PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Prijenosnici (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=48)
-   -   Matrica ekrana: TN, PVA, S-IPS, LED ?? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=83988)

Senn 16.10.2007. 15:40

Matrica ekrana: TN, PVA, S-IPS, LED ??
 
Pozdrav svima
Profesionalni sam fotograf i ono što me je mučilo kod odabira monitora, mući me i kod odabira laptopa - S-IPS ili PVA matrica.
Nije baš da sam igdje u specifikacijama laptopa našao koju matricu koji laptop ima.
Jako puno bi mi pomoglo kad bi mi netko znao reći koji modeli ili proizvođači u serijama imaju S-IPS ili PVA (ili LED) matrice, a i ciljani tip lapotpa bi također pomogao.

Ono što trebam - S-IPS matrica, uz brzinu, RAM i prenosivost... :
- maksimalno 15.4 (vrlo rado i 14.1 ili čak 12.1 incha) monitor sa obavezno S-IPS, PVA ?? ili LED matricom
- minimalno 2 Gb DDR2 RAM
- rad u Photoshopu sa velikim datotekama (TIFF i do 100 Mb)
- WLAN, HSDPA
....
- procesor nije bitan, volio bi imati novu seriju T7x00
- ne igram se (tako da mislim da je Intel X3100 dovoljna)
- hdd nije bitan, 100 Gb ili tu negdje je dosta (ionako imam više vrsta backupova, vanjski HDD)
- DVD pržilica bi mogla biti i vanjska, radi lakše prenosivosti
- što lakše - prenosivost svaki dan, na terenu uz već 7-8 kg foto opreme :)

Zaključno - pišem ovo jer ne znam gdje naći specifikacije matrica ekrana, to mi je najbitnija stvar, a za ostalo se i sam snađem.

Hvala unaprijed

igx 16.10.2007. 16:07

ja sam ti odgovorio u vodiču

Mar 16.10.2007. 16:36

LED nije matrica nego vrsta pozadinskog osvjetljenja (uz CCFL).

Senn 18.10.2007. 00:19

LED, ok, vrsta osvjetljenja :)
Ali, zna li iko specifikacije ekrana laptopa ili smo svi osuđeni na lutanje (kao ja već mjesecima) :)
Vjerujem ipak da onaj proizvođač koji ima bolju matricu (pod bolju mislim na PVA, MVA, S-IPS) će to i navesti... Gdje god dođem u neku trgovinu s laptopima to i pitam, ali većina me blijedo gleda (ne kuže što pričam), samo mali broj kuži ali nezna....

Još uvijek se nadam da će me vranoga razveseliti (samo nadam se ne pre velikom cifrom :) :) :)

Mar 18.10.2007. 00:35

Citiraj:

Autor Senn (Post 843486)
LED, ok, vrsta osvjetljenja :)
Ali, zna li iko specifikacije ekrana laptopa ili smo svi osuđeni na lutanje (kao ja već mjesecima) :)
Vjerujem ipak da onaj proizvođač koji ima bolju matricu (pod bolju mislim na PVA, MVA, S-IPS) će to i navesti... Gdje god dođem u neku trgovinu s laptopima to i pitam, ali većina me blijedo gleda (ne kuže što pričam), samo mali broj kuži ali nezna....

Još uvijek se nadam da će me vranoga razveseliti (samo nadam se ne pre velikom cifrom :) :) :)

Nisam 100% siguran, ali mislim da velika većina (ako i ne svi dostupni na tržištu) imaju TN matrice, izuzev Thinkpad serije s Flexview-om (IPS 1600x1200 i 1400x1050).
Možda ove raskošnije Toshibe imaju xVA matrice, ali nemogu biti siguran.

Pogledaj na www.notebookreview.com detalje oko laptopa, možda tamo nađeš specifikacije ekrana.

SPLiFF 18.10.2007. 01:58

krasne fotke :)

Senn 22.10.2007. 20:26

Evo, dobio sam odgovor od Lenovo Hrvatska...
Sve serije Lenovo T60 (ili sve serije _60) s ekranom većim od 1280x800 imaju IPS matricu ali se više ne proizvode i odusatli su od te matrice u novijim T61 (_61) serijama jer je IPS matrica pre skupa.

Zna li neko o nekim drugim proizvođačima ???

Senn

Trillian 23.10.2007. 12:20

Citiraj:

Autor Senn (Post 847641)
Evo, dobio sam odgovor od Lenovo Hrvatska...
Sve serije Lenovo T60 (ili sve serije _60) s ekranom većim od 1280x800 imaju IPS matricu ali se više ne proizvode i odusatli su od te matrice u novijim T61 (_61) serijama jer je IPS matrica pre skupa.

Zna li neko o nekim drugim proizvođačima ???

Senn

Tako je...ja sma vidio ips i izgleda fenomenalno. Lenovo umjesto ips-a (na thinkpadu) ima nove matrice koje omogučajavu ekstreman vertikalan kut gledanja...skoro kao ips. Čak i kolega koji ima T60p (sa ips-om) se začudio koliko to dobro izgleda a nije ips.

Senn 24.10.2007. 17:20

Ali i dalje niko ništa o drugim proizvođačima.
Inaće tražim već mjesecima ali nisam nikad nigdje našao da bilo koji proizvođač daje specifikacije LCD matrice na laptopu (problemi su i kod stolnih monitora).

Zna li iko ovdje nešto o tome, neki drugi proizvođač koji nudi IPS matricu (Toshiba, Sony, Panasonic, Dell....

igx 24.10.2007. 22:30

Citiraj:

Autor Senn (Post 849576)
Inaće tražim već mjesecima ali nisam nikad nigdje našao da bilo koji proizvođač daje specifikacije LCD matrice na laptopu (problemi su i kod stolnih monitora).

pa naravno da ne navode kad nemaju to... da imaju debelo bi to reklamirali. Lenovo je to zvao "FlexView".

U stolinim računalima to nije tako preteško nači, no IPS matricu zbog jako visoke cijene i sporog odziva sve više zamijenjuju PVA (MVA) matrice.

Senn 30.10.2007. 18:10

Znaš li onda koji lap sa PVA matricom ? PVA je izmišljotina od Samsunga na bazi MVA matrice i negdje je u sredini između TN-Film i IPS-a

igx 30.10.2007. 18:27

Citiraj:

Autor Senn (Post 855138)
Znaš li onda koji lap sa PVA matricom ? PVA je izmišljotina od Samsunga na bazi MVA matrice i negdje je u sredini između TN-Film i IPS-a


neznam da li ima koji laptop tu matricu, znam samo da se korisiti u skuljim kučnim monitorima.

tebi bi možda odgovarao neki kvalitetni sjajni ekran sa visokom rezolucijom (1680x1050). Imaju življe boje no opet loš kut gledanja. eto za primjer od lenova usporedba na ovom testu

http://www.notebookreview.com/defaul...ew=Lenovo+N200


Sva vremena su GMT +2. Sada je 08:14.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger