PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   (riješeno) R9 380 - visoka temperatura (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=273479)

Berax0r 15.10.2015. 18:45

(riješeno) R9 380 - visoka temperatura
 
Bok ekipa!

Uzeo sam sljedeće komponente:
1 x Procesor Intel Core i5 4460
1 x Matična ploča ASR B85M-DGS
1 x Crucial Module 8GB, 240-pin DIMM, DDR3 PC3-12800, CL=11, Unbuffered, NON-ECC
1 x Toshiba DT01ACA100 1TB 3.5''
1 x XFX R9 380 4GB, XFX-R9-380P-4DF5
1 x Super Flower FX 550W - 80 Plus Bronze power supply (SF-550P14HE) P/N: NESF-042
1 x Zalman mid tower case black, ZAL-R1

U pon sam naručio, jučer stigla konfa i stavio sam Win 10 x64. Ovi u centro.hr su mi sastavili komp.

Skinuo GPU-Z da vidim stanje grafe. Idle temp - 32 do nekih 37 stupnja. Super!

Naravno, odmah sam skinuo par igri (za ovaj primjer uzimamo DOTA 2). Upalim je i stojim u glavnom izborniku (detalji sve na ultra, najveća rezolucija), i samo stojeći u glavnom izborniku, temperatura raste na 54 stupnja.
Krenem igrat, nakon 3-4 min, temperature su sljedeće:
http://i.imgur.com/eKtxYkY.png

Znači max je 98 stupnja, fanovi su na 100% što se i čuje iz kučišta. Prošao sam desetak recenzija, i svima je max cca 66 stupnjeva pod full opterećenjem. Evo i primjer: https://youtu.be/QfT1O3yF-2A?t=3m39s

Pretražio sam cijeli Google i ne znam šta bi to moglo biti. Otvorim stranicu kučišta, temperatura se smanji za 4-5 stupnja, al to je opet iznad 90. Probao i GPU-Z i CPUID i GPUShark, sve isto. Zavrtio FurMark, već na osnovnim postavkama temp ide do 90 i ventovi luduju.

Mislite li da bi ovo mogla biti tvornička pogreška? Da hladnjaci nisu dobro spojeni na čip?

Unaprijed hvala!

syss 15.10.2015. 18:46

vratit im natrag uz napomenu - napravite da radi :D

tim više kaj su oni komp slagali.

Manuel Calavera 15.10.2015. 18:49

reklamiraj

nino 15.10.2015. 18:50

Da hladnjak ne sjeda dobro na cip, onda bi temperatura dosta brzo skakala gore, nebi ovako postepeno se dizala kao tebi. Moguce da su pajpovi u banani.
Nazovi ih pa vidi sta kazu.

Berax0r 15.10.2015. 18:56

Ništa, hvala dečki, reklamirat ću.

ravkan 15.10.2015. 19:09

Reklamiraj obavezno, to ti je cooler neispravan. Nino ti je zapravo reko ono sto je 100% problem.

Berax0r 19.10.2015. 17:43

Citiraj:

Poštovani,

Testirali smo grafičku karticu i pod najvećim opterećenjem je dosegla 68 stupnjeva. Želite li da ju proslijedimo u ovlašteni servis na testiranje?

Lijep pozdrav
U čemu je problem onda? Šta da radim? Kod mene kartica divlja, 100 stupnjeva, necujem audio od bučnih ventilatora koji se vrte na 100%, a kod njih 68 stupnjeva.

Nisam ni razmisljao da cu imat ovakve probleme...

m&n 19.10.2015. 17:59

Citiraj:

Autor Berax0r (Post 2842381)
U čemu je problem onda? Šta da radim? Kod mene kartica divlja, 100 stupnjeva, necujem audio od bučnih ventilatora koji se vrte na 100%, a kod njih 68 stupnjeva.

Nisam ni razmisljao da cu imat ovakve probleme...

probaj ih trazit da ti mijenjaju za grafu drugog proizvodaca..

xfx je glasan i na 50-55% bar moja r9 390x

Berax0r 19.10.2015. 18:06

Ma nije meni toliko do glasnoce koliko do temperature da mi komp odnosno graficka dozivi sto duze.

Kučište nije sigurno, ima tri ventilatora i dobro je provjetreno. Jel moze biti problem u Windowsima 10? Ili problem u napajanju?

Evo još jendom SS od gore gdje GPU-Z prikazuje 98 stupnja:
http://i.imgur.com/eKtxYkY.png

gin.tonic 19.10.2015. 18:08

Citiraj:

Autor Berax0r (Post 2842394)
Ma nije meni toliko do glasnoce koliko do temperature da mi komp odnosno graficka dozivi sto duze.

Kučište nije sigurno, ima tri ventilatora i dobro je provjetreno. Jel moze biti problem u Windowsima 10? Ili problem u napajanju?

Evo još jendom SS od gore gdje GPU-Z prikazuje 98 stupnja:
http://i.imgur.com/eKtxYkY.png

A da nije neki malware?

Ja sam pokupil prije par godina i ubijalo mi je grafu, zvuči mi poznato :D

syss 19.10.2015. 18:09

jesi reklamirao cijelu kantu ili samo grafu?

Berax0r 19.10.2015. 18:10

Novi komp bez OS-a -> Instalirani Windows 10 -> Skinut Steam i Dota 2 -> Udjem u igru 98 stupnjeva... Nista drugo nisam niti dirao niti prckao.

Samo graficku sam poslao.

gin.tonic 19.10.2015. 18:20

Imaš kakvog prijatelja da probaš kod karticu na njegovom kompu? :kafa:

Ako bude išla na servis na testiranje, mislim da ćeš morati platiti ako bude ispravna? :stoopid:

syss 19.10.2015. 18:22

da, morat će platiti testiranje... ja bi njima cijeli komp poslao i reko eto vam pa tražite problem.

Manuel Calavera 19.10.2015. 19:03

- jesi skenirao za malware
- jesi temp pogledao u više programa

Berax0r 19.10.2015. 19:53

1. Temperatura raste samo prilikom igranja igri na high/ultra ili prilikom npr FurMark benchmarka. Frisko je instalirano sve, osim GPU-Z, NOD 32 i Steama nije ništa više instalirano.
2. GPU-Z, CPUID, GPUShark, FurMark.

Ajd još jednom da korak po korak sve objasnim šta se izdešavalo.
Naručio sam komponente u Centro.hr i odabrao opciju besplatnog slaganja računala (i na ovom forumu i Bugovom pročitao sam večinom pozitivna iskustva s njima):
1 x Procesor Intel Core i5 4460
1 x Matična ploča ASR B85M-DGS
1 x Crucial Module 8GB, 240-pin DIMM, DDR3 PC3-12800, CL=11, Unbuffered, NON-ECC
1 x Toshiba DT01ACA100 1TB 3.5''
1 x XFX R9 380 4GB, XFX-R9-380P-4DF5
1 x Super Flower FX 550W - 80 Plus Bronze power supply (SF-550P14HE) P/N: NESF-042
1 x Zalman mid tower case black, ZAL-R1

Preko USB-a (nisam uzimao DVD-ROM) instalirao sam Microsoft Windows 10 Enteprise RTM 10240 x64. Nakon toga još par programa (NOD 32, Steam, Adobe Reader... i druge slične programe). Sa Steama sam skinuo Dota 2. Ušao u igru i primjetio sam da su se ventilatori pojačali (ušao u Main Menu). Kada sam krenuo igrat, ventilatori su se baš jako krenuli okretat i dosta su se čuli iz kučišta. I dalje mi sve normalno to izgleda, ali sam odlučio skinut GPU-Z. Pokrečem opet Dotu, igram, ventilatori bruje, Alt tabam, GPU-Z pokazuje preko 90 stupnjeva.

Prva pomisao mi je bila da program zajebava. Skinem CPUID. Isprobam ponovno s njim, temperature iste.

Program nije, onda sam mislio da je to normalna temperatura takve grafičke kartice (zadnje što sam imao je nVidia GeForce 8800 GT). Googlam, i vidio sam da se općenito sve na nekoj najvišoj temperaturi vrti oko 70-75 stupnjeva max. Mislim si, jel moguće da zbog kučišta imam oko 25 stupnjeva više. Provjeravam sve ventilatore - vrte se na kartici. Na kučištu, svi se na High vrte.

Sad me već malo panika hvata, iskeširao toliko love, a nešta nevalja. Kontaktiram centro.hr. Govore mi da probam updejtat grafičke drivere i BIOS (ovdje nisam shvatio je li riječ o GPU ili MBO BIOSu) i da probam pratiti temperature sa FurMarkom. Provjeravam drivere, onaj AMD centar mi pokazuje da su driver up-to-date (iako ništa manualno nisam instaliravo, valjda je Windows 10 sve sam riješio). Pretražujem za BIOS, uz upozorenja da ako sve radi i ide se flashat da se može bezveze sjebat komp, odustajem od flashanja (iako je BIOS za matičnu najnoviji od 31.7.2015., a verzija moje matične je od 1.7.2014.)

Skinem FurMark, ima tamo puno tih opcija, uzimam rezoluciju 1920x1080 i neke osnovne postavke. Temperatura sa idle 35 kreće gore i gore i gore, i dolazi do 95-96 i tu se zadržava. Reko ajd otvorit ću kučište, držim tako par minuta, temperatura se spustila na 91-92. Znači nešta minimalno kučište utjeće na samu temperaturu.

Zatim dolazim tu na forum i na bugov. Sugerirate to što ste sugerirali, da zasigurno nešta nevalja s grafom i da je pošaljem na RMA. Kontaktiram centro.hr i više nego voljni su riješiti što prije reklamaciju za mene i šalju Overseas po GPU (uz upustva da priložim sve u original ambalaži, kopiju računa i opis kvara). Poslao u petak popodne, čovjek iz Overseasa mi kaže da bi trebali dobiti danas (ponedjeljak) iza 12 sati. Servis radi do 17:00. Pratim cijeli dan mailove, nema odgovora. Mislim si, ekipa je u gužvi, ne stigne danas riješit. Ako sutra ne bude ujutro odgovora, kontaktirat ću ih. No, eto maila u 17:02 s odogovorom da su testirali grafičku i da im je pod najvećim opterećenjem išla do 68 stupnjeva, te ako želim da šalju dalje u ovlašteni servis. Ne mislim da bi me ljudi zajebavali, kao kod njih radi, a kod mene ne, tako da vjerujem da nije problem u grafičkoj. Poslao sam im mail s pitanjem na koji način su testirali i što je njihovo mišljenje, zašto se onda to kod mene događa što se događa, ali rade do 17:00, pa ću vjerojatno odgovor dobiti sutra ujutro.

Ciljam onda da bi moglo biti nešta sa softverske strane. Žao mi je što nisam probao Windows 7 staviti komp pa vidjeti kako se tamo GPU ponaša. Dok sam skidao GPU s matične sve je bilo normalno uštekano (ona dva konektora za napajanje).

To vam je tijek moje trenutne situacije. Čekam sada odgovor da vidim na koji način su testirali i koje je njihovo mišljenje. U međuvremenu dajte vaše savjete...

P.S. Gdje se nalazi senzor za temperaturu na GPU-u?

morbid_angel 19.10.2015. 20:39

Cek, Windows 10 Enterprise? Do njih si dosao kojim putem? :D Mozda pucam na prazno, no nebih se cudio da ti je netko na tvoju piratsku instalaciju ugradio neki miner koji se aktivira kad se i grafa aktivira kako bi se zamaskirao. Kako je mozda dio instalacije - svaki put ce se instalirati. Probaj il s linuxima il dodji do windowsa na legalnije strane pa onda testiraj. :)

Berax0r 20.10.2015. 11:20

A evo čekam da mi dodje GPU pa ću probat reinstal Windowsa 10, pa ću probat stavit Windows 7 gore, ako je u oba slučaja rezultat jednak probat ću i na Linuxu. Odnjet ću i grafu do frenda pa vidjet kako se tamo ponaša. Ako nije softverske prirode, poslat ću cijelo kučište gore.

Btw, evo šta su mi odgovorili vezano kako su testirali:
Citiraj:

Testirali smo je sa benchmarkom 3DMark na maksimalnim postavkama te sa aplikacijom FurMark. Kod izvođenja testova, ventilatori se zavrte na 100% ali održavaju temperaturu na prije navedenih 68 stupnjeva.
Naša testna konfiguracija se sastoji od procesora Intel G2020 na chipsetu Z77 te 4GB radne memorije. Testiranje se radilo na Win 8.1 i Win 10.

mitra 20.10.2015. 11:33

Prije cca pola godine moja R9 280x mi se pregrijavala, komp miruje nema nista pokrenuto a GPU opterecena 99%. Probao sam resintalirati drivere, skenirati komp od virusa i drugih nametnika ali nista nije pomoglo. Na kraju sam frisko instalirao windowse 8.1 i time sam otklonio problem.

m&n 23.10.2015. 19:45

Ima li kakve novosti po ovom pitanju? Zanima me kako se završilo.

FRipper 27.10.2015. 10:27

Citiraj:

Naša testna konfiguracija se sastoji od procesora Intel G2020
Tu ti je odgovor... G2020 ne može dići tu grafu na 100% load-a i grafa u njihovom slučaju throttla te naravno da ne može pokazati probleme koji se pokazuju kod tebe ;)

Reci im da pošalju u ovlašteni servis, a tebi pošalju novu grafu po DOA proceduri. Ili da pobogu piknu na tu test platformu neki i5 pa da to odrade kako treba...

Drvoje 27.10.2015. 10:35

@FRipper

Čak ako su i Furmark odron odvalili? :stoopid:

CheCola 27.10.2015. 10:35

Citiraj:

Autor FRipper (Post 2845923)
Tu ti je odgovor... G2020 ne može dići tu grafu na 100% load-a i grafa u njihovom slučaju throttla te naravno da ne može pokazati probleme koji se pokazuju kod tebe ;)

Reci im da pošalju u ovlašteni servis, a tebi pošalju novu grafu po DOA proceduri. Ili da pobogu piknu na tu test platformu neki i5 pa da to odrade kako treba...


pa ako su vrtili furmark i 3d mark, a jesu ne vjerujem da tu baš nešto utječe cpu

ebiga, stabloje mi čita misli

Berax0r 31.10.2015. 20:50

Evo me dečki, nisam baš gledao forum zadnjih par dana.

Došla je grafa s servisa. Kako je došla, tako sam je stavio u komp, upalio, da ću zavrtit još jednom FurMark da se uvjerim da stvarno grafa divlja, kada ono temperature max 75 stupnjeva, s 70% ventilatora. Upalim par igri, temp neide iznad toga.

Radi sve normalno. U čemu je bio problem, tko će ga znat.

Ipak, hvala svima na savjetima i pomoći, drago mi je problem riješen. :)


Sva vremena su GMT +2. Sada je 11:00.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger