PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Audio, Video, Foto (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Koji digitalni fotoaparat? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=62883)

skitnica 23.04.2013. 17:25

Citiraj:

Autor skitnica (Post 2382869)
Odlican.

Mala napomena uz taj aparat:

Izravna konkurencija P7700 je Canon G15. Cijena im je tu negdje.

Prednosti Canona:

- manje dimenzije
- nesto bolja JPEG fotografija
- bolji video

ima i opticko trazilo koje je u biti najobicnija rupa kroz kuciste i nije povezano s objektivom tako da dobro sluzi za fotografiranje na sirokom kraju ali ako zumiras pogled kroz trazilo se ne mijenja sa zumom. znaci neka mala prednost ali ne toliko bitna.

Prednosti Nikona:

- bolja RAW fotografija

ovdje imas direktnu usporedbu po specifikacijama (ali osobno smatram nebitnim sve ovo sto gore nisam spomenuo): http://snapsort.com/compare/Canon-Po...-Coolpix-P7700

da sebi kupujem, kupio bi Nikona

Zaboravio sam napomenuti da Nikon ima pomicni ekran i nesto bolji zum, meni takodjer vise-manje nebitne stvari.

Isao sam editirat raniji post, ocito sam nesto krivo stisnuo.

Forace 23.04.2013. 17:58

Mene kod tog Nikona privlače ove tri stvarčice (sa papira):

- 8 fps vs 2.1 - brzina slikanja
- 60s vs 15 - duljina ekspozicije

Ima i mogućnost priključivanja vanskog mica te flip out LCD :).

Al to je subjektivno, recimo 2 uzastopne slike su mi malo osobno jer bi mogao nać primjenu i više. Onda ekspoziciju bi koristio naprimjer pri noćnoj fotografiji, ljepo na neki stativ pa pustit 30s .... uostalom duže vrijeme znači automatski da mogu i manji ISO koristit :D, a ekran koji se izbacuje - Jel itko ikad probao slikat sebe i sebi dragu osobu sa digitalcem koji to nema :D. Znate ono: zagrlite se sa dragom, ispružite ruku okrenete digitalac prema sebi i .....

Nikon

Canon

Da kupujem isto bih odabrao Nikona. U video reviewovima spominje da Nikon ima objektiv do 200 dok Canon ide do 140 -> malo više zooma ne može škodit :D.

Oba su fenomenalna u svakom slučaju :goood:

p.s. Nikon ima i zgodnu foru sa nikonovim bljeskalicama :D








antrax 23.04.2013. 21:56

@dejan08..

ja sam laik sto se fotoaparata tice, ali me fotografija zanima od malih nogu i nedavno sam izrazito puno vremena utrosio na proucavanje doticne teme zbog nekih potencijalnih projekata.

U svakom slucaju, ako vec izdvajas tolike novce i ne trebas super turbozoom (ako trebas, imho sx50 je jedini pravi izbor, p510 je zgodna dosta jeftinija alternativa, cak je jeftiniji od sx40 od kojeg je bolji hands down), ozbiljno pogledaj Canon G1 X, u usporedbi s njim p7700 i g15 su igracke za danas ne preveliku razliku u cijeni.

nedostatak mu je sto je malo glomazniji, ali obzirom da ni ovo nisu bas malisani koji stanu u dzep, osobno to ne vidim kao negativnu stranu.

Sve iole bolje od g1x se placa skoro suhim zlatom u tezini proizvoda vec na zalost.

EDIT:
upravo sam vidio da su sony rx100 dostupni kod nas, to nisam pojma imao. To je puno manja kamera, sa takoder izvrsnom slikom i ogromnom rezolucijom tako da jos manji zoom od g1x nije bas narociti problem imho.

Citiraj:

Autor skitnica (Post 2382786)
1/2.3 senzor...

postoje i dosta dobre izvedbe novijih senzora te velicine, ali su u manjini i opet u fotoaparatima 3+kkn. Velicina senzora nije bas sve, ali je dobar okvirni pokazatelj na prvu loptu.


Takoder, jucer sam imao napadaj istrazivanja o fotoaparatima pa sam naletio na zgodnu web stranicu, radi se o deckima koji u laboratorijskim uvjetima testiraju mogucnosti senzora koji se nalaze na fotoaparatima. Ima jos toga gore, ali im je ovo primarna djelatnost.

Pa ukoliko nekoga zanima, posjetite:
www.dxomark.com

Jole911 23.04.2013. 23:47

1 privitaka
OK!
Sad sve znamo za profesionalnu fotografiju,ali da ovaj fotoaparat nevrijedi 1300 kn (Nikon l810) a to neshvacam,,,,a da za jednog laika ili pocetnika neki drugi koji kosta duplo ili troduplo nesto vrijedi,,,,to mi nije jasno,,,,



JuiceBox 24.04.2013. 00:16

Ja se ponovih sa D3200 neki dan u kitu 18-55 za pocetak, za sad sasvim solidan fotic iako za moj ukus relativno natrpan bespotebnim pizdarijama i opcijama i s malo kompliciranim tipkama al da se prezivjeti :D ako nekog nesto zanima slobodno nek pita.

Forace 24.04.2013. 00:20

A tko je rekao da taj ne vrijedi? Ili bilo koji drugi kompakt u tom cjenovnom rangu ?

Kao što napisah prije: draga mi ima IXUS 130 koji i ja koristim povremeno. Ima nedostataka (poput prevelikog šuma u nekim uvjetima) ali za ono što se koristi (povremeno slikanje, obiteljsko fotografiranje - a onak everday foto - ništa special) i više nego dovoljan.

E sad da smo na raspolaganju imali 3k Kn ili da ih sad imam uzeo bih tu spominjanog Nikona.

Naravno moja draga bi se pitala isto pitanje zašto davat 3x više love za istu stvar - ipak i jedan i drugi rade "istu sliku".... ja bi se veselio recimo kompenzaciji ekspozicije na kotačiću, već spominjanom ekranu, modovima koje ima, ručnim postavkama, RAW fotografijama pa da se kasnije igram s njima itd.

Da ne spominjem razliku u kvaliteti slike itd.

I dalje sam laik i početnik ali eto koji voli još na toj slici radit i nekako ipak malo više od samo uperi i pritisni okidač.

Al valjda i fotografiju treba voljet jer susretao sam se i s ljudima kojima daš DSLR u ruke (ili malo napredniji kompakt) i počneš objašnjavat osnovne modove Tv, Av, manual, ISO vrijednosti ... i onda te pitaju a joooj daj jel nema nešto automatski. Ima okreneš na onaj zeleni pravokutnik i deri :D

antrax 24.04.2013. 00:22

problem jeftinijih fotoaparata je sto ako ces ga koristit iole vise ces ga prerasti iznimno brzo.

Ja sam svojevremeno kupio canon a720 i zapravo sam jos danas zadovoljan fotoaparatom u dobrim uvjetima. Ali cim uvjeti nisu idealni da bi napravio dobru fotografiju treba prtljati po menijima i opcijama preko vrlo nezgrapnog sucelja zbog toga sto sve ide preko jednih strelica gore dolje ljevo desno i 2 gumba za uci i izaci. A to traje u nedogled, kako Forace kaze, puno ptica je odletjelo nezapazeno.

A bez tog prtljanja slike vrlo cesto budu neupotrebljive za iole veci format i brisem ih odmah. Da ne pricamo o uzasnom sumu pri iso vecem od 100, sto je zbilja neprihvatljivo. A a720 je u to vrijeme bio fotoaparat koji je taj dio posla kaotiga dobro odradivao, vraga!

Na zalost l810 nema skoro nista od opcija koje mozes podesiti, to je obican point and shoot fotoaparat i jos k tome u tamnijem okruzenju ce slike ispast ocajno cim on digne iso vrijednost sudeci po testovima, npr ovaj.

Tako da ukoliko planiras koristiti samo vani, po suncanom danu i povremeno fotoaparat, a trebas ogroman zoom, l810 nije los izbor, u suprotnom, pogledaj nesto drugo radije.

@xulos... kako to da si odlucio za d3200, a ne za d5100 za slicne pare? Ja mislim da cu jedan dan odsetat po jedan primjerak d5100, dosta je bilo nacekavanja. :D I cestitke na prinovi!

Jole911 24.04.2013. 01:04

Malo me cudi da se nespominje Olimpus UZ ,zar su toliko se pokvarili ili nisu ni valjali?

alengrosevic 24.04.2013. 01:46

Mišljenja o SP 720 UZ?
http://www.olympus.hr/site/hr/c/came...0uz/index.html

skitnica 24.04.2013. 10:48

Citiraj:

Autor alengrosevic (Post 2383274)

Kolega nedavno kupio. Kad je birao samo mu je zum u glavi bio jer je lovac i voli fotografirati zivotinje. Cijena primamljiva. Veoma razocaran. Naravno dobio je ono "jesam li ti rekao".

Dobar sistem biranja fotoaparata je na internetu potraziti fotografije snimljene tim modelom (pogledati u exifu da li je obradjena).

elzel 24.04.2013. 12:36

Citiraj:

Autor alengrosevic (Post 2383274)

Ak hoćeš jaki zum, Nikon Coolpix L310 je ok fotić, imam ga i čisto je u redu. Široki kut na najmanjem zumu. Brzo fokusira, makro odličan, fotke su ok kvalitete, mada ima tu nekih boljki naravno za taj cjenovni razred, ali niš kaj bi se isticalo posebno. 720p filmove snima, jako dobar mikrofon ima. Opcije su ono, point'n'shoot. Kod većeg ISO (1600npr) fotke su iskoristive, što je meni bilo iznenađenje da nema više šuma.

dejan08 24.04.2013. 14:59

mislim da je onda izbor pao na p7700, Hvala svima ;)

alengrosevic 24.04.2013. 22:36

Citiraj:

Autor skitnica (Post 2383383)
Kolega nedavno kupio. Kad je birao samo mu je zum u glavi bio jer je lovac i voli fotografirati zivotinje. Cijena primamljiva. Veoma razocaran. Naravno dobio je ono "jesam li ti rekao".

Dobar sistem biranja fotoaparata je na internetu potraziti fotografije snimljene tim modelom (pogledati u exifu da li je obradjena).

Citiraj:

Autor elzel (Post 2383456)
Ak hoćeš jaki zum, Nikon Coolpix L310 je ok fotić, imam ga i čisto je u redu. Široki kut na najmanjem zumu. Brzo fokusira, makro odličan, fotke su ok kvalitete, mada ima tu nekih boljki naravno za taj cjenovni razred, ali niš kaj bi se isticalo posebno. 720p filmove snima, jako dobar mikrofon ima. Opcije su ono, point'n'shoot. Kod većeg ISO (1600npr) fotke su iskoristive, što je meni bilo iznenađenje da nema više šuma.

hvala na savjetu!
:chears:

sasuke_the_king 24.04.2013. 22:40

ja sam neko vrijeme birao koji ultrazoom uzet, bila je pala odluka na ixus 500HS zbog minijaturnih dimenzija i relativno velikog zooma međutim kad je pala narudžba je došlo do nekakvih problema i stigao mi je canon sx240HS.

prije toga sam usporedio slike sa većine sličnih aparata uključujući i bridgeve, i jedina konkurencija ovome je bio sx40hs koji mi je em preskup bio em prevelik. ovo je taman , nekako, i komotno pojede nikona l810 (npr) po pitanju kvalitete slike. za sve ozbiljnije imam olympus e-pl1, ali to ipak nije aparat kojeg ću nosit okolo svaki dan.

da sam morao ići na nešto all in one, da ima kakav takav zoom i veći senzor, neznam. canon g1x? ionako je novi g15 cjenovno vrlo blizu.

Herr Flick 25.04.2013. 01:07

A šta velite o sistemcu Samsungu NX1000 sa objektivom 20-50mm?
Ima APS-C senzor.
Mogu ga dobit za 240€.

skitnica 25.04.2013. 12:35

Citiraj:

Autor Herr Flick (Post 2383944)
A šta velite o sistemcu Samsungu NX1000 sa objektivom 20-50mm?
Ima APS-C senzor.
Mogu ga dobit za 240€.

Umjesto da kupis aparat ti nas zezas po forumima?
Ajd ovako, kupi ga, vidi 2 dana jel ti pase i ako nije ja cu ga kupiti od tebe za isto novca.


pretpostavljam da ga je netko kupio u Extreme digital kad je bila akcija NX1000+Galaxy Tab 2 za 3800 kn a kupio je zbog tableta, tako da ima vazecu garanciju u RH?

Herr Flick 25.04.2013. 14:19

Uzet ću ga onda :).
U Austriji ću ga uzet, tamo je na nekoj akciji + povrat poreza.

skitnica 25.04.2013. 15:40

Ali nema garancije pa moja ponuda ne vazi. (provjeri, mozda i ima)
1.7. ce valjda za sve proizvode kupljene u EU vaziti garancija i za RH.

Herr Flick 25.04.2013. 18:55

Ma bit će mi super s obzirom da sam do sada imao samo jeftine kompakte.
A koliko vidim po reviewima da je dobar (i to dok je koštao 500€).
Tako da za ovu lovu mora biti super :).

antrax 25.04.2013. 23:38

trebao bi biti prilicno zadovoljan tim samsungom, jedini ozbiljni nedostatak je sto je kod nas vjerojatno nemoguce pronaci druge objektive za njega. Medutim, to isto vjerojatno neko vrijeme nece biti neophodno :)

Goranbm 28.04.2013. 00:13

Isplati li se Samsung Galaxy kamera ?

antrax 28.04.2013. 00:39

samo ako zelis igrati angry birds na fotoaparatu, onda da.

u protivnom fotoaparat takvih mogucnosti koji ne trosi struju na bespotrene gluposti poput prenabrijanog hardvera i prevelikog ekrana kosta oko 1000kn

zvonac 28.04.2013. 14:39

Pošto sam imal Pentax k-x+35mm LE prime, mogu reć da su slike bile odlične, al s vremenom je postalo zamorno nosit okolo fotić i objektive.. Sad gledam, kompakti su napredovali do te granice, da praktički dišu za vratom entry level dslr-ima.. Gledal sam RX100, ZX1 i G1X..
ZX1 je najjeftiniji, oko 2 soma kn, dok su ostala dva, blizu pet soma, G1X praktički može parirat dslri-ima, al je i malo veći spram ostalih kompakata..
RX100 je zver samo takva, čudo od kompakta, al opet 5 soma, hmm... DSLR sam izbacil iz igre, jel sam videl (a i neda mi se vucarat okolo s njim i teglit) da mi to ne treba, a slike mogu dobit odlične i sa nekim naprednijim kompaktom..
E sad, prioritet mi je, lošiji svjetlosni uvjeti, i neki tek tolko da zoom ima, nebitno jel 2-3x..
Video ni mi tolko bitan..
Pošto mi je ZX1 najprimamljiviji cijenom, dal može parirat kolko tolko RX100 i G1X?
Ili pričekat neko vrijeme, da cijene padnu dole RX100 i G1X?
Znam da je još uvijek ZX1 odličan, al na tržištu je više od dvije godine, a konkurencija ne miruje.. Imam osjećaj da je to već zastarjeli model:D

antrax 28.04.2013. 17:40

ZX1 ili XZ-1?

jer ZX1 (panasonic) je "idiot kamera" sa malo poboljsanim algoritmima stabilizacije iz 2009, ali za danasnje pojmove nista spektakularno da bi vrijedila 2000kn, dok je XZ-1 (olympus) malo napredniji fotic, sa nesto vecim senzorom i vrlo dobrim objektivom sa velikim otvorom blende sto mu omogucava da ne treba toliko veliku iso osjetljivost za isti ucinak kao neki drugi fotoaparat. Primjerice, G1x ima maksimalni otvor blende f2.8 sto znaci da olympusov objektiv preko dvostruko (cca 2.66x) svjetla moze propustiti. S druge strane, G1x ne treba toliko svjetla obzirom na divovski senzor koji posjeduje.

Bang for buck kod olya kao fotica koji je dobio nasljednika je impresivan u compact klasi, no zavisi koji su ti prioriteti, te koliko te bole kune i guess...

zvonac 28.04.2013. 18:01

Citiraj:

Autor antrax (Post 2385838)
ZX1 ili XZ-1?

jer ZX1 (panasonic) je "idiot kamera" sa malo poboljsanim algoritmima stabilizacije iz 2009, ali za danasnje pojmove nista spektakularno da bi vrijedila 2000kn, dok je XZ-1 (olympus) malo napredniji fotic, sa nesto vecim senzorom i vrlo dobrim objektivom sa velikim otvorom blende sto mu omogucava da ne treba toliko veliku iso osjetljivost za isti ucinak kao neki drugi fotoaparat. Primjerice, G1x ima maksimalni otvor blende f2.8 sto znaci da olympusov objektiv preko dvostruko (cca 2.66x) svjetla moze propustiti. S druge strane, G1x ne treba toliko svjetla obzirom na divovski senzor koji posjeduje.

Bang for buck kod olya kao fotica koji je dobio nasljednika je impresivan u compact klasi, no zavisi koji su ti prioriteti, te koliko te bole kune i guess...

Hehe, sry, pobrkal sam slova:no2drug:
XZ-1. Ma joj, fotić je strava, za 2soma kn, a još veća strava je RX100 a još veća je G1X:D
Prioriteti, što manji, sa što kvalitenijom slikom, tj slikanje u low light situacijama..
Uglavnom XZ-1, je bil neko vrijeme kralj kompakata, al čitam po rivjuima da iznad ISO400 već se vidi šum.. Dok sa RX100 možeš pićit (f1.8) bez frke i do ISO3200, a video je navodno odličan.. E sad.. A G1X komotno zamjeni entry level dslr, al grdi je kaj vrag:D A cjenovno je u rangu RX100, potonji je lošiji od G1X..

dejan08 28.04.2013. 20:18

Hvala svim na savjetima. Uletio je p7700 danas :)
Ima previše opcija pa neznam gdje da krenem al polako

antrax 29.04.2013. 08:59

@zvonac.... koliko sam ja vidio po reviewima xz1 senzor preko iso 400 u raw ima enormnu kolicinu suma pa samim time slike nece bit spektakularne kakav god software koristio za pp. Do 400 i ukljucujuci 400 je sve super. Iako po dpreview mjerenju, deklarirane iso vrijednosti su mu 20% manje od stvarnih, npr iso100 = 125, 200 = 250 stvarnih.

Naravno, ne moze konkurirati fotoaparatima sa daleko vecim senzorima od njega, ali zato kosta daleko manje.

Ako si mozes priustiti rx100, ne vjerujem da ces pozaliti. To bi mogao biti jedini fotic koji ces vise ikad trebati.

G1x je fantastican uredaj, ali em nije kralj brzine, em zblja ne stane bas u dzep.

Sony je sto se tehnologije senzora tice uvjerljivi kralj trenutno. Vecina ponajboljih senzora u vlastitim kategorijama su njihove proizvodnje (d800, d4, d600, d5100/d7000, kao i ekvivalentni sonyi i pentaxi)

@dejan08... cestitke, sad van iz kuce i slikaj :-)

skitnica 29.04.2013. 10:25

Bilo bi zgodno ovu temu staviti kao sticky i povezati je s drugom u kojoj bi forumasi uploadali fotografije izradjene razlicitim modelima.
Eventualno podijeliti na DSLR i ostali.

zvonac 29.04.2013. 11:14

Citiraj:

Autor antrax (Post 2386111)
@zvonac.... koliko sam ja vidio po reviewima xz1 senzor preko iso 400 u raw ima enormnu kolicinu suma pa samim time slike nece bit spektakularne kakav god software koristio za pp. Do 400 i ukljucujuci 400 je sve super. Iako po dpreview mjerenju, deklarirane iso vrijednosti su mu 20% manje od stvarnih, npr iso100 = 125, 200 = 250 stvarnih.

Naravno, ne moze konkurirati fotoaparatima sa daleko vecim senzorima od njega, ali zato kosta daleko manje.

Ako si mozes priustiti rx100, ne vjerujem da ces pozaliti. To bi mogao biti jedini fotic koji ces vise ikad trebati.

G1x je fantastican uredaj, ali em nije kralj brzine, em zblja ne stane bas u dzep.

Sony je sto se tehnologije senzora tice uvjerljivi kralj trenutno. Vecina ponajboljih senzora u vlastitim kategorijama su njihove proizvodnje (d800, d4, d600, d5100/d7000, kao i ekvivalentni sonyi i pentaxi)

Da cijena nije problem, uzel bi odmah RX100, al sve si mislim da bum još pričekal, a cijena bu pala dole sigurno.. Ma u biti meni i treba za povremeno slikanje, znači tu i tam. Nekak mi je glupo (i da imam) dat 5 soma, a fotić bu ležal u ladici..

Sve više gledam modele neke, i sve manje vidim neke razlike između njima, ok, razlike postoje, al opet to je sve, tu negde.. Gledal sam: G1X, XZ1, LX5, LX7, S95, S100, S110, RX100..

antrax 29.04.2013. 11:27

Pa ako ce vecinom lezat u ladici, vjerojatno nema bas nikakvog smisla kupiti nesto skupo.

Ja bi kupio rx100 cisto zato da mi uvijek moze biti na dohvat ruke, ali bi trenutno bio nepotrebna relativno velika investicija.

A xz1 ne kosta puno pa nije steta tolika, a vjerujem da radi vise nego zadovoljavajuce slike i u slabijim svjetlosnim uvjetima. Ove modele sa velikim senzorima vjerojatno nece tako skoro biti moguce nabaviti po rayumnoj cijeni osim rabljene na zalost.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 17:13.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger