PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   AMD Radeon (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Molim pomoć, grijanje nove kartice (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=265291)

Asterix040 28.11.2014. 08:19

Molim pomoć, grijanje nove kartice
 
Dakle,


frend mi je ustupio svoju grafičku, model je VTX HD6870.
Do sada sam imao Sapphire HD5670 i njena temperatura u idle nije prelazila 50 C, a u full loadu nikad preko 80 C.


Ali ova 6870 mi se skroz čudno ponaša. U idle ne temp oko 50 C, međutim kad pokrenem igru momentalno skoči na 100 C, a ventilator počne vrtiti ko mlazna turbina.
Dodatna stvar je kaj jedino igram World of Tanks, a te je igra primarno usmejerna na procesorsku snagu, ne na GPU, pa je sa tim ovaj problem još čudniji.


U kučištu ima dosta mjesta za protok zraka, kučište ima 2 ventilatora od 120mm, proc Scythe Ninja hladnjak i oni su hladni ko špricer.


Zanimljivo je da pri pokretanju igre temp. GPU-a momentalno skače sa 50 C na 100 C. A čim izađem npr. na Win Key odmah pada nazad na 50 C.
Nekakva tehnička logika kaže da bi trebala biti nekakva krivulja zagrijavanja, a ne tako u sekundi...


Lijepo molim pomoć!

Sam Fischer 28.11.2014. 08:38

Jesi probao metodu prst na hladnjak? 100 C bi brzo i bolno osjetio :D
Očistio grafu od prašine? Probao rastavit hladnjak i zamijeniti termovodljivu pastu?

Čisto da vidiš prvo da li je problem software-ske prirode (možda zezaju driveri, senzor - upravo ovo skakanje temp o kojem pričaš) ili grafa zaista radi na 100 C.

Asterix040 28.11.2014. 08:43

Probati ću danas rastaviti i očistiti karticu, te nanijeti novu pastu. Ovako na opip ne bih rekao da ima 100 C.
AMD Catalyst instaliran je 14.3. Zadnja stabilna verzija.
Ne znam, da probam i neku stariju verziju Catalyst-a?

Moto001 28.11.2014. 10:59

Isprobaj obavezno i stariju seriju drajvera(12.xx i 13.xx) jer neznaći uvijek "najnovije i najbolje" nažalost tako bi trebalo biti ali nije pogotovo kod starijeg hardwera.

De5tr0yer 28.11.2014. 12:35

Koji program koristiš za očitanje temperature?

100°C jezgre i/ili VRM-a ne mora značiti da će na dodir pržiti kožu, pogotovo kod "oklopljenih" kartica u one plastike na hladnjacima, ali reče ti tata svinja onim slijedom pitanja što ti je činiti. Usput bih dodao da provjeriš kako hladnjak naliježe na kritične PCB komponente.

Dalje ćemo lagano.

Asterix040 28.11.2014. 12:57

Za očitanje sam koristio Speccy i GPU-Z, oba daju isti razultat.
A i ventilator se počne vrtjeti ko mlazna turbina.

Najveći problem je što je kartica do jučer kod frenda radila sasvim normalno, tako da sumnjam da je problem u nalijeganju hladnjaka ili u prašini.

Ima još jedna stvar.
Dal i postoji mogućnost da mi se ovo dešava zbog preslabog napajanja (400 W)???

De5tr0yer 28.11.2014. 13:39

Ajmo otpočetka: pravila koja vrijede i za ovo jer je tvoj problem hardverske prirode.

Dakle, popis komponenti, napajanje od 400W znači gotovo ništa, možeš imati seasonic platinum 400W ili Codegen 400W.

Mogu ti odmah reći da se grafička sigurno ne pregrijava zbog preslabog napajanja, ne postoji veza gdje premalo isporučene snage može rezultirati većim zagrijavanjem. Može se jedino napajanje više grijati jer je pod većim opterećenjem.

GetRight 28.11.2014. 15:17

]
Citiraj:

Autor De5tr0yer (Post 2697220)
Ajmo otpočetka: pravila koja vrijede i za ovo jer je tvoj problem hardverske prirode.

Dakle, popis komponenti, napajanje od 400W znači gotovo ništa, možeš imati seasonic platinum 400W ili Codegen 400W.

Koliko vidim ima sve pod "Moj komp" jedino ako nije friško popunio.
D li je riječ o ovom modelu:http://i.imgur.com/OpqmmH8.jpg
Imao sam taj model doduše 6850,nikad bolja grafa (dosta tiha i "hladna")a sposobna tjerati isto WoT na 22".Nego ti napravi kako si rekao,dobro ju ispuši i promjeni pastu.






































.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 08:15.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger