PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Članci (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   AMD ATI Radeon HD 2900 XT - žar ptica (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=69333)

Jelc 14.05.2007. 10:58

AMD ATI Radeon HD 2900 XT - žar ptica
 
Kad će drugi dio?

Milentije 14.05.2007. 11:15

Svecanooooooooooooooooooooooooo. Sad ide rat cijenama.:goood:

EDIT: Sad sam tek vidio testove. Majko moja, sram ih i stid bilo. Vise od pola godine kasne sa izdavanjem i onda ovako nesto. cccc Samo se nadam da je do drivera.

Vuco 14.05.2007. 11:26

Inače, i na VR-Zone-u je prijemjećeno da uključivanjem AA performanse padaju ko pokošene. Vrlo vjerojatno je to do drivera...

buljo 14.05.2007. 11:36

DX10 priča mi je jaaako zanimljiva, pogotovo što je igra od NVa..
I još im AA ne radi :D

ZED 14.05.2007. 11:41

Lako da je do drivera, pa kolko dugo je nvidija kemijala sa driverima za svoje grafe.

A sto se dx10 tice, trebat ce jos dosta pricekat da se vidi ko tu koga je....

Milentije 14.05.2007. 11:51

Zanimljiv je i podatak da ce 2400 serija imati 64-bit mem sabirnicu.:care: Mada i 128-bit za 2600 seriju nije bas bajno.

vorda22 14.05.2007. 12:27

pa ovo je 100% do drivera...ne moze toliko varirati...mislim da kad se sve poslozi, da ce biti odnosi kao u 3dmarku...nego...kad ce se to moc kod nas kupiti? :)

tomifish2002 14.05.2007. 12:46

žalosno je da kasne pola godine za nvidijom i onda izbace karticu s 8800gts performasama i istom cijenom. izgleda da su u opasnoj banani. nemojte krivo shvatiti , nisam zaljubljen u nvidiju , imao sam i ati kartice no nakon ovoliko čekanja sam stvarno očekivao više

Elven 14.05.2007. 13:58

Meni se ipak cini da R600 ima jos puno zaliha i potencijala i da su ga prikazali jer su vec opako kasnili i morali su nesto pokazati da si ne srozaju ugled potpuno.

Dobra vijest za ATI je da nVidia trenutno nema sape za vise, sto je i Ultra pokazala.

Na zalost, prepucavanje izmedju jedina dva takmaca na trzistu grafikanera za igre je dovelo do toga da krajnji korisnik sada ima manju kvalitetu nego sto zasluzuje, a zapravo bi postojanje konkurencije na trzistu trebalo imati suprotan efekt. Na zalost, sve je u marketingu koji je postao vazniji od samog proizvoda (kada su nove kartice u pitanju).

DX10 je jedan veliki marketing kojim nas MS "tjera" da koristimo Vistu (maksimalno je bezobrazno ne izbaciti DX10 za XP), nVidia je (jako dobro) iskoristila taj suplji marketing i napravila odlican posao sa GF 8 serijom, a ATI je odbijao (ili nije mogao) biti dio tog marketinskog cirkusa, ali su na kraju ipak pokleknuli i izbacili nedovrsen proizvod.

Ja cu svoju odgodu o kupovini nove masine jos malo odgodit. Nije mi hitno, a i nije da se moze donjet neki pravi zakljucak oko graficke kartice.

tor 14.05.2007. 15:17

Prilično je jasno da je ATI bacio sve na cijene i DX 10 performanse. Tj. trenutno odustao od borbe za vrh, priklonio se srednjoj klasi, a tek sad kreće u sređivanje drivera.
Mislim, klasika. ATI izbaci hardver koji s dvije tri generacije drivera postane 25-30 % brži.
Ili, druga varijanta. Ista fora kao i 1800/1900 serija. 1800 mazanje očiju, malo prtljanje s driverima, pa onda izbaciše 1900 koja je pomela pod sa svime živim i bok...možda spremaju nešto tako i ovaj put.
No, u svako slučaju slijedećih par revizija drivera će definitivno srediti situaciju do kraja, što se performansi tiče, cijena je i više nego odlična, a tko ionako (realno) šljivi high-end?

Red_Dragon 14.05.2007. 15:22

Ja također odgađam nadogradnju kompa i prelazak na Vistu do kraja godine. Sigurno neće niti prije izaći Crysis jedina dx 10 igra koju nestrpljivo očekujem.

Pa evo da još nešto dodam. Možda bi bilo i pametnije pričekati sljedeću generaciju dx 10 kartica, jer kao što se vidjelo iz testa dx 10 performanse nisu baš sjajne. Izgleda da dx 10 jako kolje kartice i da one možda neće imati snage da pokrenu recimo Crysis na full detaljima. Naravno driveri mogu popraviti puno toga, ali mislim da ljudi koji su već pokupovali GeForce 8 seriju su u gubitku, jer realno nema i neće tako skoro biti igara koje koriste dx 10, dok vrijednost tih kartica pada.

Evo slučajno sam double postao. jel može netko izbrisati sljedeći post.

Beren 14.05.2007. 16:04

Kao što sam i napisao, performanse kartice su izuzetno čudo budući da jako osciliraju. S obzirom da je riječ o superkalarnoj VLIW arhitekturi koja jako zavisi o tome koliko je front-end kartice u kombinaciji s driverim u mogućnosti efikasno hraniti ALU-e podacima, ne bih se začudio da se performanse osjetno promjene s budućim revizijama drivera. Kako ATI svaki mjesec roka nove drivere, postoji jako dobra mogućnost da razvoj događaja bude upravo takav.

Također mi se čini da bi R600 skoro mogao dobiti naprednijeg nasljednika, na sličan način kao što se to dogodilo u vrijeme Radeona X1800 i njegovog nasljednika X1900.

Swarm dude 14.05.2007. 16:07

Haha, sjećam se da se govorilo ljudima koji su kupovali 8800xxx kako bi bolje pričekati ATi-jev odgovor, ali nisu izgubili ništa lol :D

Je li do drivera ili same kartice, tko zna, vrijeme će pokazati, ali iskreno, performanse su očajne (barem za sada). Očekivao sam nešto daleko bolje nego mediokritet.
Može biti kao što tor kaže, HD 2900XT je možda nešto samo kako bi se zadovoljilo tržište i ljudove te dalo ATi-u još malo vremena za recimo HD 2950XT/X.
Vidjet ćemo kroz par mjeseci, ali sam razočaran.
Makar demo-i izgledaju fantastično :)

tomifish2002 14.05.2007. 16:16

hm, sumnjam da će moć više izvuć iz ove arhitekture i ovog proizvodnog procesa. imaju jedan problem:temperatura. sad moraju i jedni i drugi "back to the drawing board"

Bubba 14.05.2007. 16:22

Za nas koji ne natezemo pimpeke na Direktiksstopedesetosam, FSAA, anizotropiju i slicno, kada ce izaci ove jeftinela low power kartuse? I koliko im se ocekuje cijena?

http://www.imagesforme.com/images/2360jabiovo.jpg

Ovo izgleda jako kul, a sudeci po http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=7117, ta cuda bi trebala trositi manje od 25W.

LAcy 14.05.2007. 16:24

Citiraj:

Autor Swarm dude (Post 722844)
Haha, sjećam se da se govorilo ljudima koji su kupovali 8800xxx kako bi bolje pričekati ATi-jev odgovor, ali nisu izgubili ništa lol :D

Izgubili su puno, previše (uh već sam lagano umoran od uvjeravanja). Izgubili su barem 1k KN do danas, nisu igrali DX10 igre, a kako se čini neće ih ni igrati na svojim GTX karticama barem ne sa full detaljima i na viskoj rezoluciji kao što su očekivali.

Već smo se složili oko toga (Beren) da bi do kraja godine mogli ugledati 2700 i 8900 (lupam oznake), pogotovo ako su performanse u DX10 ovakve. Obzirom da je Božić vrijeme kupovine, izlaska igara (UT3 se ne očekuje ove godine, Crysis kasni) moglo bi biti upravo u to vrijeme.

Beren 14.05.2007. 16:42

Citiraj:

Autor Bubba (Post 722860)
Za nas koji ne natezemo pimpeke na Direktiksstopedesetosam, FSAA, anizotropiju i slicno, kada ce izaci ove jeftinela low power kartuse? I koliko im se ocekuje cijena?

http://www.imagesforme.com/images/2360jabiovo.jpg

Ovo izgleda jako kul, a sudeci po http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=7117, ta cuda bi trebala trositi manje od 25W.

Yep, jako zgodna stvar za ljude koji se nemaju namjeru igrati puno, a žele pasivno hlađenu karticu koja malo troši. Takve podatke sam i ja dobio. Ruku na srce, niti 45 W za Hd 2600 nije mnogo. Ako podaci o potrošnji istina, a nemam razloga sumnjati u njih s obzirom da o potrošnji HD 2900 nisu lagali, čini se da 65-nanometarski proces kicks ass.

Beren 14.05.2007. 16:48

Ono što meni nije jasno je zašto se NV fanboys (ili bilo tko drugi uostalom) busaju u prsa kako nVidijina snažnija rješenja gaze novi Radeon. Valjda ne shvaćaju da izlazak ATI-ja odnosno AMD-a iz utrke s Intelom i nVidijom znači hegemoniju i monopol na tržištu, osjetno usporavanja razvoja tehnologije, više cijene i što sve ne.

Bubba 14.05.2007. 16:55

Citiraj:

Autor Beren (Post 722881)
Yep, jako zgodna stvar za ljude koji se nemaju namjeru igrati puno, a žele pasivno hlađenu karticu koja malo troši. Takve podatke sam i ja dobio. Ruku na srce, niti 45 W za Hd 2600 nije mnogo. Ako podaci o potrošnji istina, a nemam razloga sumnjati u njih s obzirom da o potrošnji HD 2900 nisu lagali, čini se da 65-nanometarski proces kicks ass.

No, $, barem otprilike? I kada se moze ocekivati u lokalnoj Dioni s hardverom?

A i ova slika mi je malo cudna. Naime:

Two integrated DVI display outputs

* Primary supports 18-, 24-, and 30-bit digital displays at all resolutions up to 1920x1200 (single-link DVI) or 2560x1600 (dual-link DVI)
* Secondary supports 18-, 24-, and 30-bit digital displays at all resolutions up to 1920x1200 (single-link DVI only)

A oni uredno trpaju i DSUB gore. Valjda ce nekome doci iz dupeta u glavu da stavi dva DVI-a i na ove kartice...

Eh, jos nesto. Hoce li postojece ploce (i975X chipsetom, recimo), podrzavati Crossfire? I kako stoje kombinacije od 3 kartice (ovakve, low end), u setupu -> dvije u Crossfireu (jedan monitor) i jedna solo (1-2 monitora)?

tomifish2002 14.05.2007. 17:10

Citiraj:

Autor LAcy (Post 722861)
Izgubili su puno, previše (uh već sam lagano umoran od uvjeravanja). Izgubili su barem 1k KN do danas, nisu igrali DX10 igre, a kako se čini neće ih ni igrati na svojim GTX karticama barem ne sa full detaljima i na viskoj rezoluciji kao što su očekivali.

Već smo se složili oko toga (Beren) da bi do kraja godine mogli ugledati 2700 i 8900 (lupam oznake), pogotovo ako su performanse u DX10 ovakve. Obzirom da je Božić vrijeme kupovine, izlaska igara (UT3 se ne očekuje ove godine, Crysis kasni) moglo bi biti upravo u to vrijeme.

fakat ne kužim neke ljude na forumu. kaj vas muči dal smo mi nešto izgubili ili ne? pa tak bi se dalo bilo kome za bilo koji komad hardvera dosađivati i analizirati što se isplati , što ne, što je brže u ovome a što u onome itd itd.
8800gtx su odlične kartice. imaju sjajne performanse, vrlo je tiha, kvaliteta slike odlična, solidan overclok. nitko nemože reći da je 8800 loš hardwer. prema tome na gnjavite one koji imaju te kartice. svatko raspolaže sa svojim novcima kako zna i svatko si ih sam (ja da) zarađuje. prema tome neki ljudi na forumu nisu krivi što ostatak ili nemože ili neće zaraditi tolike pare pa se sad tu jadaju i uvjeravaju nas da smo bacili novce. kaj sad. svatko ima svoje želje. kak god okrenemo svu lovu čemo potrošit. bilo na skupe tenisice, satove, alkohol ,cigarete ili hardver. ko da ne kužite da svatko ima svoje želje i svoje mogućnosti i to treba poštivati. na kraju krajeva kužio bih kritiku da se radi o nekom lošem hardveru ali tko mi kaže da nije zadovoljan sa 8800 stvarno neznam što bi mu rekao.

Beren 14.05.2007. 17:12

Ploče koje trenutno podržavaju CrossFire, podržavaju i "novi" CrossFire. Dakle ak imaš i975x ploču s dva utora za grafe, CrossFire je podržan.

Kaj se tiče Crossfire kombinacija s low end karticama, koliko ja znam to je podržano softverki, dakle komunikacija ide preko PCI-E sabirnice, a ne preko deciciranog konektora. Ne znam da li će se moći koristiti tri HD 2400 kartice, a da su dvije u CF polju, a jedna nezavisna. Da je recimo 2x HD 2600 s mostićem + 1x HD 2400 za display, to sam siguran da bi išlo.

kObRa 14.05.2007. 17:33

Citiraj:

Autor tomifish2002 (Post 722906)
fakat ne kužim neke ljude na forumu. kaj vas muči dal smo mi nešto izgubili ili ne? pa tak bi se dalo bilo kome za bilo koji komad hardvera dosađivati i analizirati što se isplati , što ne, što je brže u ovome a što u onome itd itd.
8800gtx su odlične kartice. imaju sjajne performanse, vrlo je tiha, kvaliteta slike odlična, solidan overclok. nitko nemože reći da je 8800 loš hardwer. prema tome na gnjavite one koji imaju te kartice. svatko raspolaže sa svojim novcima kako zna i svatko si ih sam (ja da) zarađuje. prema tome neki ljudi na forumu nisu krivi što ostatak ili nemože ili neće zaraditi tolike pare pa se sad tu jadaju i uvjeravaju nas da smo bacili novce. kaj sad. svatko ima svoje želje. kak god okrenemo svu lovu čemo potrošit. bilo na skupe tenisice, satove, alkohol ,cigarete ili hardver. ko da ne kužite da svatko ima svoje želje i svoje mogućnosti i to treba poštivati. na kraju krajeva kužio bih kritiku da se radi o nekom lošem hardveru ali tko mi kaže da nije zadovoljan sa 8800 stvarno neznam što bi mu rekao.

ja imam 8800gts.. i neznam kaj da ti kazem na ovo... ona radi super s dx9 ima nekih mana.. al ok.... PITANJE? JESI IGRO NEKU IGRU KOJA IMA PODRSKU DX10? mislim 8800 serije su za DX10 napravljene? ne!? nemozes rec da si zadovoljan dok nesto neisprobas.... dx10 demo je k.... a ne neki test....

tomifish2002 14.05.2007. 17:39

baš me briga za dx 10. 8800gtx je najjača kak god okreneš. nije napravljena samo za dx10

Zvijerko 14.05.2007. 17:49

Citiraj:

Autor kObRa (Post 722922)
ja imam 8800gts.. i neznam kaj da ti kazem na ovo... ona radi super s dx9 ima nekih mana.. al ok.... PITANJE? JESI IGRO NEKU IGRU KOJA IMA PODRSKU DX10? mislim 8800 serije su za DX10 napravljene? ne!? nemozes rec da si zadovoljan dok nesto neisprobas.... dx10 demo je k.... a ne neki test....

Kartica ima PODRŠKU za DX10, izašla je davno prije ičega za DX10 i ima najbolje rezultate u DX9 igricama. Tu se ipak svi moramo složiti. Tako da, kako god okreneš, najbolje je što se trenutno može kupiti u RH.

E sad, druga stvar je to što kartica nije u potpunosti iskorištena i što se preformanse u DX10 još ne znaju (onaj test da samo naslutiti). Ali, evo recimo ja naprimjer imam 7600GS i želim si kupiti neku high-end karticu sada, pa neću čekati slijedećih godinu dana da se sve to kristalizira jer tako neću nikad ništa kupiti, već ću riskirati i uzeti 8800 ili u drugom slučaju 2900XT kad dođe u trgovine. Ali niti za jednu niti za drugu ne znaš kakve su im DX10 performanse, možda je baš ATi zabrljao, ništa nije nemoguće.

kObRa 14.05.2007. 17:54

živi bili pa vidjeli... :fiju:

tomifish2002 14.05.2007. 17:56

tako je. kupit ćeš i onda će te neki pametnjaković uvjeravati da si "bacio novce" i kak bi on to drukčije potrošio i bla bla. uglavnom svojim će glupim subjektivnim i neutemeljenim izjavama spammati forum

vorda22 14.05.2007. 18:53

Citiraj:

Autor tomifish2002 (Post 722924)
baš me briga za dx 10. 8800gtx je najjača kak god okreneš. nije napravljena samo za dx10

samsung sm940bf 2ms 19˝

i na tom vrtis gtx? lolcina na mega2 :)

ako ne vrtis bar neku 1900 rezu onda se moze stvarno reci da si ih uzalud potrosio nhf :)

Armand 14.05.2007. 18:55

i onda opet kazem... Svaka cast PCekspertu sto se COD2 pojavljuje u Benchevima :D

tamara55 14.05.2007. 19:04

Citiraj:

Autor vorda22 (Post 722993)
samsung sm940bf 2ms 19˝

i na tom vrtis gtx? lolcina na mega2 :)

ako ne vrtis bar neku 1900 rezu onda se moze stvarno reci da si ih uzalud potrosio nhf :)

Istina.

Citiraj:

Autor Armand (Post 722996)
i onda opet kazem... Svaka cast PCekspertu sto se COD2 pojavljuje u Benchevima :D

Što je pisac time htio reći? :stoopid:

vorda22 14.05.2007. 19:12

http://www.techpowerup.com/?31128


hehe kad bi se bar ovo kod nas moglo negdje nabaviti


Sva vremena su GMT +2. Sada je 07:08.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger