PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Diskovi SSD/HDD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Općenito o SSD-u, novosti, početnička pitanja,... (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=223101)

domy_os 04.07.2008. 23:13

Općenito o SSD-u, novosti, početnička pitanja,...
 
Ova tema je namijenjena isključivo pitanjima koja nisu posebno vezana ni za jednog proizvođača nego su općenita pitanja. Ovdje ulaze i razna iskustva nakon prelaska s HDD-a, rješavanje raznih nejasnoća koje vas muče prilikom kupovine i slično.

Old Iggy 15.10.2008. 13:07

Citiraj:

Autor Mar (Post 1158718)
MTBF 1.5 million hours

Samo jedna mala digresija: proizvodjaci velikih storage sustava (IBM, EMC i ostali) jos ne koriste SSD u svojim sustavima, pretezno zbog, po njihovim rijecima, nedovoljne pouzdanosti. Slijedeca godina bi trebala biti kljucna.

calypso 25.10.2008. 17:19

Citiraj:

Autor Old Iggy (Post 1164542)
Samo jedna mala digresija: proizvodjaci velikih storage sustava (IBM, EMC i ostali) jos ne koriste SSD u svojim sustavima, pretezno zbog, po njihovim rijecima, nedovoljne pouzdanosti. Slijedeca godina bi trebala biti kljucna.

Erm, ispravka netocnog navoda.

EMC Symmetrix ima Tier "0" diskove (citaj - flash) od 73 i 146GB.

EMC Clariion CX4-960 isto tako. S time da ce se s vremenom prebaciti i na CX4-480 i CX4-240. CX4-120 se planira s vremenom, ali onda ce to biti iskljucivo Tier "0" storage zbog samo jednog back-end loopa.

Jedini problem kod flash diskova je zapravo pisanje, jer nije pozeljno da uvijek pisu po istim lokacijama, tako da imaju algoritme za randomiziranje zapisa koji dosta usporavaju pisanje. No, uostalom, kog briga kako to cudo pise kad ima po 16-512GB cachea. :D

Drugi problem je sto nemos stavit flash disk u isti loop sa FC diskom jer ce FC disk debelo usporit rad flash diska, a onda ti se gubi smisao flash diskova.

A sad ces ti biti dobar i reci meni lijepo koje aplikacije imaju koristi od flash diskova? Baze tipa Oracle, SQL, Exchange, DB2? I kako se onaj problem sa pisanjem odrazava na rad ovakvih aplikacija? Ja bi reko da nije tolki problem zbog velikog cachea izmedju diskova i hostova, tako da zapravo, sve se odvija u cacheu, a cache destaging se radi kada se nadje vremena za to, i onda ovi algoritmi za randomiziranje tek dodju do utjecaja, no opet, ne smetaju ukupnim performansama.

Isto tako, mislim da kod flash diskova aplikacije koje istovremeno saraju i citaju sa diskova dobivaju veliki boost jer zapravo citanje i pisanje nije vise odredjeno pomakom glava, vec memorijskim lokacijama.

Tri, cetr, sad, slusam odgovore. :D

Sa_Stilom 27.10.2008. 10:53

Koja je razlika između SLC i MLC chipova u SSDovima?

Old Iggy 27.10.2008. 23:27

Citiraj:

Autor calypso (Post 1174385)
Erm, ispravka netocnog navoda.

EMC Symmetrix ima Tier "0" diskove (citaj - flash) od 73 i 146GB.

Pitaj ih koliko su ih prodali. :D

Citiraj:

Autor calypso (Post 1174385)
EMC Clariion CX4-960 isto tako. S time da ce se s vremenom prebaciti i na CX4-480 i CX4-240. CX4-120 se planira s vremenom, ali onda ce to biti iskljucivo Tier "0" storage zbog samo jednog back-end loopa.

Zato uzmes bolji storage. :D

Prema infu koje imam, nece jos tako skoro ispod 480-ice s SSD, ispao bi im problem u gornjem midrangeu. A IBM ima sve spremno, no ceka neki novi standard (a pitaj me sad koji, nemam pojma). :stoopid:

Citiraj:

Autor calypso (Post 1174385)
Jedini problem kod flash diskova je zapravo pisanje, jer nije pozeljno da uvijek pisu po istim lokacijama, tako da imaju algoritme za randomiziranje zapisa koji dosta usporavaju pisanje. No, uostalom, kog briga kako to cudo pise kad ima po 16-512GB cachea. :D

Drugi problem je sto nemos stavit flash disk u isti loop sa FC diskom jer ce FC disk debelo usporit rad flash diska, a onda ti se gubi smisao flash diskova.

Eh, kad jos koriste loop. :D

Cache je beskoristan ako je jaki random read u pitanju, tu SSD ima svoju svrhu (inace ga ni nema neke potrebe trpati, DDM rade cisto OK).

Citiraj:

Autor calypso (Post 1174385)
A sad ces ti biti dobar i reci meni lijepo koje aplikacije imaju koristi od flash diskova? Baze tipa Oracle, SQL, Exchange, DB2? I kako se onaj problem sa pisanjem odrazava na rad ovakvih aplikacija? Ja bi reko da nije tolki problem zbog velikog cachea izmedju diskova i hostova, tako da zapravo, sve se odvija u cacheu, a cache destaging se radi kada se nadje vremena za to, i onda ovi algoritmi za randomiziranje tek dodju do utjecaja, no opet, ne smetaju ukupnim performansama.

Ubacivanje SSD-a i nije tako jednostavno kako se cini, samo "trosenje" diska je mali problem, koliko prebacivanje vrsnog opterecenja. Zamisli situacije s potrebom velikog IOPS-a, tu SSD ima smisla, ali je pitanje koliko kontroler pa nadalje mogu "odrzati" sustained IOPS.

Citiraj:

Autor calypso (Post 1174385)
Isto tako, mislim da kod flash diskova aplikacije koje istovremeno saraju i citaju sa diskova dobivaju veliki boost jer zapravo citanje i pisanje nije vise odredjeno pomakom glava, vec memorijskim lokacijama.

Tri, cetr, sad, slusam odgovore. :D

Upravo to. S tim da sam sad u Mainzu pa, ako imas sto da pitam ove, samo javi. :D

EvilDragon 02.11.2008. 21:35

Savršena primjena solid stateova je za ovakve aplikacije:

http://www.eastwestsamples.com/

Velike baze semplova se jednom instaliraju i onda se stalno čita s njih. Pomoću direct-from-disk tehnologije se ne moraju svi semplovi za pojedinačni instrument loadati u RAM, već samo attack dio sempla, a ostatak piči s diska. I tu u igru ulazi gotovo trenutačan random access time SSDova.

Genijalno bi mi bilo imati dva 40 GB SSDa, jedan za ovaj Gold Complete PLAY Orchestra, a drugi za PLAY Symphonic Choirs. Nema štekanja dok se zbuferrira sempl, dok ga hard pronađe. Mislim da je to prava stvar. Samo još cijena...

Bit će sve to bolje od običnih hardova za koju godinu, i cijena će pasti. Tako to uvijek ide.

Old Iggy 03.11.2008. 11:12

Citiraj:

Autor EvilDragon (Post 1182022)
Bit će sve to bolje od običnih hardova za koju godinu, i cijena će pasti. Tako to uvijek ide.

Istina, no po onformacijama koje ja imam, za pravilnu upotrebu SSD-ova ce biti potrebno i izvrsiti implementaciju dodatnih opcija na kontrolerima, ako se zeli imati pouzdana okolina.

Sa_Stilom 03.11.2008. 11:48

Citiraj:

Autor Old Iggy (Post 1182403)
Istina, no po onformacijama koje ja imam, za pravilnu upotrebu SSD-ova ce biti potrebno i izvrsiti implementaciju dodatnih opcija na kontrolerima, ako se zeli imati pouzdana okolina.

Daj pojasni, na šta misliš točno? :kafa:

Old Iggy 03.11.2008. 12:13

Citiraj:

Autor Sa_Stilom (Post 1182427)
Daj pojasni, na šta misliš točno? :kafa:

Manji naglasak ce biti na cache (obzirom da je sam SSD u stanju odraditi veliki IOPS, cache tu ne pomaze puno), ali ce s druge strane trebati (zbog poprilicno vece mogucnosti read errora) aktivirati do sada rijetke opcije tipa data scrubbing i slicno.

I na "vecim" sustavima se ne planira samo tako uvesti SSD ne samo radi cijene vec prije radi tih promjena u samoj strukturi rada i pristupu podacima.

^SuperUnknown^ 03.11.2008. 12:25

Iggy ti ces znati kako stoji situacija sa FS-ima optimiziranim za SSD? Sigurno se i to razvija paralelno sa SSD-ovima, a nije da sam bas nesto pratio...

Sa_Stilom 03.11.2008. 12:42

Citiraj:

Autor Old Iggy (Post 1182446)
Manji naglasak ce biti na cache (obzirom da je sam SSD u stanju odraditi veliki IOPS, cache tu ne pomaze puno), ali ce s druge strane trebati (zbog poprilicno vece mogucnosti read errora) aktivirati do sada rijetke opcije tipa data scrubbing i slicno.

I na "vecim" sustavima se ne planira samo tako uvesti SSD ne samo radi cijene vec prije radi tih promjena u samoj strukturi rada i pristupu podacima.

Shvaćam o čemu pričaš. Vidio sam na dosta review problema s read error. Zadnje se sjećam jednog OCZ SSD review-a.

Na sreću, ja nisam imao nikakvih problema sa svojima...

Old Iggy 03.11.2008. 13:01

Citiraj:

Autor ^SuperUnknown^ (Post 1182452)
Iggy ti ces znati kako stoji situacija sa FS-ima optimiziranim za SSD? Sigurno se i to razvija paralelno sa SSD-ovima, a nije da sam bas nesto pratio...

Ne pretjerano, no sve ti je to zacarani krug. Da bi se neka tehnologija kao sto je SSD uvela u produkcijska okruzenja, mora se dosta toga prilagoditi. SSD je veliki korak naprijed u smislu rjesavanja problema zbog kojih su dosadasnji sustavi imali potpuno drugaciju optimizaciju (veliki cache na svim razinama, high RPM, queueing, razna RAID polja, itd.),a s druge strane SSD ima neke nedostatke zbog kojih se i postojeca oprema ne zna samo tako nositi s time, tj. moralo bi neke stvari promijeniti (error detection, cesci data scrub, reakcija na prijenos vrsnog opterecenja, osim "ready" i "failed" stanja diska moguce dodavanje i "partially failed" stanja i tako...).

Bio sam prosli tjedan na jednom takvom skolovanju i sam spomen SSD-a je nesto sto je standardno, ali i s "not so easy as it may look" ogradjivanjem. Mogucnost double ili vise disk failurea u SSD poljima kao posljedicu pada jednog diska je veca i tim dosta drasticno opasnija. Sve u svemu, duga prica, ako ovako nstavim bannirat ce me. :D

Edit: kvragu, zaboravih, sto se FS-a tice, ima smisla raditi i njihove promjene, ali je tu opet zadrzavanje pune kompatibilnosti s postojecim sustavima, jer oni koji imaju koristi od toga ne zele da se ista dogodi na postojecim sustavima sto moze imati ikakvog utjecaja na stabilan rad, posebno ako imas mijesanu okolinu.

Sa_Stilom 23.11.2008. 21:45

Bitna stvar je i IOPS, koji nitko ne gleda i zaboravlja, a on čini ogromnu razliku naspram HDDa i kvalitetnog SSDa.

Old Iggy 23.11.2008. 22:45

Citiraj:

Autor Sa_Stilom (Post 1199725)
Bitna stvar je i IOPS, koji nitko ne gleda i zaboravlja, a on čini ogromnu razliku naspram HDDa i kvalitetnog SSDa.

Hmmm... IOPS se jedino i gleda kad je SSD u pitanju. Sve ostalo je prakticki nebitno, no IOPS je jedini ozbijljni razlog zasto bi netko (a posebno u profi svrhe) uveo SSD.

Tomy B. 05.12.2008. 16:09

ja laptop koristim za surfanje, nekad nešt odradim u photoshopu, ono totalno bezveze, znači ništ zahtjevno, al sam cijelo čudo programa instaliro, pa uninstaliro, imam instalaciju Win XP već više od godinu dana koju sam sa Disk Wizard-om kloniro sa klasičnog HDD-a i na SSD-u mi to sve radi bar tri puta brže. to se stvarno usjeti jer mnogo je ugodnije radit na laptopu nego prije.
nemojte se bojat da će vam SSD raditi lošije HDD-a ako to ikoga brine, imat će SSD lošije performanse na tam nekim testovima, al zato ima 20 puta brže vrijeme slučajnog pristupa i zbog toga mu vrijednost IOPS-a jako raste što se osjeti u radu.

nešto kao da imate HDD sa 32 GB cache-a

jel još netko osim Sa_Stilom i mene koristio SSD?

dogy 07.12.2008. 02:56

Citiraj:

Autor zvonac (Post 1212292)
Kolko vidim kolega dogy je zadovoljan sa svojim SSD-om,mislim da bih se preporodil dok bi jednog šusnul u laptop,a i sad sam si nekaj počel gruntat,a zakaj ne:D

tako je preporodio sam se!
imao sam par upita na pm i mail da nabacim neku usporedbu pa evo video, nije da se nesto vidi ali dosta za usporediti

http://www.youtube.com/watch?v=BredVAKGIq4

uglavnom bootanje, pokretanje photoshopa worda excella i jos jednom ps na ssd razlika 1:23min naprema 2:33 bez ovog zadnjeg ps na normalnom disku

kopiranje giga podataka sa dvd-a na ssd 3min naspram 6min kod hdd
u isto vrijeme najnormalnije radim bez ikakvog stekanja

uglavnom konacno imam kompjuter koji radi kako zelim!
za samo 900kn!
ma predobro!!!:goood:

pozdrav ljudi

Tomy B. 07.12.2008. 23:08

mislim da će SSD-ovi pogaziti HDD-ove mnogo brže nego što itko od nas uopće razmišlja o tome, jer ne bi se toliko raspravljalo o SSD-ovima da nisu napravili toliko pomutnje koliko su stvarno napravili

a mislim da je to baš ono što se trebalo desiti, jer svi toliko pričaju o memoriji, procesoru, ovom onom, a mislim da nismo bili ni svjesni koliko je bilo potrebno napraviti dobar SSD, bar što se tiče priče oko prijenosnih računala

mislim da će se svatko tko je u nekakav prosječan laptop stavio dobar SSD složiti samnom

dogy 08.12.2008. 01:44

Citiraj:

Autor Gabre (Post 1213041)
ma SSD će bit ok kad im padne cijena jedno 5 puta...
mislim ono, 64gb za 1500kn.
moraš bit lud u glavu da si to kupiš za kućni komp, ili definitivno viška para....


a cuj ako ti komp sluzi za zajebanciju onda svakako nema smisla...
u protivnom mozes si racunati ovako:

AMD Athlon 64 X2 3600+, 1900 MHz, 1 Mb -> 250kn
1gb rama -> 140kn
ssd -> 1500kn
-------------------------
1890kn

4gb rama -> 650kn
Intel® Core™ 2 Quad Q6600 2.4GHz -> 1350kn
prosjecan disk -> 350kn
--------------------------
2350kn

i sad, ovaj gornji komp ce se brze upaliti, brze pokretati programe, brze kopirati podatke, biti ce tisi, zato jer je ovom drugom disk usko grlo...
ok, nije brzi ako mu nateretis nekih divx za prekodirati ili nesto slicno, ali meni je u tim situacijama potpuno svejedno da li ce kodirati 2 ili 3 sata, ostavim ga da radi i odem nekaj drugo raditi

ali ako ti se dan za kompom svodi na firefox, outlook, bazu, filezilu, office, photoshop... gornja kombinacija je definitivno bolji izbor, sve i da uzmes jos jedan disk na to ako ti treba mjesta za podatke, a ssd za os i programe

hocu reci, ovisi za sto ti treba... meni je debilana za graficku dati vise od 200-300kn jer ne iskoristim ono sto pruza

Mad_Duke 08.12.2008. 11:10

Citiraj:

Autor Tomy B. (Post 1213242)
mislim da će SSD-ovi pogaziti HDD-ove mnogo brže nego što itko od nas uopće razmišlja o tome, jer ne bi se toliko raspravljalo o SSD-ovima da nisu napravili toliko pomutnje koliko su stvarno napravili

a mislim da je to baš ono što se trebalo desiti, jer svi toliko pričaju o memoriji, procesoru, ovom onom, a mislim da nismo bili ni svjesni koliko je bilo potrebno napraviti dobar SSD, bar što se tiče priče oko prijenosnih računala

mislim da će se svatko tko je u nekakav prosječan laptop stavio dobar SSD složiti samnom

Pa vec se godinama zna kakvo je HDD usko grlo na racunalu. A isto tako se vec godinama prica o SSD-ovima.

Iako me zanima kako ce se ova kriza reflektirati na SSD diskove, jer se zna da ljudi moraju neki proizvod kupovati da bi mu cijena actually pala. Tu ne mislim na tip korisnika koji cini projescni forumas pceksperta.

Old Iggy 08.12.2008. 11:44

Citiraj:

Autor Mad_Duke (Post 1213556)
Pa vec se godinama zna kakvo je HDD usko grlo na racunalu. A isto tako se vec godinama prica o SSD-ovima.

Iako me zanima kako ce se ova kriza reflektirati na SSD diskove, jer se zna da ljudi moraju neki proizvod kupovati da bi mu cijena actually pala. Tu ne mislim na tip korisnika koji cini projescni forumas pceksperta.

Iznimno malo korisnika ima korist od SSD-a da bi mu opravdala los price/performance faktor.

SSD-ovi se i u profi svrhe rijetko koriste jer u jos uvijek tim omjerom losi.

Wolverine 08.12.2008. 12:48

Citiraj:

Autor dogy (Post 1213414)
a cuj ako ti komp sluzi za zajebanciju onda svakako nema smisla...
u protivnom mozes si racunati ovako:

AMD Athlon 64 X2 3600+, 1900 MHz, 1 Mb -> 250kn
1gb rama -> 140kn
ssd -> 1500kn
-------------------------
1890kn

4gb rama -> 650kn
Intel® Core™ 2 Quad Q6600 2.4GHz -> 1350kn
prosjecan disk -> 350kn
--------------------------
2350kn

i sad, ovaj gornji komp ce se brze upaliti, brze pokretati programe, brze kopirati podatke, biti ce tisi, zato jer je ovom drugom disk usko grlo...
ok, nije brzi ako mu nateretis nekih divx za prekodirati ili nesto slicno, ali meni je u tim situacijama potpuno svejedno da li ce kodirati 2 ili 3 sata, ostavim ga da radi i odem nekaj drugo raditi

Razlika u dekodiranju ziher neće biti sa 3h na 2h uz taj CPU ali ako i bude ne možeš mi reći da ti je 1h razlike zanemarivo dok pizdiš zbog laga od par milisekundi pristupa podacima :D
pogotovo kad uzmeš u obzir da si za vrijeme utrošeno na dva dekodiranja ili rendanja na prvom stroju mogo istu stvar na drugom obavit tri puta

Citiraj:

Autor dogy (Post 1213414)

ali ako ti se dan za kompom svodi na firefox, outlook, bazu, filezilu, office, photoshop... gornja kombinacija je definitivno bolji izbor, sve i da uzmes jos jedan disk na to ako ti treba mjesta za podatke, a ssd za os i programe

hocu reci, ovisi za sto ti treba... meni je debilana za graficku dati vise od 200-300kn jer ne iskoristim ono sto pruza


Ajd stavi na gornji i donji stroj rendat sliku u Photoshopu pa mi javi koji je brži i bolji izbor
bmk za to kaj će mi se firefox otvorit za koju milisekundu brže kad će mi trebat 2x više vremena za ono glavno

dogy 08.12.2008. 12:57

Citiraj:

Autor Old Iggy (Post 1213587)
Iznimno malo korisnika ima korist od SSD-a da bi mu opravdala los price/performance faktor.

Jos manji broj korisnika ima korist od bilo kakvog procesora jaceg od najslabijeg u trenutnoj ponudi, i od vise od 512 rama, osim onih koji se igraju prosjecnom korisniku takoder ne treba bilo kakva graficka jaca od integrirane na ploci....ali eto ljudi sve to kupuju - spika je: daj mi komp da bude jak i brz, i onda svi narokaju rama i procesora, a disk se kupuje po kapacitetu...i onda se komp vuce ko i onaj prethodni koji su imali, jer i jednom i drugom je disk usko grlo

Citiraj:

Autor Old Iggy (Post 1213587)
SSD-ovi se i u profi svrhe rijetko koriste jer u jos uvijek tim omjerom losi.

U kojem dijelu su losi, seek time raptora je oko 8 i nesto ms, prosjecnom disku 15-tak ms, a ssd-ovima je ispod 0,1ms pa sad pomnozi to s brojem operacija, pa samo na pozicioniranje glave diska potrosis vremena za koje si mogao vec zavrsiti operaciju
A brzinom pisanja su u rangu ili bolji od najbrzih standardnih diskova.
Te na sve to hardiskovi imaju problem s fragmentiranjem file-ova, a ssd ne..

Citiraj:

Autor Wolverine (Post 1213627)
Razlika u dekodiranju ziher neće biti sa 3h na 2h uz taj CPU ali ako i bude ne možeš mi reći da ti je 1h razlike zanemarivo dok pizdiš zbog laga od par milisekundi pristupa podacima :D
pogotovo kad uzmeš u obzir da si za vrijeme utrošeno na dva dekodiranja ili rendanja na prvom stroju mogo istu stvar na drugom obavit tri puta

ok malo sam ovo sve karikirao, ali skuzio si sto hocu reci. Meni osobno ne smeta da mi komp nesto kodira i tri puta duze, ako se radi o vremenima duzim od 10tak minuta, zato sto takve stvari rijetko radim, a kad ih radim pokrenem proces i odem nekaj drugo raditi, nekaj si pojedem, prosecem, gledam telku...ne sjedim za kompom i blejim u proces postotak kad ce doci do 100. Ali kad radim, onda radim sa 5-6 programa konstantno upaljenima i jos njih 5-6 koje stalno palim gasim, i u tom slucaju kad palim photoshop da bi skropao neku sliku, a on se pali minutu, a tu minutu moram sjediti za kompom i blejati u ono trazenje plugina, na to poludim, ili onaj spalshscreen dreamweavera...
s ssd-om se otvori za sekundu dvije, i mogu brze nastaviti s poslom...eto to mene veseli, nekoga nesto drugo, cekao sam godinama na ovako nesto i konacno mi komp radi kako treba :D

naravno ako cesto rendiras ili nesto prekodiravas, jaci procesor je bolji izbor

Old Iggy 08.12.2008. 13:40

Citiraj:

Autor dogy (Post 1213640)
Jos manji broj korisnika ima korist od bilo kakvog procesora jaceg od najslabijeg u trenutnoj ponudi, i od vise od 512 rama, osim onih koji se igraju prosjecnom korisniku takoder ne treba bilo kakva graficka jaca od integrirane na ploci....ali eto ljudi sve to kupuju - spika je: daj mi komp da bude jak i brz, i onda svi narokaju rama i procesora, a disk se kupuje po kapacitetu...i onda se komp vuce ko i onaj prethodni koji su imali, jer i jednom i drugom je disk usko grlo

Tocno, no za razliku od SSD-ova ciju konkurenciju u obliku obicnih diskova ne mozes zamijeniti na planu CPU-a, CPU ne mozes kompenzirati u odredjenim situacijama (od obicnog poslovanja do igara) jer nacin i potreba rada je bitno razlicit.

U postotku, obican korisnik ce bino rjedje vidjeti usporavanje radi diska koje bi bilo bitno brze kod SSD-a (veliki IOPS nije nesto sto obicni korisnik koristi), a o razlici u cijeni, kapacitetu i slicnom da ne govorim.

Citiraj:

Autor dogy (Post 1213640)
U kojem dijelu su losi, seek time raptora je oko 8 i nesto ms, prosjecnom disku 15-tak ms, a ssd-ovima je ispod 0,1ms pa sad pomnozi to s brojem operacija, pa samo na pozicioniranje glave diska potrosis vremena za koje si mogao vec zavrsiti operaciju
A brzinom pisanja su u rangu ili bolji od najbrzih standardnih diskova.
Te na sve to hardiskovi imaju problem s fragmentiranjem file-ova, a ssd ne..

U poslovne svrhe, nikad ni ne koristis jedan disk vec polja. Drugo, i SSD-ovi imaju svojih mana (sto se u poslovnim svrhama ne tolerira), a bitna razlika u IOPS-u je vidljiva jako malom broju korisnika koji to rjesavaju na druge nacine.

Zato SSD i ima "usporen" ulazak na trziste. Nema za sada trzista koje bi ga prihvatilo kao default opciju.

Citiraj:

Autor dogy (Post 1213651)
Ali kad radim, onda radim sa 5-6 programa konstantno upaljenima i jos njih 5-6 koje stalno palim gasim, i u tom slucaju kad palim photoshop da bi skropao neku sliku, a on se pali minutu, a tu minutu moram sjediti za kompom i blejati u ono trazenje plugina, na to poludim, ili onaj spalshscreen dreamweavera...
s ssd-om se otvori za sekundu dvije, i mogu brze nastaviti s poslom...eto to mene veseli, nekoga nesto drugo, cekao sam godinama na ovako nesto i konacno mi komp radi kako treba :D

Nema ni teoretske sanse da ce nesto sto se otvara minutu na HDD-u otvori za sekundu-dvije na SSD-u.

Uber Gosu 11.12.2008. 12:50

-Pitanje onima koji su imali srece raditi sa SSDom.
Ja recimo radim sa par aplikacija simultano i vrlo cesto kopiram/muvam velike fileove i sa normalnim diskovima recimo u PSu je nemoguce bilo sta radit dok se "neki posao" sta HDD radi ne zavrsi sto mi je teska banana, mene zanima dali taj "lag" postoji i kod SSDa ili je istina da mu je svejedno koliko se operacija simultano izvodi.
:fala:

zvonac 11.12.2008. 23:59

Iako nisam pod jakim dojmom,al nisam ni razočaran ssd-om,da se razumijemo nije razlika nebo i zemlja naspram hdd-a,naravno postoji al ne tolka,mislim za tu cijenu ssd-a i taj rank ssd-a,je čist ok,lag hmmm,pa mogu reč da postoji na prvu loptu se to ne vidi,al nakon kaj sam updetal vistu ipak se lagano osjeti ona zadrška,(sad čekam da sp1 povučem pa da vidimo kopiranje fileova)i napucal ga programima i dela čist ok ssd,mada sam iskopčal superfetch,i indexing service.Istina nisam impresioniran,al to i nemrem očekivat od njega al nisam ni razočaran,istina je da sam ipak malko bolje očekival,al vjerojatno i ova vista ima prste u tom,pošto xp bolje dela,zamjetno.Nisam još probal više operacija odradit,al budem i to s vremenom,sve u svemu,bolji je od mog harda kaj se vrti na 5400 okretaja i kaj mu je trebalo pun kufer vremena da pokrene ono kaj sam htel..
EDIT:skida se sp1 pa bumo vidli kakva nam donosi "poboljšanja"u vidu kopiranja,i još nekih stvarčica.To je to ukratko od mene,al ipak mislim da treba proći neko vrijeme da vidim kak to sve funkcionira i da donesem zaključak..

borgy 12.12.2008. 00:48

Citiraj:

Autor techreport
Patriot reportedly found Windows 2000 to be "5% to 8% faster" than OSes like Windows XP, Windows Vista, Mac OS X, and Linux, although the report doesn't say exactly what tests those numbers apply to. Patriot Engineering Manager Saeed Arash Far commented that Vista actually outperformed XP in the same benchmarks, but Windows 2000 trumped them both.

http://techreport.com/discussions.x/16045

Tomy B. 12.12.2008. 23:29

evo nešto konkretno

radi se o Dell Latitude D600,1 GB RAM-a, Pentium Mobile 1.6 GHz, 1 MB cache, instalacija XP Pro SP2 od 21.9.2007.

Neo-ST 13.12.2008. 16:45

I još: http://www.youtube.com/watch?v=Dt6VbOY3xE0

LUXX 10.01.2009. 10:41

Ja isto razmišljam uzet SSD.
Ali neki od 64 ili 128gb ili veci.
Samo mi je još nepoznato dal ga mogu ugradit u laptop.
Lenovo SL500.
Bila bi uglavnom velika razlika u usporedbi sa hardom.
Jucer sam pital u HG u Križevcima i vele da nemaju niti u zagrebu.
Navodno bi trebalo nešto doc oko drugog ili treceg mjeseca.
Cak i veci modeli(više gb i ne preskupi)

darQ 10.01.2009. 10:51

Citiraj:

Autor LUXX (Post 1244210)
Ja isto razmišljam uzet SSD.
Ali neki od 64 ili 128gb ili veci.
Samo mi je još nepoznato dal ga mogu ugradit u laptop.
Lenovo SL500.
Bila bi uglavnom velika razlika u usporedbi sa hardom.
Jucer sam pital u HG u Križevcima i vele da nemaju niti u zagrebu.
Navodno bi trebalo nešto doc oko drugog ili treceg mjeseca.
Cak i veci modeli(više gb i ne preskupi)

pa ne bi smjelo biti problema, ak na laptop inače spajaš sata diskove, onda gledaš da kupuješ disk sa takvim sučeljem i to je to...ne vidim u čemu bi bio problem s tim hoće/neće radit :kafa:


Sva vremena su GMT +2. Sada je 05:55.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger