PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mreže (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Krađa prometa preko WLAN-a (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=53431)

Doktor 19.12.2006. 09:38

Vidim da je bilo spominjanja MAC adresa...ali što da i saznate MAC adresu ?MAC adresa mrežnih kartica, bile one wireless ili obične za korištenje sa mrežnim kabelima su teoretski jedinstvene za svaku karticu i nagalašavam "teoretski" nema ni jedne druge kartice sa tom istom adresom. Ako i saznate MAC adresu za koju sumnjate da je od onog tko vam krade promet, što onda ? Ić po kvartu i prvom mulcu izvadit karticu pa ako se MAC adrese poklapaju, dobro ga našamarat...LOL!
Najbolje je mjenjati povremeno WEP key, obavezno provjeravat promet, i gasit router kada ga ne koristite. Ono što je MasterX napisao, također stoji..
Mislim da je to najbolji recept za sigurno korištenje wirelessa u većim gradovima...: cheers2

MAHER 19.12.2006. 11:15

da gasit router je dobra fora,brijem da se nikome ne bi dalo krast promet da ste offline svako malo,našli bi drugu žrtvu,ali ako je moguće izbjegavajte WLAN jer žica je još uvijek žica :D

Domek 19.12.2006. 21:31

Nisam čitao prijašnje postove zato neznam dali je to tko napisao ali ima jedna fora (barem je to kod mene tako) na routero je postavljena ip adresa kojom se može na net (ip adresa onoga koji ima rutera) pa kad ugasiš kompić ovaj promjeni ip adresu i stavi koju imaš ti jer ruter prepozna tu adresu i dozvoli pristup netu. Osim ako...

nino 19.12.2006. 21:33

Citiraj:

Autor Domek (Post 598362)
Nisam čitao prijašnje postove zato neznam dali je to tko napisao ali ima jedna fora (barem je to kod mene tako) na routero je postavljena ip adresa kojom se može na net (ip adresa onoga koji ima rutera) pa kad ugasiš kompić ovaj promjeni ip adresu i stavi koju imaš ti jer ruter prepozna tu adresu i dozvoli pristup netu. Osim ako...

Nesto si zbrljo, ajd pojasni, stavi koju slikicu :D

mirkoB 19.12.2006. 22:02

Valjda je mislio reći da ako su IP adrese postavljene statički na ruteru, ukoliko znaš range ili adrese možeš ih koristiti kad su ti klijenti offline.
Osim ako nije uključen MAC filtering.
Wireless mreže nisu sigurne i točka. Ali koga briga? Nisu sigurne ni brave na autima, a ni alarmi nisu neka garancija da vam neće popaliti auto.
Vjerojatnije je ipak da će lopov, kad vidi alarm, otići par desetina metara dalje i maznuti isti takav auto bez alarma.
Znači, uključite sve enkripcije i MAC filteringe i sve što znate i nadajte se da se lopov nije baš na vas namjerio. Inače ćete ostati bez par desetina kuna, dok ga ne primjetite. Ili bez auta. :)

yaya 19.12.2006. 23:05

tak ste me isprepadali da jos nisam predala zahtjev za wlan..dobit cu ga za sveto nigdarjevo..:))

Doktor 20.12.2006. 08:21

Poanta ove rasprave nije da zbog manje sigurnosti ne koristiš WLAN, već da naučiš koje su njegove prednosti i nedostaci i da ga pametno koristiš.
Upravo ovo što je MirkoB rekao ti je najbolji argument da ništa nije 100% sigurno...

mirkoB 22.12.2006. 00:29

Zapravo, ovakve rasprave su teoretiziranje. Bez obzira na silne tehničke detalje.
Volio bih vidjeti jednu konkretnu anketu organiziranu od strane PCE da se utvrdi slijedeće:
- koliko članova PCE ima WLAN+internet
- koliko članova je imalo upad/probleme s hackerima na vlastitom WLANu. Plus podaci kako je bio konfiguriran (enkripicija ne/da i koja; MAC filtering; SSID hiding)
- koliko članova je iz prve ruke čulo za takav upad od drugih osoba kojima se to dogodilo (znači, prijateljima, znancima, rodbini). Ovdje ne bi ulazili slučajevi ...iz pouzdanih izvora čuo sam da je bivši muž sestričnine šogorice imao takvih problema); kao ni ljudi koji ne razlikuju upad na WLAN od prometa koji im napravi igra/P2P aplikacija ili slično.
Plus podaci, koliko je moguće doznati, o konfiguraciji tih WLANova.

Moja pretpostavka je, kad bi imali dovoljno veliki uzorak, anketa pokazala da je broj provala u WLANove dvoznamenkasti u postotku za posve otvorene mreže, a promilski ili gotovo nepostojeći za dobro konfigurirane mreže.


Edit: Pitanje:
Koji je najpametniji način da se otkrije uljez na dijelu?
Na router se ulogiravam svake prijestupne i uvijek s razlogom. No way da nekog CIA tako!

horza 22.12.2006. 00:50

evo ti prvi glas za pozitivni odgovor na sva 3 pitanja.
kad smo tek složili WLAN, ostavio sam otvorenu mrežu. namjerno. htio sam vidjeti odgovor baš na ovo pitanje.
i da, iz nekog mog iskustva statistika je takva.

tor 22.12.2006. 08:00

Hem, ovako. Doma u mom rangeu fatam tri WLAN-a. Ne računajuči moj. Od ta tri dva su bez ikakve zaštite. Na poslu vidim jedan, bez zaštite. E sad, kako sam ja dobra duša :) samo sam se pospajao da vidim jel to fercera ili ne (radi, naravno) i ne koristim tuđe neznanje. Nego sam lipo prošvrljao po kvartu (jedan od signala je firma) i ponudio se da im napravim kakvu-takvu zaštitu. I pristali ljudi, sve se oznojili kada sam im reako što je u igri.
Unatoč tome, slažem se s Mirkom u procjeni upada. Iako da budemo iskreni, iz svog primjera znam da ima hrpe i hrpe WLAN-ova bez ikakve zaštite po kojima se spajam u gradu s PocketPC. Da ne spominjem more i T-com prodajno mjesto s WLAN-om. To sam s guštom trošio na plaži :)

Renesis 22.12.2006. 08:52

ja imam wlan, sa slot antenon koja široko hvata :) kod mene još nije to u toliko zamahu pa i nema nekog rizika. zasada nitko nije uletio...

Buger 22.12.2006. 09:05

pa dobro taj WLAN modem daje signal do nekih max 30m (u zatvorenom prostoru), pa ako ti netko krade promet znaš da ti je susjed i onda to riješiš s njim, neće ti valda netko doći pred kuću usred noći i krasti promet

Renesis 22.12.2006. 09:08

misliš?

coconut 22.12.2006. 09:19

Kako bi bilo da netko napiše članak o zaštiti WLAN-a pa da to stavimo kao sticky?

Buger 22.12.2006. 09:20

Citiraj:

Autor coconut (Post 600230)
Kako bi bilo da netko napiše članak o zaštiti WLAN-a pa da to stavimo kao sticky?

potpis

MAHER 22.12.2006. 10:00

kada sam od frenda posudio laptop samo sam malo prošetao po gradu,otvorenih AP-a koliko hoćeš,ali to je dobro,dok ljudi ne naju uvijek imaš net :D,barem da možeš surfati i gmail pogledati

yaya 22.12.2006. 10:51

Citiraj:

Autor tor (Post 600209)
Hem, ovako. Doma u mom rangeu fatam tri WLAN-a. Ne računajuči moj. Od ta tri dva su bez ikakve zaštite. Na poslu vidim jedan, bez zaštite. E sad, kako sam ja dobra duša :) samo sam se pospajao da vidim jel to fercera ili ne (radi, naravno) i ne koristim tuđe neznanje. Nego sam lipo prošvrljao po kvartu (jedan od signala je firma) i ponudio se da im napravim kakvu-takvu zaštitu. I pristali ljudi, sve se oznojili kada sam im reako što je u igri.
Unatoč tome, slažem se s Mirkom u procjeni upada. Iako da budemo iskreni, iz svog primjera znam da ima hrpe i hrpe WLAN-ova bez ikakve zaštite po kojima se spajam u gradu s PocketPC. Da ne spominjem more i T-com prodajno mjesto s WLAN-om. To sam s guštom trošio na plaži :)


ej "nemoj da ides mojom ulicom" hahhahaha:rambo:

widowmaker 22.12.2006. 12:06

svako bi si trebao postaviti bar onu osnovnu zastitu kao MAC filtering, SSID hiding za sta nije potrebno nikakvo znanje nego se jednostavno prati wizard, jer kradja ne mora uvijek biti sa namjerom. Evo moj primjer, ne zivim u zgradi nego u kuci, router mi je u prizemlju a komp na 2. katu i posto je signal bio dosta slab stavio sam jacu antenu na komp i sto se dogodilo, odjednom sam hvatao desetak mreza, skoro sve nezasticene i 2 su imale jaci signal od mog routera pa se komp automatski spajao na jednu od njih, nisu imali cak ni password na routeru pa sam iz imena korisnickog racuna uspio saznati tko mi je to od susjeda tako darezljiv i upozoriti ih da se zastite

tj1 22.12.2006. 14:07

ja sam se uredno po gradu spajao sa svojim iPAQom h6365 (al to je bilo sve sitno). fak, skužio sam da mi je jeftinije nego masno plaćat T-comu. Zato se obavezno zaštitite. znam jednog kripla koji se dvije godine samo tak i spaja na net i sve skida. lik fakat pretjeruje.: DualWiel

tor 22.12.2006. 14:17

Citiraj:

Autor yaya (Post 600281)
ej "nemoj da ides mojom ulicom" hahhahaha:rambo:

Neću majkemi. Bar ne namjerno: hello2 :
No, kao što rekoh - nisam ja tako loš. Jedino što kradem od T-coma: suicide. A to mi nije žao, a vjerujem ni vama:)

Hrvoje xyz 23.12.2006. 11:53

imam ukljucen WEP , flat rate i network utilization vec 24sata 0% , dooooodite dooodjite ima za sve :D


zivim u zgradi al bogme ne lovim niciji signal osim svog...grrr :)

e i da ,,, fakat bi mogli bubnut neki sticky sa pojasnjavanjem wep i wpa zastite i ono s skrivanjem SSID-a..

Juggernaut 24.12.2006. 15:55

121213423

MAHER 25.12.2006. 11:56

ako si ovom liku stvarno platio 1200kn onda te prevario bolje nego ti njega,pazi sada sav wlan radi na 2.4GHz,što je međunarodnim dogovorom nelicencirana frekvencija i ne može ti ništa naplatiti,jedino što može je sebe zaštiti,ali ovo što si ti napravio nije ilegalno i ne može ti naplatiti štetu :D

Juggernaut 25.12.2006. 12:43

131234

mc_fish 25.12.2006. 13:13

a zasto ne pogasite sve portove osim avseg kojeg koristite?!(nemam wlan pa neznam mogucnosti provjere)

Juggernaut 25.12.2006. 19:00

pssst, tiho tiho, pa da meni uskrate net??

MAHER 25.12.2006. 19:16

onda ti je stari budala ako je to platio,nije ti glupi susjed ništa mogao

Juggernaut 26.12.2006. 10:05

12321321321

RiSbO 26.12.2006. 11:58

heheh
danas nekome pocuclo 500 mb...

Juggernaut 26.12.2006. 13:31

13123433


Sva vremena su GMT +2. Sada je 08:14.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger