilo do tp-linkove wlan kartice/adaptera za kojeg su se automatski instalirali driveri ali nisu bili kompatibilni s win 10 a ni tp-link nije imao na svom webu podršku za win 10 za taj dapter/karticu.

Nemam nista eksterno ustekano, za sad nisam imao ni jedan friz od updejta biosa

acer 10.01.2017. 15:23

Zasad ni ja otkad sam napravio ono na linku gore.
Vidjet cemo iduce dane da li to rijeseno.

Prki 10.01.2017. 19:46

Meni jednom napajanje tako smrzavalo komp,nikada nisam našao na odgovor zašto ali kad sam promjenio napajanje je prestalo.A moš i windowse nove stavit.

acer 10.01.2017. 21:12

Evo danas se opet dvaputa smrznuo.
Oba puta dok sam gledao YT video na operi.

EDIT:
Pokrenuo driver verifier, i nskon restarta BSOD, i tako u krug.
Sad idem ponovno instalirati win bez mereze da mi ne povlaci drivere.
Pa cemo vidjeti da li ce se opet dogadjati

Pegasus8 11.01.2017. 00:51

Ugasi C6 mode u biosu. Imao sam istih problema zadnjih mj dana i stvarno sam probao sve i svasta.
Otkako sam tu opciju stavio na disable vise nikakvih problema.

Pozz

acer 11.01.2017. 08:24

Sinoć sam instalirao win bez mreže, i disejblao da oni sami updjetaju drivere pa cemo vidjeti da li ce se to isto ponavljati.


Ako ne bude iskljuciti cu i tu opciju.

Javim kako napreduje.

tskarda 11.01.2017. 08:44

Nije do hardvera to, dajem glavu, uzalud mjenjati hardver i testirati.

Meni od W10 1607 na 5 različitih računala se to dešava. (raznozrane firme, nova računala, lenovo ili složenci, uvijek intel sa integrušom, nemaju veze jedni s drugima od C2D do skylakea) usred rada prdne.

Instalirani sa original medija i sa medija skinutog s neta, ma ništa, nula bodova.

Nekima sam vratio Windows 7, no probati ću BIOS update pa javim.

acer 11.01.2017. 10:18

Ma da, vidjet cu jos sad kako ce biti, te jos probati ovo sa C6 iskljucivanjem u biosu.
Ako nista ne pomogne, probati cu vratit win 7.

skfrik 11.01.2017. 17:58

Citiraj:

Autor tskarda (Post 3009219)
Nije do hardvera to, dajem glavu, uzalud mjenjati hardver i testirati.

Meni od W10 1607 na 5 različitih računala se to dešava. (raznozrane firme, nova računala, lenovo ili složenci, uvijek intel sa integrušom, nemaju veze jedni s drugima od C2D do skylakea) usred rada prdne.

Instalirani sa original medija i sa medija skinutog s neta, ma ništa, nula bodova.

Nekima sam vratio Windows 7, no probati ću BIOS update pa javim.

Moj je isto na integriranoj, mozda ga to friza...

acer 11.01.2017. 21:22

Ja nemam integriranu.
Evo opet se veceras smrznuo,ali nakon sto se instalirao Anniversary Update, stisnuo sam restart i otisao vani, kada sam se vratio komp je usao u win ali je bio smrznut.

Sad sam iskljucio C6 opciju u BIOS-u pa cemo vidjeti.

Ako opet bude nema druge nego nazad na Win7 pa vidjeti.

skfrik 12.01.2017. 21:45

Citiraj:

Autor acer (Post 3009549)
Ja nemam integriranu.
Evo opet se veceras smrznuo,ali nakon sto se instalirao Anniversary Update, stisnuo sam restart i otisao vani, kada sam se vratio komp je usao u win ali je bio smrznut.

Sad sam iskljucio C6 opciju u BIOS-u pa cemo vidjeti.

Ako opet bude nema druge nego nazad na Win7 pa vidjeti.

Sto je taj C6 ?

Ja do sada ni jedan friz nisam imao

acer 12.01.2017. 23:03

Nesto vezano za power settinge CPU-a.
Meni se opet danas smrznuo, tako da ovo trenutno pisem sa sedmice.
Zasad ona radi, vidjet cemo iduce dane kako ce biti.

EDIT: Zasad na win 7 sve radi ok.

acer 14.01.2017. 15:23

Nista, danas opet bsod na sedmici.
Sve visu sumnjam da ploca kod mene problem, jer recimo sad kada se skusi sedmica moram ga resetirati, i onda zapne na asus logou i ne mrda, sve je smznuto, ne reagira ni num lock lampica na tastaturi.
Tako da ga moram po par puta resetirati da uopce dodje k sebi.

Evo najnovije dok ovo pisem na laptopu, resetirao sam ga i nista, crni ekran, smznuta ledia num lock na tipkovnici, monitor se ni ne pali.
Niti nakon jos jednog reseta nista, opet crno.

Kada ga usagim na tipku, num lock ostaje raditi i ne reagira na pritisak, to se prije nije dogadjalo, kada bi ga ugasio i lampica bi se ugasila.
OPet ga palim i nista, sad ide vadjenje kabela iz struje pa da vidimo.
Num lockk je ostao raditi, tek kada sampar puta prisitsnuo power tj ispraznio kondenzatore se ugasila.

Dvojim, ploca ili napajanje? Meni nekako smrdi na plocu.

Veki-os 14.01.2017. 19:02

Prvo probaj posudit napajanje od nekoga,to ti je jednostavnije nego posudit i mjenjat ploču.

Drvoje 14.01.2017. 19:15

Nakon napajanja bi lako mogla bit ploča, ipak je to LE model (odron) uparen sa AMD-ovim "osmakom" ;)

Ima sam istu ploču i FX6300, te su svi preporučavali dotičnu, ali ne LE model (nema VRM hladnjak)..

Dakle nije bitno jesi li OC-a ili nisi, ili je pak uopće bilo do hladnjaka naponske regulacije, ali MBO bez pasivca na VRM-u ne razmatram ni za štedljiviji Intel, a kamoli AMD-ove odrone :D


Sva vremena su GMT +2. Sada je 16:57.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger