PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Smartphone uređaji i mobiteli (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=49)
-   -   Sony "objektivi" za Android (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=251069)

estugarda 31.08.2013. 22:03

Sony "objektivi" za Android
 
http://cdn.gsmarena.com/pics/13/08/s...marena_001.jpg

http://blog.gsmarena.com/new-images-...-respectively/

Prilično zanimljiv koncept. Dakle objektiv sa senzorom. U prinicipu očito cijela kamera ugrađena u objektiv, koja se kao dodatna oprema "zakači" na Android mobitele.

Da, mora se nositi u džepu i nije ultra elegantno rješenje, ali zapravo zvuči zanimljivo. Ovisno o kvaliteti, cijeni i robusnosti veze, moglo bi biti zanimljivo.

Očito se spaja na wifi/bt/nfc sa mobom. Nejasno mi je ima li bateriju? Možda se puni/napaja bežično? Pretpostavljam da se onda sve kontrole vrše na mobu u nekoj aplikaciji...

Hm...
Nije to tak bedasta ideja...

aski 31.08.2013. 22:24

Cim pise Carl Zeiss, ne moze biti lose. :goood:

Samo, kakve onda ovo ima veze s mobitelom, ako je sve odvojeni sustav? :)

Mad_Duke 31.08.2013. 22:33

Exactly. Neko spajanje na konektor od mobitela pa da dotični, odnosno app sve kontrolira bi bilo puno jeftinije rješenje. Ovako, kad je cijeli sustav praktički neovisan bezveze ne iskorištavaš hardware od moba.

Također, bilo bi fora kad bi radio bez moba isto kako npr dela gopro hero3.

JuiceBox 31.08.2013. 22:33

nikakve, dfp glupost, 250 dolara za tu pizdariju ? neka hvala.

1v@n 31.08.2013. 23:04

Citiraj:

Autor aski (Post 2452470)
Cim pise Carl Zeiss, ne moze biti lose. :goood:

Može, ne brini ;)

rodriguez 31.08.2013. 23:29

Objasni.

estugarda 31.08.2013. 23:46

Mislim da ste malo prebrzi s odjebima. Nije da bih se ja kladio u ovu tehnologiju uz toliko nepoznanica. Ali mislim da kao ideja ima potencijala. Zašto!?

1. Ide na bilo koji Android, pa ako hoćeš dobar cameraphone, ne moraš se ograničiti na jedan od 2-3 modela, ili drugi OS (recimo ekstremno skupa Lumia 1020).
2. Kad ti ne treba optika, ne vučeš je za sobom i nemaš zbog nje 2 ili 3 puta veći/teži mob. (kao Galaxy Camera)
3. Ako je optika dovoljno dobra, a ne trebaš profi/art rezultat, može ti zamijeniti dosta opreme. (recimo u mojem slučaju entry level dslr, torbu).
4. Ukoliko bi app na mobu bio dovoljno dobar, i konekcija robusna, možda se objektiv može koristiti s punom kontrolom? Dakle, onako kako se mogu koristiti kvalitetni kompakti; s ručnim postavkama. I tome se još možda može dodati i ono što već Android ima; manipulacija fotki, cloud, share...
5. Teoretski, ako već imamo android mob, a većina ima, dodamo još $250 i dobijemo (možda) kompakt više klase koji sigurno inače košta duplo više.

Sve to ovisi o stvarnoj funkcionalnosti (i kvaliteti) o kojoj još ništa ne znamo, ali ja mislim da ima potencijala kao ideja...

I da. Negdje sam vidio da funkcionira kao kamera i bez mobitela...link...Dakle očito ima i bateriju...

1v@n 01.09.2013. 00:12

Citiraj:

Autor rodriguez (Post 2452505)
Objasni.

Eto, osobni primjer. Razočaran sam kamerom na 820 koja nosi Carl Zeiss na sebi.

Nijedna od starijih Carl Zeiss Nokia nije bila ništa bolja od konkurencije, ali je bila skuplja. U to vrijeme sam imao SonyEricssone sličnih performansi na papiru, što se kamere tiče. Svaki (W800, K550, C905) je imao bolje fotke od CZ Nokia.

Kod objektiva, Sony ima 3 grupe objektiva, G, CZ i onu za obične smrtnike.
Osim obične, G seriju nekako i kužim, ali mi CZ nikad nije bila jasna.
Boluju od svih bolesti kao i ostali objektivi, a ako i nude veću kvalitetu fotografije, onda to rade za 2-3% korisnika koji to mogu iskoristiti uz 2-3x veću cijenu.

Meni je danas CZ isto što i Swarowski. Nema proizvoda na kojem se neće moć nać jedan od ta dva logotipa.

Vjerojatno će biti dobri ti portabl objektivi, ali hoće li biti jednako dobri kao kompakt za tu ili (sigurno) još nižu cijenu? Sumnjam
Fora igračka, ali svaka čast onome kod koga ne završi na dnu ladice nakon par mjeseci igranja.

Mad_Duke 01.09.2013. 01:02

Citiraj:

Autor 1v@n (Post 2452493)
Može, ne brini ;)

Isto tako možeš imati najbolju ženu na planeti, ali ako je slikaš sa Gameboy kamerom kako će ispasti? :)

Citiraj:

Autor estugarda (Post 2452511)
-cut-.

Teoretski. Jedini razlog zašto bi neki kompakt istih perfomanski bio skuplji je radi ekrana pošto očito sve iznutrice imaš i u jednom i u drugom. Plus kaj firme koje se bave fotićima sigurno mogu sniziti cijenu dosta s obzirom na količinu koju izbacuju van.

coconut 01.09.2013. 07:42

Malo više detalja
http://www.sonyalpharumors.com/sr5-n...as-in-body-is/

Mejzlik 01.09.2013. 21:13

Osobno ovo mi se svidja, ako ce raditi koliko toliko dobre fotke...

Zadnjih mjesec dana imam N8, ponajvise radi kamere, jer mi se ne tegli fotic svuda, a Nokijin senzoric moze super fotke napraviti u usporedbi sa vecinom daleko skupljih Androida...

Usto, ako bi taj objektiv imao svoju bateriju i xenon flash, uz zadovoljavajuce slike, bio bi zanimljiv aparatic, no 250$ mi je previsoka cijena...

estugarda 02.09.2013. 09:33

Da. To je ključno. Ako neće raditi fotke na razini onih koje okida kompakt s istim objektivom, onda nema smisla. Ako hoće, onda $250 i nije tako puno, ako se uzme u obzir da je kompakt s istim objektivom $400. Nema neke logike da bi fotke bile slabije, s obzirom da ovo praktički ima ugrađeno sve ključno što ima i kompakt s kojim dijeli optiku i senzor. Zapravo sve osim LCD-a i vjerojatno viewfindera. Možda čak ima i viewfinder iza, na ovoj strani koja se ne vidi na fotkama...

Definitivno ima svoju bateriju, kad se vidi indikator baterije. Pitanje je samo koliko veliku. Sigurno ne kao ona u kompaktu. Ali bilo bi zgodno da se recimo puni bežično s moba, kad će se vjerojatno ionako postavljat na stražnju stranu nekako. Još bi bolje bilo da kao dodatnu opciju ima mogućnost spajanja na mob putem kabela za prijenos podataka i punjenje...

Pitanje je ima li flash. Nešto ima što izlazi iz tijela objektiva. Možda flash koji iskače, ili hot-shoe za eksterni flash?

I pitanje je još načina spajanja na mob. Meni ovak na prvu izgleda kao da ima neke kukice, dakle vjeorjatno će trebati i nekakav adapter, odnosno vjerojatno futrolu za mob na koju se montira. Možda ta futrola zapravo ima bateriju i handgrip!?

Ima to puno potencijala, ako se napravi kako treba.

estugarda 03.09.2013. 17:03

Novi detalji!

Ukratko:
Sad je montaža jasnija. Za Xperiu će biti case (bez baterije i gripa je malo idiotski IMHO), a za Androide ova "hvataljka" sa magnetom. Ni riječi o bežičnom punjenju, spajanju kabelom ili slično. Već vidim da će biti problem s baterijom.
Može se fotkati i bez mobitela, ali nisu niš spomenuli za viewfinder i nema fotke stražnje strane objektiva. Sutra na predstavljavanju valjda više...

Xperia:
http://cdn.gsmarena.com/pics/13/09/s...marena_019.jpg

Ostali:
http://cdn.gsmarena.com/pics/13/09/s...marena_021.jpg

Mad_Duke 03.09.2013. 17:11

Citiraj:

Autor estugarda (Post 2454239)
. Ni riječi o bežičnom punjenju, spajanju kabelom ili slično. Već vidim da će biti problem s baterijom.

Bežićno punjenje prekriži odmah. Nemoguće.

estugarda 03.09.2013. 17:19

Zašto? Ako magnetsko zračenje može prenositi el. energiju u jednom smjeru, zašto ne i u drugom, pod uvjetom da su odašiljači u oba smjera...
Mislim...ne znam zapravo. Ne razumijem se naročito u to i znanje na tom polju mi je ono, srednjoškolsko u najboljem slučaju. Samo mi se čini logično.

Mad_Duke 03.09.2013. 17:31

Pa pogledaj si koji su gubici u prijenosu energije na taj način. Onda zamisli da ti to cucla bateriju iz mobitela. Zašto bi netko to htio tako riješiti pitaj boga. Bolje da stave onda AAA baterije umjesto toga. Onda manjak standarda bla bla bla bla.

estugarda 03.09.2013. 17:42

Ali ne mora cuclati stalno. Nego kad okidaš fotku...Uglavnom, kužim te...i slažem se. Teško da ćemo to vidjeti u ovom slučaju...

Mad_Duke 03.09.2013. 17:47

Citiraj:

Autor estugarda (Post 2454269)
Ali ne mora cuclati stalno. Nego kad okidaš fotku...Uglavnom, kužim te...i slažem se. Teško da ćemo to vidjeti u ovom slučaju...

Ne teško nego NEMA ŠANSE!

estugarda 03.09.2013. 21:22

Evo i video:
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=0TWh3EvSZ_0

tOta 03.09.2013. 22:55

OK, CZ Sonar - ako je u rangu onoga sa RX100, imamo bolju stvar nego PureView na 808/1020. :D

EDIT: Čini se da jeste i to senzor sa RX100 mk2, držim fige da ovo bude dobro kao spomenuti high end kompakt, napokon alternativa za PV Nokije. :)

Mad_Duke 04.09.2013. 02:50

Citiraj:

Autor estugarda (Post 2454412)

Ova lens mount back maska je savršena stvar skupa sa wireless prikazom slike kad ti je u ruci. Još vidjet battery life i to je to. (i cijenu kad zapravo dodje kod nas u Europi) :P

Ali, dolazim do sljedećeg pitanja :P Ako već postoji šansa za back maska lens mount, sljedeća stepenica koja bi bila cool su izmjenjivi objektivi :P (pretjerujem) :)

Citiraj:

Autor tOta (Post 2454479)
OK, CZ Sonar - ako je u rangu onoga sa RX100, imamo bolju stvar nego PureView na 808/1020. :D

EDIT: Čini se da jeste i to senzor sa RX100 mk2, držim fige da ovo bude dobro kao spomenuti high end kompakt, napokon alternativa za PV Nokije. :)

PureView se ne može uspoređivati sa ovime.

tOta 04.09.2013. 07:58

Citiraj:

Autor Mad_Duke (Post 2454551)
PureView se ne može uspoređivati sa ovime.

Mah, znam, ali ujedno onda ovo postaje uistinu najbolje rješenje za fotografiju na mobilnim telefonima, mislim u manjem paketu nego sam RX100 imaš isti taj i to po jeftinijoj (?) cijeni uz mogućnost da držiš u jednoj ruci viewfinder, a u drugoj sam objektiv/aparat/nazoviGaKakoHoćeš. :D

Mad_Duke 04.09.2013. 08:16

A ne bih se složio! Integrirani dobar senzor etc. na mobitel je opet džepna verzija. Ovo koliko god da je cool, neću imati sa sobom dok sam na pjena partiju u nekom klubu u nekom gradu. (karikiram) :)

estugarda 04.09.2013. 09:36

Citiraj:

Autor Mad_Duke (Post 2454551)
Ali, dolazim do sljedećeg pitanja :P Ako već postoji šansa za back maska lens mount, sljedeća stepenica koja bi bila cool su izmjenjivi objektivi :P (pretjerujem) :)

Pa već su dva objektiva, ne!? Dakle izmjenjivo je. Barem bi bilo logično.

Čudno je što veći i skuplji objektiv ima manji zoom. Pretpostavljam da ima zaro veći i bolji senzor (osim što ima više mp). Možda i veću bateriju?

chief_wolfinjo 04.09.2013. 09:42

kao na t68 kamera :D vrlo zanimljivo

Mad_Duke 04.09.2013. 09:55

Citiraj:

Autor estugarda (Post 2454608)
Pa već su dva objektiva, ne!? Dakle izmjenjivo je. Barem bi bilo logično.

Čudno je što veći i skuplji objektiv ima manji zoom. Pretpostavljam da ima zaro veći i bolji senzor (osim što ima više mp). Možda i veću bateriju?

Pa koliko sam skužio svaki objektiv ima senzor u sebi i bateriju. Ja govorim o fiksnom senzoru
znači three step.
- Mount (bio back maska ili onaj "magnetski"),
- Dio sa senzorom
- Leća

Kao nekakve mirrorless alternativa. Velim, bacam ideje samo, ovo se sigurno neće dogoditi.

A što se tiče zooma. Koga briga za zoom, pa vidi razlike u optici

QX10 - f/3.3-5.9 optics - sporo gofno

SmartShot QX100 - f/1.8-4.9 optics - jako brzo

razlika u megapiskelima je blah, nevažna. Više me zanima razlika u samom senzoru kakva je. sa 1.8 će se u svakom slučaju jako lijepe noćne moći okidati ako senzor neće imati puno šuma. Ima netko review sa fotića takvog senzora? Nisam stigao sve pogledati.

estugarda 04.09.2013. 10:08

Citiraj:

Autor Mad_Duke (Post 2454617)
A što se tiče zooma. Koga briga za zoom, pa vidi razlike u optici
QX10 - f/3.3-5.9 optics - sporo gofno
SmartShot QX100 - f/1.8-4.9 optics - jako brzo

Jasno je da je ovo bolja optika i senzor, ali postavlja se pitanje; zašto tolika razlika u veličini po dužini!? A naročito što ovaj manji sa 10X ima vjerojatno više "hoda". Možda je i baterija veća u QX100?

Citiraj:

Autor Mad_Duke (Post 2454617)
Nisam stigao sve pogledati.

Sony RX100 DPreview
BTW kod nas 5k+!:wtf2:

Mad_Duke 04.09.2013. 10:10

Pa kod nas će koštati ovaj bolji objektiv oko 4-5.000 kuna najvj :)

Citiraj:

Autor estugarda (Post 2454623)
Jasno je da je ovo bolja optika i senzor, ali postavlja se pitanje; zašto tolika razlika u veličini po dužini!? A naročito što ovaj manji sa 10X ima vjerojatno više "hoda". Možda je i baterija veća u QX100

Pa to što je brža optika ne znači da je jedan dio brži :) Drugačiji je to dizajn. Ne znam detalje.

estugarda 04.09.2013. 10:19

Citiraj:

Autor Mad_Duke (Post 2454626)
Pa kod nas će koštati ovaj bolji objektiv oko 4-5.000 kuna najvj :)

$450 je pisalo...Pa neće valjda biti baš 2x skuplje?
Iako, i to je moguće kad se pogledaju cijene NEX objektiva kod nas...

Ali 5k za RX100. To je ludo.
Inače, ima i RX100M II za 5.7k.
Razlike. (Malo je OT, ali ima veze s QX100 objektivom, pa može biti zanimljivo)
To je već rang dobrog APS-C DSLR-a.

Mad_Duke 04.09.2013. 10:36

To je problem koji se ne može izbjeći sa "high end" malim senzorima, a čisto je form factor prilike. Da bi strpao neki 4/3 ili APS-C senzor na identičan uređaj (a nije da ne možeš) automatski bi dobio i puno širu/veću optiku potrebnu i to više ne bi bio toliko prenosivi "mali objektivčić" nego čist dobar bulky dodatak.

A ovo mi nije jasno
http://snapsort.com/compare/Sony-Cyb...SC-RX100/specs

Isti senzor, sve isto, optika ista, a ovaj noviji i skuplji je teži, manji burst rate, manje video format podržava i još neke stvari. Strange.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 06:51.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger