PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Diskovi SSD/HDD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Općenito o SSD-u, novosti, početnička pitanja,... (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=223101)

Tomy B. 16.11.2011. 15:36

Kako misliš ne uspije? Dođe do pola pa stane, ne krene uopće, javlja nekakvu grešku...

Jesi probao pa imaš problema ili misliš da će biti nekakav problem?

Ako se dobro sjećam, na mom Samsung-u se prvo briše stari FW i onda tek stavljaš novi. Svaki korak se radi posebno, znači mogao si ostaviti SSD bez FW-a.

donbon 16.11.2011. 17:55

Tommy B.

Kolega sa posla kupio Kingstona.Pa razgovaramo.
Hoće on odmah mjenjat firmware, ja ga uvjeravam da se ostavi toga ako SSD radi normalno.
Googlali smo i ništa slično nismo našli.
Znači, ne treba paničarit ako ne uspije.:)

Tomy B. 16.11.2011. 18:26

Možda je kolega u pravu. Link

Zapravo je većinom dobro staviti najnoviji FW na SSD i bez panike, jer ne sjećam se da sam čuo da je netko imao ikakvih problema kod update FW-a.

Ordem 27.11.2011. 19:30

kako se SSDovi ponasaju sa linuxom (fedora, mint, mandriva), file systemom (ext4/swap) i dual bootom (windows 7/linux)?

da li se moraju raditi iste optimizacije kao i u windowsima?

Tomy B. 28.11.2011. 13:21

Citiraj:

po meni vazne su samo dvije stvari:

1. TRIM (radi na 2.6.33+ kernelu - dovoljno je dodati discard opciju u fstab)
2. aligment

sve ostale gluposti - iskljucivanje atime-a, tmp u ram i sl. nemaju smisla. kvalitetan ssd je dovoljno brz i izdrzljiv da se ne morash zamarat s tim.
Izvor

Znači sve isto kao na Win, trebaš TRIM i ne trebaš defragmentaciju.

Tomy B. 02.12.2011. 22:07

Citiraj:

13 Vertex 3 drives from November 2nd to today (all running 2.15 firmware) - 112 BSOD (57 fatal, requiring OS reinstall thru Windows 7 Pro Imaging), 312 cases noted of easily noticeable slow down.

13 Vertex 2 drives (results taken from 27 Vertex 2 drives in lab, and are the average) from Nov 2nd to today (all but one running 1.35 firmware) - 1 BSOD (and appears to not be related to the SSD), 2 cases noted of slowdown (perhaps one case not SSD related

5 Competitor M4 drives (all running latest 0009 firmware) from Nov 2nd, to today - No BSOD, two cases noted of slowdown (and appear to not be SSD related)
Izvor

Jelc 18.12.2011. 13:07

Možda će ponosne vlasnike AMD platforme:D zanimati da su vani novi AHCI driveri za sedmicu:)

http://sites.amd.com/us/game/downloa...win7-64.aspx#3

Tomy B. 07.01.2012. 12:07

Crucial Admits m4-Series SSDs Are Affected by Firmware Bug



Citiraj:

“We are aware of an issue that is currently affecting a small number of users whereby their m4 causes their system to require a restart.

“This issue occurs after approximately 5,000 hours of actual “on time” use. Following the initial reboot, the system then requires subsequent restarts after each additional hour of use.

“However, the data on the SSD is unaffected and will not be lost due to this condition.”


fizicica 09.01.2012. 09:43

Kao totalni neznalica sto se tice SSd ova cuo sam da oni imaju "konacan" vijek trajanja zbog toga sto im nekakvi cipovi rikavaju malo po malo. Tip koji mi je to rekao kaze da je to normalno i da je to opce znjanje a ja se na to usro da ce mi disk riknut :-D . Jel tko zna sta o tome. Tj jel se moze viditi gdje "uznapredovalost" crkavanja (pod uvjetom da prica o crkavanju toga sto god vec crkava drzi vodu). Podsjecam da se ne kuzim u te stvari :-D

Tomy B. 09.01.2012. 10:49

Da to je normalna stvar kod SSD-a.

Skini Crystal Disk Info i daj screenshot da vidimo koliko je SSD potrošen.

Moj SSD nakon dvije i pol godine ima još 92% "života", znači da se neće potrošiti još barem 20 godina.

fizicica 09.01.2012. 14:14

Hvala na savjetu, budem kad dođem doma.

tigerija 10.01.2012. 18:00

Koliki su najkraći životni vijekovi ovih SSD?
I zašto su cijene tako visoke? Jel to zbog HDD cijena i hoće li se cijene spuštati pralelno sa HDD (za kojih godinu dana) ili neće?

zwer54 10.01.2012. 21:35

Citiraj:

Autor tigerija (Post 2070302)
Koliki su najkraći životni vijekovi ovih SSD?
I zašto su cijene tako visoke? Jel to zbog HDD cijena i hoće li se cijene spuštati pralelno sa HDD (za kojih godinu dana) ili neće?

svaki ce radit barem 5 godina, a obzirom da je mali kapacitet u igri, za 5 godina ce sigurno bit puno jeftiniji pa ovaj nece vrijedit nista tak da dulje ni ne mora izdrzati...

a kaj se cijena tice, nikad ssd nije manje koštao i uvijek je bio debelo skuplji od ostalih diskova, a od kad su porasle cijene okretnih diskova, ove su više manje ostale di su i bile... jedino šta možeš očekivati je to da ssd dobro napreduje i proizvodnja se širi, a samim time cijena mora krenut dolje...

MAGARAC 11.01.2012. 01:25

Nakon 6 mjesec i vise od 2TB zapisanih podatakai, Vertex 3 jos uvijek na 100%. Prema ovome mu trajnost nije upitna..

http://www.pohrani.com/t/3t/qX/hXgXzJM/untitled.jpg

fizicica 12.01.2012. 21:37

Ne znam da li se i gdje koja opcija treba uključiti ali meni crystal disk info baca samo ovo.
http://imageshack.us/photo/my-images/440/21233084.jpg/

antrax 12.01.2012. 22:14

nisi naveo sta zelis uopce, ali ako zelis testirat brzinu nije ti potreban crystal disk info, nego crystal disk mark ;)

Tomy B. 12.01.2012. 22:28

@ fizicica: Očito je to sve od S.M.A.R.T.-a što tvoj Kingston bilježi i nije moguće vidjet koliko je potrošen. Ma nemoj se uopće zamarati sa životnim vijekom SSD-a, sigurno će trajati duže nego što ćeš ga trebati, osobito model sa 128GB.

Ati freak 15.01.2012. 16:12

Lp,

Imam par pitanja , ne isplati mi se zaletavati u kupnju a da nisam prije sve ispitao.

Vlasnik sam ove maticne : http://www.asus.com/Motherboards/Int..._1366/P6X58DE/

ASUS P6X58D-E
Marvell® PCIe 9128 controller 2 x SATA 6Gb/s port(s)
Intel® ICH10R controller : 6 x SATA 3Gb/s port

Vidio sam da se Marvell spominje u lošem svjetlu?

I kakve su razlike u "brzinama" između ta dva kontrolera.

S time da bi uzeo Corsair Force 3 60 ili 90 GB. ( Da se za rođendan malo pocastim )

HVala.

Trebam li na nešto još pripaziti , obratiti pažnju? :chears:

MAGARAC 15.01.2012. 16:30

Uzmi 90gb ali Force GT ako mozes ili 60. Brzi su i GT i obicni ali GT je u nekim sitacijama puno brzi.

Marvell ce mu skresat nekih 20% sekvencijalnih perf, sto nije tak ni bitno. Za neke druge sepc. probleme ne znam jer ga nisam nesto koristio..

dean225 15.01.2012. 16:32

Mislim da ti sve ploce ili bar većina ima taj marvellov kontroler za sata3. Razlika između brzine sata2 i sata3 je skoro duplo ako kupis sata3 disk. Na sata 2 diskovima nema razlike između marvellovog i intelovog kontrolera..

Tomtam 28.01.2012. 22:15

Imam mali problem. Uključio sam ahci pri instalaciji SSD-a podigao windoze, pri restartu čuje se 'škljocanje' drugog diska (hitachi deskstar 640GB SATA) prije gašenja, i to tri puta, a kad stavim IDE sve radi super, ali koliko čitam ovdje, to nije preporučeno kod ssd-a.. Što učiniti? Volio bih da je uključen ahci, ali me taj zvuk iritira, što god da bio.

JuiceBox 29.01.2012. 03:56

@tomtam

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2072634

Tomtam 29.01.2012. 11:35

Hvala, odmah sam našao taj thread (u kojem se čovjeku događa isto što i meni), ali u odgovorima doslovce ne piše ništa što je mene zanimalo niti išta konkretno.

Thundercool 13.02.2012. 00:49

Pozdrav
Imam jedno pitanje: SATA3 SSD u SATA2 portu ?
-npr. ovaj SSD koji ima "brzinu" maks. do 550/515 MB/s , kako bi se ta brzina odrazila na limitacije SATA2 porta na maticnoj ploci ?
-Odradio sam tu neke kalkulacije SATA2 porta "3Gb/s=375MB/s" dok je SATA3 6Gb/s=750MB/s.
-E sad jeli to ispravan nacin kalkuliranja porpusnosti SATA sucelja ili je to nesto kao PCI-E 1.0 , 2.0 i 3.0 gdje nema bas neke velike razlike za nas krajnje korisnike?

Samo me to zanima, da li se isplati uzimati SATA3 SSD na "stari" sistem koji nemam potrebe mijenjati a razmisljam o ubrzanju sistemskog diska.

Hvala

njuskalo 13.02.2012. 01:06

Guglaj "SATA" i procitaj na wikipedia-i i sve ces saznat... Ukratko, sata 1.5 gbps ima propustnost 150 MB/s, sata 3gbps ima 300MB/s a sata 6gbps 600MB/s (vrijednosti nisu MB=mbit/8 zbog encoding overheada). Sata standard je backward compatible tako da mozes svaki uredjaj ustekat u svaki port i radit ce na brzini onog sporijeg (uredjaja ili porta).
Takoder proguglaj testove tog diska i otkrit ces da u stvarnosti vjerojatno nije bas blizu tih 550/515 MB/s... To proizvodaci stavljaju brzine sa 0 fill koje su daleko od onih kad se pravi podaci zapisuju/citaju. A glavna prednost SSD-a nasprem HDD-a je u radu s manjim datotekama, a te brzine nikad skoro ne premase niti sata 1.0 bandwidth a kamoli sata 3.0 tak da ces osjetit veliko ubrzanje na koji god sata port spojit SSD.

Tomtam 18.02.2012. 13:38

Citiraj:

Autor Tomtam (Post 2086681)
Imam mali problem. Uključio sam ahci pri instalaciji SSD-a podigao windoze, pri restartu čuje se 'škljocanje' drugog diska (hitachi deskstar 640GB SATA) prije gašenja, i to tri puta, a kad stavim IDE sve radi super, ali koliko čitam ovdje, to nije preporučeno kod ssd-a.. Što učiniti? Volio bih da je uključen ahci, ali me taj zvuk iritira, što god da bio.

Čitam malo temu, i vidim da sam ostao dužan napisati čemu to škljocanje. Dakle, napisao sam mail Hitachi-u i dobio sam odgovor da navedeni disk ne podržava AHCI i da moram zadržati IDE sustav.

Buger 20.02.2012. 19:19

Nakon dva mjeseca korištenja, brzina zapisivanja (osim 4k datoteka) se gotovo prepolovila, normalno ili ne?
http://www.pohrani.com/f/C/R/PoBvTy4...pljeni2mje.jpg

Matth€w 20.02.2012. 19:26

Probaj s ATTO-om odraditi test.

Buger 20.02.2012. 20:42

Ukoliko ja dobro isčitavam ovaj graf, onda su rezultati jednaki ili veći u odnosu na prvo testiranje kupljenog diska
http://www.pohrani.com/t/2c/r6/4Ebeq...ttoveljaca.jpg

Brown Acid 21.02.2012. 17:19

Šta se tiče trajnosti / pojavi kvarova..jesu li ssd diskovi iste kvalitete kao jedan klasičan mehanički disk jednaki ili bolji.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 11:04.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger