PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Memorije (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=60)
-   -   ECC i nonECC (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=74346)

hash 11.07.2007. 14:49

ECC i nonECC
 
koja je razlika izmedju ova dva tipa memorija?

znam da bi mogao progooglat ali ljen sam pa ako se kome da napisat nesto ukratko plus poneki link bilo bi super :D

Wolverine 11.07.2007. 15:00

Error Correcting Code

http://en.wikipedia.org/wiki/Error_d...orrecting_code
http://www.pcguide.com/ref/ram/errECC-c.html

hash 11.07.2007. 15:30

aha, znaci snimaju se podaci po nekoj formuli tako da se odredjen broj gresaka u ramu moze ispravit? u praksi je nuzno za racunala koja dugo rade da se ne ruse. obican ram ce zbog fluktuacija kad tad napravit gresku koja ce bit fatalna za OS/neki proces (morat cemo restartat OS/neki proces)?

yedwy 11.07.2007. 15:33

Da pojednostavimo...

Non ECC - "vulgaris" ram - radi kako radi (pohranjuje i čita što mu kažeš i to je to) i boli ga briga za to ako se nešto pokvari od podataka u njemu...

ECC- "serverski" ram - ima dodatne funkcije (osim samog skladištenja podataka) koje mu omogućuju da otkrije dali se sadržaj u njemu promjenio usljed random grešaka, a ako je greška samo 1bit može je i automatski popraviti...


Kako je većina grešaka koja se javlja takva random 1Bitna greška tim funkcijama je omogućeno da MTBF - Mean Time Between Failure tog rama bude daleko veći nego običnog pa sus sustavi bazirani na njemu - pouzdaniji...

Taj ram nije brži od običnog ali je dosta skupli pa ga se ne koristi tamo di nije potreban...

hash 11.07.2007. 16:34

kolko je to u praksi produljenje ako se na serveru vrti nesto tipa debian server bez GUIa i npr samba (ili neki takav prog da komp moze shareati fileove sa macintoshom)

yedwy 11.07.2007. 16:40

Neznam to bi morao pitati nekog od ekipe koji bolje pozna teoriju ali je dosta veliko produljenje, odnosno da bolje kažem "dosta je manja šansa da se nešto crasha" bi bilo bolji izraz...

hash 11.07.2007. 16:49

ok, thanks

jel ima netko tko vozi, administrira nesto ovakvo?

Renesis 11.07.2007. 16:52

za kućne potrebe, nema po meni baš nikakvog smisla za tim ramom...

Ozy 11.07.2007. 16:56

Citiraj:

Autor hash (Post 766860)
kolko je to u praksi produljenje ako se na serveru vrti nesto tipa debian server bez GUIa i npr samba (ili neki takav prog da komp moze shareati fileove sa macintoshom)

Pa očito mu i ne treba za ništa kućne primjene... :stoopid:

Renesis 11.07.2007. 18:47

znam ja dosta ljudi koji takve stvari vrte i doma, a nemaju neku potrebu za ECC ramom...

ako se slaže za neke profesionalnije potrebe, onda se daju novci za neki "brand" name serverček i da to radi kako bog zapovjeda...

hash 13.07.2007. 15:17

nitko se ne igra sa serverima?

horza 13.07.2007. 15:56

kako se ne bi igrao. ako je riječ o serveru, dakle ne gledaš ga svako malo dali se srušio, a bitno je da se ne sruši - ECC je must have.
ako je riječ o nečemu za što nije toliko bitno da se ne sruši kad ga nitko ne gleda - ne treba ti.
koliko je to produljenje? pa ako je riječ o serveru koji konstantno nešto radi (bez obzira je li riječ o bazi, fajlu ili čemu već), ECC je must have. osobno, kućni serveri su mi imali po 2 mjeseca uptime sa non-ECC RAM-om (SDRAM).

buljo 13.07.2007. 16:07

Evo jedno pitanjce vezano uz servere kad se već priča o njima:

Recimo Win 2003 Server sa non ECC ramom koliko u grubo treba da se Win "sruše", a koliko sa recimo sa Win XPom?
A koliko je isto to sa ECC ramom?

m4dm4n 13.07.2007. 16:51

Ne kužim koliko ste se zapalili za to sad :D Čak i sa non-ECC ramom, server funkcionira kak spada, ak su pouzdane komponente i kvalitetno hlađenje. A ako će se MS, ili neki drugi OS hjeti srušiti, on će se srušiti i mi tu ne možemo ništa.
ECC je daleko pouzdaniji, ili nije nužan, osim kad se radi o sustavima koji ni pod koju cijenu se ne smiju zrušiti (a i oni se zruše tu i tamo).

hash 13.07.2007. 17:42

Citiraj:

Autor horza (Post 768375)
kako se ne bi igrao. ako je riječ o serveru, dakle ne gledaš ga svako malo dali se srušio, a bitno je da se ne sruši - ECC je must have.
ako je riječ o nečemu za što nije toliko bitno da se ne sruši kad ga nitko ne gleda - ne treba ti.
koliko je to produljenje? pa ako je riječ o serveru koji konstantno nešto radi (bez obzira je li riječ o bazi, fajlu ili čemu već), ECC je must have. osobno, kućni serveri su mi imali po 2 mjeseca uptime sa non-ECC RAM-om (SDRAM).

to je ono sto mi je trebalo, osobno iskustvo
2 mjeseca mi je super stovise i overkill :))
hvala horza

evo jedan virtualni kebap :zdero2::dobartek: :D

Citiraj:

Autor m4dm4n (Post 768399)
Ne kužim koliko ste se zapalili za to sad :D Čak i sa non-ECC ramom, server funkcionira kak spada, ak su pouzdane komponente i kvalitetno hlađenje. A ako će se MS, ili neki drugi OS hjeti srušiti, on će se srušiti i mi tu ne možemo ništa.
ECC je daleko pouzdaniji, ili nije nužan, osim kad se radi o sustavima koji ni pod koju cijenu se ne smiju zrušiti (a i oni se zruše tu i tamo).

zapeo sam jer me interesira, nikad nisi ko mali ispitivao a zasto, a zasto :D :D

ps.
m4dm4n, jesi ti to nekome popalio avatar, jako mi je poznat

m4dm4n 13.07.2007. 18:12

Ma slobodno pitaš, ali u relativno amaterskom korištenju, to nema smisla, minimalne prednosti. Kad se tebi zadnji put sustav zrušio? Ja se ni ne sjećam.

A avatar je moj i božji, netko je možda od mene popalio :D Drugim riječima, ja sam od slike stvorio avatar :D

Mortal 13.07.2007. 22:00

Ja mislim da mnogo nas ovdje ima uptime kompove po mjesec dana na torentima i e-mule.

Imam server u ormaru sa ecc ramom ali ne vidim potrebe ga aktivirat dok mi moj komp bez problema radi i ne ruši se čak i sa xp-om :) ...

SkyRider 02.03.2014. 19:56

A može li MBO koja je deklariran da podržava ECC raditi i sa NON-ECC RAMom?

nixass 02.03.2014. 20:15

vjerojatno da, pošto moje dvije ploče koje su deklarirane kao non-ECC su radile sa ECC ramima..

telefunken 13.04.2023. 08:51

Citiraj:

Autor nixass (Post 2556168)
vjerojatno da, pošto moje dvije ploče koje su deklarirane kao non-ECC su radile sa ECC ramima..

da li je ovo iznimka ili je normalno da ECC memorija radi normalno na non-ECC matičnoj?

Bubba 13.04.2023. 08:59

Citiraj:

Autor telefunken (Post 3670514)
da li je ovo iznimka ili je normalno da ECC memorija radi normalno na non-ECC matičnoj?

ECC nije svojstvo memorije (ugrubo i dovoljno tocno da su netocni dijelovi te izjave akademski nebitni za tvoje pitanje), nego postoje ECC memorijski moduli. Iako su ECC moduli najcesce vezani za buffered/registered tip memorijskih modula, nije rijetkost da postoje i u unbuffered izvedbi. U tom slucaju, ukoliko ostatak tvojeg sustava nema ECC mogucnosti (memorijski kontroler i logika, gdje god oni bili), jedina razlika ce, razumno, biti cinjenica da neces moci koristiti ECC funkcionalnost.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 18:40.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger