PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Svaštara (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Youtube - znanost, tehnologija i općenito ozbiljnije teme (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=210746)

LAcy 01.03.2011. 08:49

Youtube - znanost, tehnologija i općenito ozbiljnije teme
 
Već postoji tema youtube etc u koju trpamo sve. Sjećam se, jedan član je napisao komentar kako je pretplaćen na istu samo zbog genijalnih stvari kao ta koja je bila tada postana. Vjerujem da nisam jedini koji se slaže sa njim.

Već neko vrijeme mi se ova ideja vrti u glavi, no nikako naći vremena pregledati cijelu temu i odvojiti šaljive youtube od onih ozbiljnijih, edukativnih, znanstvenih... Znate već na što mislim.

Molio bih sve autore dosadašnjih postova takvog tipa da postaju ponovno u ovu temu. Također bih vas sve zamolio, ako imate neki dobar youtube da ga postate ovdje umjesto da se izgubi u moru jackass videa :)

Kao i do sada, moderirat ću obje teme.

Da počnem sa nekima koje sam postao ranije:





I onaj koji me danas ponukao da konačno otvorim ovu temu:


Mad_Duke 01.03.2011. 08:52

Uzimam tvoj drugi link i bacam ovo

Fatal 01.03.2011. 13:58

Lacy, odlična tema :goood:


LAcy 01.03.2011. 14:05

Sjetio sam se još nečega :) Odlično napravljeno i obavezno pogledati, pogotovo šefovi ;)


^SuperUnknown^ 01.03.2011. 22:43

Evo i moj doprinos, vjerujem da ima ljudi koji jos ovo nisu vidjeli :)


Shaper 03.03.2011. 00:41




Predobro predavanje (od sat vremena) koje je održao Lawrence Krauss u kojem objašnjava kako je moguće da je svemir nastao iz "ničeg", naš model svemira i kako će završiti i zašto živimo u značajnom trenutku u razvoju svemira.

potemkin.hr 03.03.2011. 07:12

Evo jedan kratki video koji lijepo objašnjava princip rada interneta za totalne neznalice.


LAcy 03.03.2011. 11:02


Tean 03.03.2011. 12:36

Ako volite fiziku, predavanja o fizici, snimana direktno sa UCBerkeley.

Physics for Future Presidents. Spring 2006. Professor Richard A. Muller.

Cijeli playlist (svaki video preko sat vremena traje) i sve je to pod Creative Commons licencom i ima direktan link za download.

Volio bi da sam to imao dok sam studirao pa da mogu propuštena predavanja gledati kod kuće :D

Ovo je samo prva lekcija:



Ovdje je cijeli playlist:

http://www.youtube.com/watch?v=6ysbZ...5393D5B42B2266

syss 03.03.2011. 12:39

malo nostalgije i zanimljiv zaključak :)


Swarm dude 03.03.2011. 17:13

Helij II (superfluid)
Citiraj:

Autor http://glossary.periodni.com
Superfluidnost helija otkrio je 1938. sovjetski fizičar Pyotr Leonidovich Kapitsa. Helij-4 pokazuje superfluidna svojstva kada se ohladi ispod 2.18 K (-270.97 °C), tzv. lamda-točka (λ). Pri ovim temperaturama tekući helij (helij II) je fluid s ekstremno niskom viskoznošću i ekstremno visokom specifičnom provodnošću topline. Toplinska vodljivost helija II je oko tri milijuna puta veća od helija I (tekući helij iznad 2.18 K). Ako se helij II stavi u neku posudu, tekućina će se penjati po unutrašnjoj strani a spuštati po vanjskoj strani posude.



Star dokumentarac koji je po mom mišljenju interesantan onima koje zanima fizika, kemija, ali općenito priroda i znanost.
To je prvi dio, korisnik koji je uploadao prvi dio ima svih 6 dijelova.

Visage 05.03.2011. 15:00

8

Solid State Drives will Ruin Forensics

Flake 06.03.2011. 11:13

Djevojčica koja je utišala cijeli svijet na 6 minuta!

Dawar 06.03.2011. 14:06

Snimka saniranja Černobilskog reaktora,svega par dana poslije katastrofe,snimatelj je umro vrlo brzo nakon snimanja,
jer kao ni ostali tamo nije znao posljedice zračenja. Vidi se kako likvidatori za zaštitu od radioaktivnosti nose obične maske za disanje :bonker:



I malo za ljubitelje strojarstva- Kako izgleda proizvodnja Ferrarijevog V12 motora


Swarm dude 08.03.2011. 20:13

X-15 record breaker
 
Jedan filmić sa video isječcima X-15 programa koji je dobrim dijelom omogućio spektakularne ljudske pothvate jer su podaci prikupljeni tijekom istraživanja pomogli u sljedećim NASA-ine programima: Gemini, Mercury, Apollo i naravno Space Shuttle.
X-15 je prikupio korisne podatke o hipersoničnoj aerodinamici, stabilnosti i upravljanju pri hipersoničnim brzinama, zagrijavanju trupa zrakoplova pri iznimno velikim brzinama te o efektima ulaska u atmosferu, djelovanju potisnika u svemiru, pilotskim tehnikama za povratak u atmosferu, itd.



Tijekom 199 misija troje zrakoplova, X-15 je dosegao visinu od gotovo 108 km (nadvisivši "službenu granicu" svemira) i postigao brzinu od 7273 km/h (Mach 5.94) - naravno ne sve u istom letu.
Od 1967. do danas nije srušen brzinski rekord X-15 :)

generic 09.03.2011. 16:33



Zakon, ja bih jedan :)

hash 09.03.2011. 23:16

Citiraj:

Autor Swarm dude (Post 1866152)
Od 1967. do danas nije srušen brzinski rekord X-15 :)

khm..
ISS: Orbital velocity7.7-7.6 km/s (~27 500 km/h)
ako hocete brze googlajte voyagere 1 i 2 :D


al da pridonesem vec necim kad sam ovdje :)

iphone in space

Swarm dude 09.03.2011. 23:23

U svojoj kategoriji naravno, tj. atmosferskih letjelica (ali opet ne letjelica koje koriste zrak za sagorijevanje ako želimo biti jako precizni) sa krilima.
U to ne spadaju niti ISS niti Voyager... Usporedba krušaka i graha, čak se ne može reći kruške i jabuke jer su oboje voće :D
Evo i link na listu.

hash 09.03.2011. 23:41

Citiraj:

Autor Swarm dude (Post 1867118)
U svojoj kategoriji naravno, tj. atmosferskih letjelica (ali opet ne letjelica koje koriste zrak za sagorijevanje ako želimo biti jako precizni) sa krilima.

sad odjednom neke kategorije :nono::D

cek, ak prijavim post da nisi postao novi link jel to ide tebi il moderatoru svastare? :D:D

jedan za srednjoskolce
kako izgleda prvi tranzistor, jedan, ne milijun kolko ih ima danas na procesoru :D

Izet Fazlinovic 10.03.2011. 15:12

http://academicearth.org/

Swarm dude 10.03.2011. 15:58

Citiraj:

Autor hash (Post 1867154)
sad odjednom neke kategorije :nono::D

Naravno, to je valjda bilo intuitivno jasno. Zašto onda kažemo da je Bugatti Veyron Super Sport najbrži automobil na svijetu sa svojih ~431 km/h ako je Thrust SSC još '97 postigao ~1220 km/h? :) To je retoričko pitanje, ne moraš odgovoriti na njega, ali će ti to dati odgovor zašto je X-15 broj 1. na ljestvici.
Tako i za X-15, za sada ne postoji zrakoplov (zrakoplov je ključno) sa ljudskom posadom (evo - sad su jasno i oštro definirane granice) koji je srušio taj rekord i u literaturi te na netu ćeš svugdje vidjeti X-15, a ne Voyager 1, 2 ili nekakve druge svemirske letjelice/sonde upravo iz navedenih razloga.
U svemiru nije problem postići 7000+ km/h, ali u našoj atmosferi...baš i nije lak posao. Vidiš i sam da sam svuda u postu naglašavao zrakoplov, ne letjelica (što je općeniti pojam, jer u tu kategoriju i mogu pripadati Voyageri. No opet, oni i ne "lete" svemirom u fizikalnom smislu, ali je letjelica općenitiji pojam od zrakoplova - barem ja to tako vidim). Onda bi mogli razglabati o tome, ovako je bespredmetno pošto je kategorija (intuitivno) jasno definirana. Ako nije, evo sada sam se ispravio.
U razmjeru apsolutnih brzinskih rekorda ima puno kandidata koji su brži od X-15 ali to je po meni čisto orijentirna rang lista pošto u njoj ima svega i svačega u smislu uvjeta i karakteristika letjelica/objekata itd..
E sad, možemo i X-43 smatrati apsolutnim kraljem, ali je to opet mala bespilotna letjelica - također ne spada u kategoriju u koju pripada X-15. No i to je barem bliže nego ISS i Voyageri...

No da nastavim u tonu sa automobilima, kako radi Wankel motor:

Swarm dude 11.03.2011. 18:44

Objašnjenje potresa i tsunamija u Japanu

Swarm dude 12.03.2011. 15:11

Ispitivanje turbomlaznih motora
 
Vjerujem da smo svi vidjeli kako se izvode sigurnosni testovi na automobilima, ali na mlaznim motorima? To možda i nije poznato svima :)

Nakon što turbomlazni i turboventilatorski (turbojet i turbofan) motori prođu početna ispitivanja i nakon što se utvrdi kako motor kao takav valja, slijede ispitivanja motora u teškim uvjetima ali i u katastrofalnim situacijima.
Neka od tih ispitivanja su utjecaj kiše, tuče ali i usisavanje ptica:


I naposljetku, jedan od najgorih scenarija, ako se odvoji lopatica sa ventilatora motora:


Ako se pak radi o motorima sa dodatnim sagorijevanjem (tzv. afterburner), može se i to testirao kao u ovom slučaju kod Pratt & Whitney F100 turboventilatorskog motora:


A u slučaju da isti zakaže:


Posljedice mogu biti katastrofalne.

Dawar 12.03.2011. 18:22

Citiraj:

Autor Swarm dude (Post 1869078)
Vjerujem da smo svi vidjeli kako se izvode sigurnosni testovi na automobilima, ali na mlaznim motorima? To možda i nije poznato svima :)

Nakon što turbomlazni i turboventilatorski (turbojet i turbofan) motori prođu početna ispitivanja i nakon što se utvrdi kako motor kao takav valja, slijede ispitivanja motora u teškim uvjetima ali i u katastrofalnim situacijima.

Svaka čast na videima, nego da nisi ti možda kolega strojar :D

Swarm dude 12.03.2011. 20:08

Citiraj:

Autor Dawar (Post 1869177)
Svaka čast na videima, nego da nisi ti možda kolega strojar :D

Noup, kemijski inženjer (budući) :)
Znam, zaredao sam sa videima iz kojih se čini kako sam strojar :D, ali nisam (iako volim stvari povezane sa mehanikom, aeronautikom itd.)

Evo jedan "kemičarski trik":



Kako je moguće da se metalna žlica otopi u vodi (obična voda, bez kiseline, bez lužine)? :)
Probajte odgovoriti (ako LAcy dozvoli) pa ću vam reći je li netko pogodio (znao :)).

HONDA type R 13.03.2011. 00:52

topla voda a zlica je od zive? tako je izgledalo kad sam kao klinac isao mjeriti temperaturu kipuce vode sa toplomjerom koji mjeri do 45 C :D

Swarm dude 13.03.2011. 10:04

Na dobrom si tragu, ali nije živa :). Da bi živa bila u krutom stanju, treba se ohladiti na ispod -39°C a onda ju ne bi bilo moguće držati na goloj koži. A na taj način (+ živa sama) ovaj trik bi bio prerizičan za zdravlje.

Codiac 13.03.2011. 11:21

srebrena zlica a u vodi je neka otopina koja reagira sa srebrom :)

Swarm dude 13.03.2011. 11:44

Noup :) obična, topla kuhinjska voda (evo to je jedan hint :), a u samom opisu trika "otapanje" žlice kemijski nije točno pa je stoga možda i zavaravajuće, no iz stanja metala na dnu čaše mnoge stvari su jasne).

syss 13.03.2011. 11:44

Citiraj:

Autor Swarm dude (Post 1869228)
...(obična voda, bez kiseline, bez lužine)...

kodijak sam sebe diskreditirao od daljnjeg natječaja :D

u daljnjem auto tonu, kako radi automatska getriba sa dvije spojke, u ovom slučaju nova zf-ova, ali više-manje sve rade na istom principu:



Sva vremena su GMT +2. Sada je 01:34.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger