PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   AMD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Gigabyte X399 AORUS Gaming 7 i 256GB RAM-a problem (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=316340)

Bubba 29.03.2023. 22:31

Gigabyte X399 AORUS Gaming 7 i 256GB RAM-a problem
 
Pozdrav AMD sladokurci,

evo jedna mozgalica, znajuci da je longshot, mozda imam supatnika s potencijalnim rjesenjem.

Gigabyte X399 AORUS Gaming 7, Threadripper 2920X i 8 x Kingston KF432C16BB/32 32GB modula. Napajanje je 1250W Ćiftek Gold neki. Ne vjerujem da je relevantno za slucaj

Sada pocinje zabava. Naime, ploca ne zeli POST-ati s 8 modula. Zeli sa 7. Ali nece sa 8. Zapne u nekakvoj beskonacnoj petlji izmedju C2-65-C2 POST koda (izmjenjuje i neke izmedju, ali na ovima malo stoji prije nego krene sve ispocetka).

Do sada sam isprobao:

- rotirati sve module, numerirano, pojedinacno ih testirati - nema razlike bez obzira na kombinatoriku
- vaditi pojedinacne module da provjerim je li neki DIMM neispravan. Ploca radi u svim kombinacijama 7 modula
- promijenio BIOS verzije F10, F11, F12 i F13a
- rucno namjestao latencije, frekvencije i napone, XMP profile i stosta drugo. Ideja je bila da ako povecam napon, smanjim vrekvenciju i povecam latencije, mozda proradi. Nije. Ploca veselo vrti XMP profil 3200 MHz sa 7 modula u quad channel nacinu rada memorijskom kontrolera
- sa navedenim 7x32GB i XMP@3200 MHz, Memtest86+ v6.10 prolazi kao vladajuci kroz tradicionalno sklone općine i gradove - sve se plavi, nigdje crvenila. Citaj: za sada 3 passa, niti jedne greske.
- mehanizam za ovaj socket se doima dosta cvrstim, pa mi se cini da potvrdjivanjem da 7 modula radi u svim kombinacijama slotova vjerojatno anulira mogucnost loseg odnosa socketa i samog procesora?

Ne znam sto mi jos ostaje. Bizarno neispravan procesor? Bizarno neispravna ploca? Sve bih to jos i shvatio da, kako rekoh, pojedinacno svaki DIMM slot ocito radi, samo u kombinaciji njih 8 nece. Pretpostavljam da je nesto fizicki sa procesorom/plocom, onda konkretan slot/kanal ne bi radio nikako.

Sada kao debil imam 224GB RAM-a. Dvjestodvaješčetri. Kriste razapeti... Napaceni eminentni forumasi koje sazivam cijeli dan dali su neke od gore navedenih ideja, pa da vidim ima li netko u ostatku sretnika koji nisu imali nesrecu da razmijene kontakt samnom kakvu dodatnu, jer mi lagano ponestaje opcija.

TIA,

Bubba

The Exiled 29.03.2023. 22:35

Možeš probati izvaditi procesor iz socketa i onda opet (pažljivo) cijelu skalameriju fino zategnuti, jer bilo je slučajeva da je i to uzrok ovakvih veselja, pa čisto da i taj dio eliminiraš.:)

Bubba 29.03.2023. 22:46

Citiraj:

Autor The Exiled (Post 3667968)
Možeš probati izvaditi procesor iz socketa i onda opet (pažljivo) cijelu skalameriju fino zategnuti, jer bilo je slučajeva da je i to uzrok ovakvih veselja, pa čisto da i taj dio eliminiraš.:)

Da, to mi je zadnji korak do apsolutne srece, i vjerojatno ce se dogoditi u nekom trenutku, ali ponavljam - ne bi li onda bilo razumno da tocno specificni DIMM slot ne radi jer je upalo zrnce prasine, neki od tisuce pinova se slabo dotice ili ne znam sto... No svakako se slazem, morat cu uzicati nekog od pacenika koje sam danas zvao da to uradi za mene, jerbo ako cu to raditi sam, bojim se da vise niti jedan bajt RAM-a mozda nece biti procitan, daleko sam od sposobnog to napraviti... pasmater!

The Exiled 29.03.2023. 22:49

Nažalost zna biti takva pizdarija, mada se čini da sve zapravo radi i imali smo par situacija gdje su nove EYPC Milan mašine za klijente dolazile s ovakvim problemima i bilo je dosta samo CPU ponovno smjestiti u socket.

Bubba 29.03.2023. 22:50

Rijeci ti se pozlatile - javljam! :)

The Exiled 29.03.2023. 22:56

Obzirom da CPU ima onaj svoj (plastični) držač, dosta je da ga zajedno s mehanizmom koji ga podiže iz socketa samo provjeriš skupa s pinovima na ploči, pa ponovno spustiš i sve zategneš kak treba.

Ukoliko nakon toga i dalje ne prepoznaje sve module kak spada, onda je stvarno vrlo vjerojatno da nešto na relaciji ploča i(li) procesor ne radi, bilo tvornička greška, bilo općenito sfušano.

Garro 29.03.2023. 23:09

Ej, Bubimire, otkud ovdje na Mračnoj AMD Strani (TM), zar si i ti pokleknuo?:D

Vako, tri stvari mi padaju na pamet:
- povećaj SOC voltage - koliko se sjećam, to je voltaža IMC-a, možda ne dobiva dovoljno đusa da vrti svih 8 stickova. Ali dvaput provjeri koje su sigurne voltaže, da ne bi IMC otišao na vječna lovišta;
- znam da si napisao da si stavio 3200 XMP profil, ali daj pogledaj da li ti je matična ispravno stavila voltažu memorije na 1,35V. Vjerojatno je, ali ziher je ziher;
- glupa metoda - ostavi dva sticka u matičnoj, podesi postavke, par reboota do windowsa. Ako sve radi ok, dodaj još dva sticka i ponovi proceduru. Ne pitaj kako i zašto, pojma nemam, ovo je čisti longshot.

domy_os 29.03.2023. 23:55

Ako ja dobro vidim, ta ploča podržava do 128 GB RAM-a, dobro da si dobio i tih 224 GB. :D

Bubba 30.03.2023. 00:26

Citiraj:

Autor domy_os (Post 3667985)
Ako ja dobro vidim, ta ploča podržava do 128 GB RAM-a, dobro da si dobio i tih 224 GB. :D

Zadnjih 10 i kusur godina ploce uglavnom ne podrzavaju nista, nego je to duznost procesora koji ima nekakav memorijski kontroler, a ploca bi trebala biti ispravno implementirana. To sto je QVL modula radjen u vrijeme godista kada je ploca izasla je u principu bezvrijedno. Pogledas li racunala koja sam naveo u "Moj komp" - sva sluzbeno podrzavaju tocno pola RAM-a nego sto trenutno imaju.

Citiraj:

Autor Garro (Post 3667978)
Ej, Bubimire, otkud ovdje na Mračnoj AMD Strani (TM), zar si i ti pokleknuo?:D

Nemoj ljutu travu na ljutu ranu... :D

Citiraj:

Vako, tri stvari mi padaju na pamet:
- povećaj SOC voltage - koliko se sjećam, to je voltaža IMC-a, možda ne dobiva dovoljno đusa da vrti svih 8 stickova. Ali dvaput provjeri koje su sigurne voltaže, da ne bi IMC otišao na vječna lovišta;
Vec odradjeno, kao i overvolting RAM-a i nekakvih jos tamo izdrkanih parametara. No game.

Citiraj:

- znam da si napisao da si stavio 3200 XMP profil, ali daj pogledaj da li ti je matična ispravno stavila voltažu memorije na 1,35V. Vjerojatno je, ali ziher je ziher;
Provjereno i u BIOS-u i na razini OS-a.

Citiraj:

- glupa metoda - ostavi dva sticka u matičnoj, podesi postavke, par reboota do windowsa. Ako sve radi ok, dodaj još dva sticka i ponovi proceduru. Ne pitaj kako i zašto, pojma nemam, ovo je čisti longshot.
Probano sa 4 i sa 6 modula. Nece. BTW, nisu Windowsi gore. :)

Citiraj:

Autor The Exiled (Post 3667976)
Obzirom da CPU ima onaj svoj (plastični) držač, dosta je da ga zajedno s mehanizmom koji ga podiže iz socketa samo provjeriš skupa s pinovima na ploči, pa ponovno spustiš i sve zategneš kak treba.

Je, je, vec je poslan dopis forumskim zrtvama da to naprave za mene. <3

Citiraj:

Ukoliko nakon toga i dalje ne prepoznaje sve module kak spada, onda je stvarno vrlo vjerojatno da nešto na relaciji ploča i(li) procesor ne radi, bilo tvornička greška, bilo općenito sfušano.
Nemoj... :D

domy_os 30.03.2023. 00:34

Citiraj:

Autor Bubba (Post 3667987)
Zadnjih 10 i kusur godina ploce uglavnom ne podrzavaju nista, nego je to duznost procesora koji ima nekakav memorijski kontroler, a ploca bi trebala biti ispravno implementirana. To sto je QVL modula radjen u vrijeme godista kada je ploca izasla je u principu bezvrijedno. Pogledas li racunala koja sam naveo u "Moj komp" - sva sluzbeno podrzavaju tocno pola RAM-a nego sto trenutno imaju.

Ma stoji, ali objasni to recimo Supermicro supportu, mijenjali smo 30-ak skoro novih servera za Fujitsu jer isto tako nisu podržavali ništa. :) Više me ništa ne iznenađuje...

nino 30.03.2023. 08:52

Citiraj:

Autor Garro (Post 3667978)
Ej, Bubimire, otkud ovdje na Mračnoj AMD Strani (TM), zar si i ti pokleknuo?...

Tocno to sam se i ja pitao.

@Bubba, btw, jel treba i nekih sarafa poslati, tebi ili Kresi? :D

buljo 30.03.2023. 10:04

Citiraj:

Autor The Exiled (Post 3667968)
Možeš probati izvaditi procesor iz socketa i onda opet (pažljivo) cijelu skalameriju fino zategnuti, jer bilo je slučajeva da je i to uzrok ovakvih veselja, pa čisto da i taj dio eliminiraš.:)

To bi i ja prvo napravio.

@bubba

bilo bi divno kada bi imao bilo kakvih 8 drugih keksovlja rama da vidiš dal je fakat amdo sfušao 8 channel na cpuu.

Znam znam, i nemam ja drugih 8 keksa :D

Lewis 30.03.2023. 12:22

Kao sto kolega kaze, nemas vise opcija doli ponovo ubacit CPU i nadat se da nije nista od pinova u socketu savinuto (ja sam imao jednu Asus (dodsuse intel ali isti k...) plocu gdje je ploca dosla sa savinuta 3 pina i nije propoznavao sve RAMove.
Naranvo nisu mi priznali to na garanicju ali su bili voljni uz "doplatu" da mi promjene socket tj. poslali novi plocu a oni ce kao promjenit socket na "staroj", naon toga je sve radilo ok sa novom plocom koja nije imala savinutih pinova...

Siberian Tiger 30.03.2023. 20:55

Probaj sa 8 modula neke druge marke :D

Bubba 31.03.2023. 14:14

Citiraj:

Autor Lewis (Post 3668059)
Kao sto kolega kaze, nemas vise opcija doli ponovo ubacit CPU i nadat se da nije nista od pinova u socketu savinuto (ja sam imao jednu Asus (dodsuse intel ali isti k...) plocu gdje je ploca dosla sa savinuta 3 pina i nije propoznavao sve RAMove.

Da, eto, cekam dobrovoljacku bojnu da dodje pa da oprobamo, veselim se potencijalnim rezultatima, naravno. :D

Najgore od svega - evo sa 7 modula, ko kuca: https://imgur.com/a/YyF2erB

Citiraj:

Autor domy_os (Post 3667988)
Ma stoji, ali objasni to recimo Supermicro supportu, mijenjali smo 30-ak skoro novih servera za Fujitsu jer isto tako nisu podržavali ništa. :) Više me ništa ne iznenađuje...

Kako se kaze, bolje se roditi bez kurca nego imati AMD proizvode... ne, cekaj, tak je nekak islo, ne mogu se sad sjetiti detalja. :D

Citiraj:

Autor nino (Post 3668006)
Tocno to sam se i ja pitao.

@Bubba, btw, jel treba i nekih sarafa poslati, tebi ili Kresi? :D

Mucki provokator.

Citiraj:

Autor buljo (Post 3668019)
To bi i ja prvo napravio.

@bubba

bilo bi divno kada bi imao bilo kakvih 8 drugih keksovlja rama da vidiš dal je fakat amdo sfušao 8 channel na cpuu.

Znam znam, i nemam ja drugih 8 keksa :D

Pffff, linija za pametne. :D :p

OuttaControl 31.03.2023. 15:15

Nezz sta mi je gore, imat AMD proc ili imat 224 gb rama, pa bolje da to spustis na 128 i onda imas lipi okrugli broj.

btw onetime link ti idalje nema certifikat :D

tOta 31.03.2023. 16:39

Bubba i AMD, popravilo mi dan. :D


https://media3.giphy.com/media/oedO9...giphy.gif&ct=g




Možda za svaki slučaj, svaki modul gumicom za olovku preći, iako solo rade. :beer:

Bubba 01.04.2023. 19:26

Citiraj:

Autor OuttaControl (Post 3668290)
Nezz sta mi je gore, imat AMD proc ili imat 224 gb rama, pa bolje da to spustis na 128 i onda imas lipi okrugli broj.

Gade. :D

Citiraj:

Autor tOta (Post 3668311)
Bubba i AMD, popravilo mi dan. :D

Gade, isto kao i ovaj provokator gore. :p

Citiraj:

Možda za svaki slučaj, svaki modul gumicom za olovku preći, iako solo rade. :beer:
Svetom vodicom sam ih pomazao vec.

Uglavnom, procesor izvadjen, ociscen, izmoljen ocenas, stavljena nova pasta... 0 bodova.

Bit cu na 192GB jer kad je 7. modul unutra, ima opet nekih... "musica". Pasmater.

MadBoY 01.04.2023. 21:41

Službene specifikacije kažu da CPU podržava max DDR4-1866 kad se popuni svih 8 slotova. To je Zen+ tako da imaš puno sreće da uopće radi na DDR4-3200.

The Exiled 01.04.2023. 23:29

Ništ, ako je tak, može probati Clear CMOS, pa svih osam modula nek bude na DDR4-1866 i onda ako je sve OK, lagano podiže na DDR4-2133, 2400 ili 2667 pod uvjetom da prolaze te brzine.

Bubba 02.04.2023. 17:59

Citiraj:

Autor MadBoY (Post 3668494)
Službene specifikacije kažu da CPU podržava max DDR4-1866 kad se popuni svih 8 slotova. To je Zen+ tako da imaš puno sreće da uopće radi na DDR4-3200.

Citiraj:

Autor The Exiled (Post 3668502)
Ništ, ako je tak, može probati Clear CMOS, pa svih osam modula nek bude na DDR4-1866 i onda ako je sve OK, lagano podiže na DDR4-2133, 2400 ili 2667 pod uvjetom da prolaze te brzine.

- rucno namjestao latencije, frekvencije i napone, XMP profile i stosta drugo. Ideja je bila da ako povecam napon, smanjim vrekvenciju i povecam latencije, mozda proradi. Nije. Ploca veselo vrti XMP profil 3200 MHz sa 7 modula u quad channel nacinu rada memorijskom kontrolera

Pomirit cu se 192GB ii eto... :'(

Lewis 02.04.2023. 18:02

Citiraj:

Autor Bubba (Post 3668632)

Pomirit cu se 192GB ii eto... :'(

Ma neces ko sto ni vecina nas nebi, kopkat ce te makar zbog OCDa pa ces traziti negdje jos stickova da nadjes neke koji rade :) ;)..

Bubba 02.04.2023. 19:01

Citiraj:

Autor Lewis (Post 3668633)
Ma neces ko sto ni vecina nas nebi, kopkat ce te makar zbog OCDa pa ces traziti negdje jos stickova da nadjes neke koji rade :) ;)..

https://i.giphy.com/media/OvoTHUPCkAyhW/giphy.webp

the_ghost 06.04.2023. 13:13

Hmm, sa kojeg raila dolazi napajanje za mem module?

poduplao si potrosnju u usporedbi sa max specificiranim mem modulima

nasao neki random link gdje kaze oko 12W po 32GB modulu, to je 96 ukupno a napajanje kaze:

+5V & +3,3V combined 120W

(neki random chieftec te wataze)

Bubba 21.07.2023. 17:21

Ipak smo Tređi nasli smisao, doduse, s pristojnom kolicinom RAM-a, da se ne stresira...



Sva vremena su GMT +2. Sada je 16:31.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger