PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Razno (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Otvaranje paušalnog obrta - pitanja i odgovori (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=297532)

Pawzilla 07.03.2019. 12:13

Otvaranje paušalnog obrta - pitanja i odgovori
 
Dragi svi,

u procesu sam otvaranja paušalnog obrta koji će se baviti uslugama u IT-u. Prvenstveno će pružati IT consulting usluge za mala i srednaj poduzeća, no odrađivati ću i izradu dokumentacija za nadmetanje (specifikacije predmeta nabave), izradu topologije i implementaciju IT sustava, nadogranje i preventivno održavanje IT sustava i slično.

Pitanja koja su se otvorila pri otvaranju obrta su fokusirana na samu IT opremu koja će se koristiti za potrebe poslovanja kako slijedi:

-od postojećeg poslodavca planiram otkupiti prijenosno računalo s Win10 Pro OEM licencom i Office 2016 Home and business licencu (Fizičku kutiju s key-em), što bi se vodilo kao otkup rashodovane informatičke opreme. Zanima me legalnost ovakvog prijenosa licence, te postoji li nešto na što trebam pripaziti?

-obrt će raditi bez vlastitog prostora, te će biti registriran na moju kućnu adresu. Znači li to da u se u slučaju inspekcijskog nadzora provjerava licenciranje sve opreme na lokaciji ili isključivo opreme koja se koristi za rad obrta?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima! :chears:

Keano16 07.03.2019. 12:53

Sretno! :)

Sto se prostora i provjere u njemu tice, nemam odgovor utemeljen na nekom zakonu.. ali imam utemeljen na logici. Mogu ti provjeravati samo onu opremu koja je imovina tvog obrta tj. ono sto si kupio na obrt.

Na FB postoje 2 izvrsne grupe o Pausalnim obrtima, ako je dozvoljeno mogu staviti linkove...

Majti 07.03.2019. 13:22

Da li misliš davati otkaz kod postojećeg poslodavca? Ako da, razmisli od državnim poticajima.

Keano16 07.03.2019. 13:25

Tako je, mjere za samozaposljavanje su izvrsne!

Colop 07.03.2019. 13:43

Citiraj:

Autor Pawzilla (Post 3283245)
Dragi svi,

u procesu sam otvaranja paušalnog obrta koji će se baviti uslugama u IT-u. Prvenstveno će pružati IT consulting usluge za mala i srednaj poduzeća, no odrađivati ću i izradu dokumentacija na nadmetanje (specifikacije predmeta nabave), izradu topologije i implementaciju IT sustava, nadogranje i preventivno održavanje IT sustava i slično.

Pitanja koja su se otvorila pri otvaranju obrta su fokusirana na samu IT opremu koja će se koristiti za potrebe poslovanja kako slijedi:

-od postojećeg poslodavca planiram otkupiti prijenosno računalo s Win10 Pro OEM licencom i Office 2016 Home and business licencu (Fizičku kutiju s key-em), što bi se vodilo kao otkup rashodovane informatičke opreme. Zanima me legalnost ovakvog prijenosa licence, te postoji li nešto na što trebam pripaziti?

-obrt će raditi bez vlastitog prostora, te će biti registriran na moju kućnu adresu. Znači li to da u se u slučaju inspekcijskog nadzora provjerava licenciranje sve opreme na lokaciji ili isključivo opreme koja se koristi za rad obrta?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima! :chears:


Prvi i osnovni savjet, nemoj otvarati obrt.
Otvori d.o.o. ili jadni d.o.o., ali ni pod razno nemoj otvarati obrt.
PRoblem sa obrtom je sljedeći, OIB obrta je tvoj OIB kao fizičke osobe, i u slučaju bilo kakvih dugovanja ili kazni, to sve stiže na tvoj OIB kao fizičke osobe. Vlasnik obrta odgovara solidarno i neograničeno čitavom svojom imovinom.
Vlasnik d.o.o.a ili j.d.o.o. ne odgovara maltene sa ničim, osim u slučaju proboja pravne osobnosti.

Keano16 07.03.2019. 13:48

Ovo je vrlo pausalno gledanje na stvari.

Rekao si, naravno, istinu... Vlasnik obrta odgovara svom svojom imovinom. Ali da to bude jedini kriterij za ne ici u obrtnistvo? Nemojmo biti smijesni.

Obrt, po meni, ima mnogo vise prednosti nego mana.

mamutarka 07.03.2019. 13:58

dobar je obrt, dok ne dođe do problema

znam dosta, baš dosta ljudi, koji su se zajebali jer nisu išli na doo, pa su sada dužni stotine tisuća, koje rastu iz dana u dan, nesmiju imat na sebi ni gaće, kamoli auto ili nedajbože nekretninu, žive kao nekakvi duhovi :D

naravno nek te to ne plaši, ako plaćaš sve što trebaš i ne trošiš što nemaš

Majti 07.03.2019. 14:06

Citiraj:

Autor Colop (Post 3283280)
Prvi i osnovni savjet, nemoj otvarati obrt.
Otvori d.o.o. ili jadni d.o.o., ali ni pod razno nemoj otvarati obrt.
PRoblem sa obrtom je sljedeći, OIB obrta je tvoj OIB kao fizičke osobe, i u slučaju bilo kakvih dugovanja ili kazni, to sve stiže na tvoj OIB kao fizičke osobe. Vlasnik obrta odgovara solidarno i neograničeno čitavom svojom imovinom.
Vlasnik d.o.o.a ili j.d.o.o. ne odgovara maltene sa ničim, osim u slučaju proboja pravne osobnosti.

Probaj zatvoriti j.d.o.o. ili d.o.o. pa ćeš vidjeti probleme...

Colop 07.03.2019. 14:09

Citiraj:

Autor Keano16 (Post 3283285)
Ovo je vrlo pausalno gledanje na stvari.

Rekao si, naravno, istinu... Vlasnik obrta odgovara svom svojom imovinom. Ali da to bude jedini kriterij za ne ici u obrtnistvo? Nemojmo biti smijesni.

Obrt, po meni, ima mnogo vise prednosti nego mana.


To je po meni najbitniji razlog za ne ići u obrtništvo.


-Popušiš kaznu od neke sulude inspekcije/porezne uprave - blokira ti sve račune(uključivši i privatne).



- Izdaš račun trgovačkom društvu koje je blokirano ili ode u stečaj, a nisi u obračunu prema naplaćenoj naknadi, nemaš za platiti državi PDV za račun, blokira ti sve račune (uključivši i privatne).



Mogu nastaviti do sutra sa primjerima.
Svrha d.o.o. je da smanji mogućnost štete i odgovornosti za osnivače.

Obrt je najgori mogući oblik za bilo kakvu gospodarsku aktivnost.

Colop 07.03.2019. 14:11

Citiraj:

Autor mamutarka (Post 3283289)
dobar je obrt, dok ne dođe do problema

znam dosta, baš dosta ljudi, koji su se zajebali jer nisu išli na doo, pa su sada dužni stotine tisuća, koje rastu iz dana u dan, nesmiju imat na sebi ni gaće, kamoli auto ili nedajbože nekretninu, žive kao nekakvi duhovi :D

naravno nek te to ne plaši, ako plaćaš sve što trebaš i ne trošiš što nemaš


Točno to.
Međutim, ne moraš čak ni ti biti kriv, tj mogao si čitavo vrijeme biti uredan i racionalan i da tuđom greškom ode sve u pm.


Citiraj:

Autor Majti (Post 3283291)
Probaj zatvoriti j.d.o.o. ili d.o.o. pa ćeš vidjeti probleme...


Ne zatvaraš ga, nego ga šalješ u stečaj.
Tj blokiraš mu račun, i nakon 6-8 mjeseci FINA pokreće stečajni postupak po službenoj dužnosti.

Keano16 07.03.2019. 14:12

Ne bih se slozio s tobom u ovom zadnjem sto govoris "Obrt je najgori mogući oblik za bilo kakvu gospodarsku aktivnost.".

Internet je svima dostupan pa savjetujem autora teme da dobro istrazi opcije.

Ako ne planira prelaziti limit od 300.000 kn/god., obrt s pausalnim oporezivanjem je jako dobar nacin za na legalan nacin prodati svoje znanje, uz ne vodjenje poslovnih knjiga (2-3 tablice), bez potrebe za stalnim knjigovodstvom, bez obveza oko zastite na radu, i sl.

mamutarka 07.03.2019. 14:15

jako je bitno i čime se baviš

recimo ovi moji gore navedeni primjeri, većinom su se bavili nekakvom robom, hranom, itd., to je zajebano

neke djelatnosti, IT, frilensanje itd. bi trebao biti sasvim nešto drugo

Colop 07.03.2019. 14:22

Citiraj:

Autor Keano16 (Post 3283294)
Ne bih se slozio s tobom u ovom zadnjem sto govoris "Obrt je najgori mogući oblik za bilo kakvu gospodarsku aktivnost.".

Internet je svima dostupan pa savjetujem autora teme da dobro istrazi opcije.

Ako ne planira prelaziti limit od 300.000 kn/god., obrt s pausalnim oporezivanjem je jako dobar nacin za na legalan nacin prodati svoje znanje, uz ne vodjenje poslovnih knjiga (2-3 tablice), bez potrebe za stalnim knjigovodstvom, bez obveza oko zastite na radu, i sl.


Imam obrt u sustavu dobiti zadnjih 6 godina, i odgovorno ti tvrdim da je obrt sranje.

Ove stvari koje sugeriraš čovjeku, da sam vodi knjige su po meni čisti recept za propast i masnu kaznu od inspekcije/porezne.
Nije točno da obrt nema obveze oko zaštite na radu, čim imaš zaposlenika dužan si proći zaštitu na radu, voditi evidenciju prisutnosti i sva ostala birokratska stanja.


EDIT:
Prije nego što me netko pita zašto onda nisam otvorio d.o.o., radim u specifičnoj djelatnosti koja jako regulira otvaranje d.o.o.-a, uvjetuje to polaganjem visokog temeljnog kapitala, i pristunošću najmanje dva partnera.

Kal-EL 07.03.2019. 14:24

Nema jeftinijeg i jednostavnijeg oblika poslovanja od paušalnog obrta. Nema knjigovođe tj. sve je toliko jednostavno da sam sve možeš.
Samo gas majstore i sretno!

Libertus 07.03.2019. 14:24

Citiraj:

Autor Colop (Post 3283301)
Imam obrt u sustavu dobiti zadnjih 6 godina, i odgovorno ti tvrdim da je obrt sranje.

Ove stvari koje sugeriraš čovjeku, da sam vodi knjige su po meni čisti recept za propast i masnu kaznu od inspekcije/porezne.
Nije točno da obrt nema obveze oko zaštite na radu, čim imaš zaposlenika dužan si proći zaštitu na radu, voditi evidenciju prisutnosti i sva ostala birokratska stanja.

On šumom ti drumom... ti imaš obrt dobitaš koji mora voditi knjige kao i d.o.o., a on priča o paušalnom obrtu koji mora dvije tablice godišnje voditi.

Keano16 07.03.2019. 14:26

Citiraj:

Autor Colop (Post 3283301)
Imam obrt u sustavu dobiti zadnjih 6 godina, i odgovorno ti tvrdim da je obrt sranje.

Ove stvari koje sugeriraš čovjeku, da sam vodi knjige su po meni čisti recept za propast i masnu kaznu od inspekcije/porezne.
Nije točno da obrt nema obveze oko zaštite na radu, čim imaš zaposlenika dužan si proći zaštitu na radu, voditi evidenciju prisutnosti i sva ostala birokratska stanja.


EDIT:
Prije nego što me netko pita zašto onda nisam otvorio d.o.o., radim u specifičnoj djelatnosti koja jako regulira otvaranje d.o.o.-a, uvjetuje to polaganjem visokog temeljnog kapitala, i pristunošću najmanje dva partnera.

Vodio sam se pretpostavkom da ce covjek raditi sam, to bi se dalo iscitati iz njegovog posta.

U tom slucaju ako je vlasnik obrta jedini koji u njemu "radi", nema obveza po zastiti na radu i ne podlijeze tim propisima.

Nema niti potrebe za knjigovodstvom ako je iole pismen, a netko tko ce se baviti konzaltingom pretpostavlja se da jeste pismen.

Kad dodje neka specificna situacija npr. oko fakturiranja u inozemstvo, PDV-a i sl, platis savjetovanje par stotina kuna za tu situaciju i to je to.

Ti si dobitas, a covjek pita za obrt s pausalnim oporezivanjem. Oprosti, ali mijesas kruske i jabuke.

Keano16 07.03.2019. 14:28

Citiraj:

Autor Libertus (Post 3283305)
On šumom ti drumom... ti imaš obrt dobitaš koji mora voditi knjige kao i d.o.o., a on priča o paušalnom obrtu koji mora dvije tablice godišnje voditi.

Upravo to. U isto vrijeme smo odgovarali.

chief_wolfinjo 07.03.2019. 14:32

bok,

da se malo uključim u raspravu. ja kao stalno zaposlena osoba želio bih otvoriti j.d.o.o.

ono što me interesira, koje su moje obveze, odnosno sva davanja s obzirom da sam već zaposlen ?


hvala

Pawzilla 07.03.2019. 16:17

Hvala svima na dosadašnjim odgovorima, super je zanimljivo pratiti. U nastavku vam dostavljam svoja dosadašnja razmišljanja:

Obrt otvaram da stvorim bolju budućnost za obitelj, obrt mi ostaje kao sekundarni izvor primanja. Dalje ću raditi svoj posao, preko kojega će se plaćati doprinosi, neću imati zaposlenika i poslovati ću legalno i (nadam se) pametno. Kako neće biti posredovanja materijalom, već isključivo intelektualni rad, ne bi trebalo doći do zaduživanja. Izdavati će se većinom stručna mišljenja, glumiti arbitara između ugovornih strana ili ako se radi o implementaciji raditi primopredaje gdje će druga strana potvrđivati izvršeno što će služiti kao dokaz za fakturiranje.

Što se tiče kazni, planiram raditi isključivo kako spada ili odmah na početku odustati. Naravno, sve je kod nas moguće, ali smatram da ako sam svjestan svojih prava i obveza, redovito praznim sandučić i čitam "Osobni korisnički pretinac" ne bi trebalo biti previše rizika.

^SuperUnknown^ 07.03.2019. 16:20

Toplo ti preporucam savjetovanje u Plavom uredu, a pogotovo ovo predavanje :)

https://plaviured.hr/edukacije/pravn...pausalni-obrt/

V.I.P 07.03.2019. 16:25

Sto "cisce" budes radio to budes prije najebo, vidis da svi koji zele raditi cisto vrlo brzo zatvaraju jer im se ne isplati :)

John Creasy 07.03.2019. 16:28

Citiraj:

Autor V.I.P (Post 3283345)
Sto "cisce" budes radio to budes prije najebo, vidis da svi koji zele raditi cisto vrlo brzo zatvaraju jer im se ne isplati :)

sad će izbori uskoro, sve će se promijeniti, kaj ne?

Colop 07.03.2019. 16:36

Citiraj:

Autor V.I.P (Post 3283345)
Sto "cisce" budes radio to budes prije najebo, vidis da svi koji zele raditi cisto vrlo brzo zatvaraju jer im se ne isplati :)


Nije čak ni pitanje želje za poštenim radom nego ove sjebane države, inspekcija i kontrola koje su same sebi svrha, porezne nesigurnosti i izmjene propisa, i pravne nesigurnosti.



Frizerku mi je kaznilo sa 10.000,00 kn kazne jer u samom WC-u nije imala kukicu za objesiti kaput/jaketu , a ispred ulaza u WC uredno stavljene stalak za objesiti kaput/jaketu.


:hitthewal:

Keano16 07.03.2019. 17:10

Ne vjerujem.

Libertus 07.03.2019. 19:33

Citiraj:

Autor Pawzilla (Post 3283341)
Hvala svima na dosadašnjim odgovorima, super je zanimljivo pratiti. U nastavku vam dostavljam svoja dosadašnja razmišljanja:

Obrt otvaram da stvorim bolju budućnost za obitelj, obrt mi ostaje kao sekundarni izvor primanja. Dalje ću raditi svoj posao, preko kojega će se plaćati doprinosi, neću imati zaposlenika i poslovati ću legalno i (nadam se) pametno. Kako neće biti posredovanja materijalom, već isključivo intelektualni rad, ne bi trebalo doći do zaduživanja. Izdavati će se većinom stručna mišljenja, glumiti arbitara između ugovornih strana ili ako se radi o implementaciji raditi primopredaje gdje će druga strana potvrđivati izvršeno što će služiti kao dokaz za fakturiranje.

Što se tiče kazni, planiram raditi isključivo kako spada ili odmah na početku odustati. Naravno, sve je kod nas moguće, ali smatram da ako sam svjestan svojih prava i obveza, redovito praznim sandučić i čitam "Osobni korisnički pretinac" ne bi trebalo biti previše rizika.


Ako ideš na paušali obrt (a trebao bi :D) računaj da bez obzira što nisi zaposlen moraš plaćati za mirovinsko i zdravstveno, ali umanjene stope i na umanjenu bazu.


Morat ćeš cifre pronaći na internetu, ali otprilike baza za obračun doprinosa ti je 40% prosječne plaće u RH (3000+ kn baza), a pošto nisi zaposlen u obrtu plaćaš 50% mirovinskog i zdravstvenog, tj. 7,50% za prvu stup, 2,50% za drugi stup i 8,25% za zdravstveno (jel sada 16,50% puno zdravstveno?). Ti ti je oko 550kn mjesečno + paušal tromjesečno.

Keano16 07.03.2019. 19:35

Doprinosi su oko 1200 kn mjesecno za 2019. g.
https://plaviured.hr/koliki-doprinos...u-2019-godine/

+
tromjesecni porez i prirez ovisno o lokaciji i prometu

EDIT: sorry, nisam vidio da covjek nastavlja raditi.... :) Ima negdje i link koliki se doprinosi placaju uz posao

Kal-EL 07.03.2019. 19:44

Radio sam prošle godine do 300tkn i ništa mi nisu rekli za ovu godinu kad sam predavao onaj obrazac u prvom mjesecu.
Valjda će doći nešto na adresu pa napišem..

duggi 07.03.2019. 20:49

imao sam ja paušalni obrt (uz rad) za IT usluge i nije bilo nikakvih problema.....
placao porez + naknade oko 2000/2500kn god. (do 80000kn god. prihoda),nisam bio u sustavu pdv....jednostavno knjigovodstvo...bez prostora(doma regano) i u 7 g. kaj sam radio nikakvih problema....kasnije ga zatvorio za parsto kuna i dobro....možda je sad zeru kompliciranije sa fiskalizacijom

fishkal 08.03.2019. 00:40

Nema fiskalizacije ako ne radiš s gotovinom nego preko transakcijskog računa.

Paušalni obrt je trenutno uvjerljivo najbolji oblik poslovanja do 300 000 kuna. Mala davanja, ne treba računovodstvo ni oravdanje troškova, jednostavno otvaranje i zatvaranje

Ako voziš taxi, onda ja nebu riskirao s obrtom. Nikad ne znaš što se dogodi u prometu a odgovaraš imovinom.
Za sve ostalo - ne vidim problem

zrendula 08.03.2019. 09:47

Pozdrav,


Obavezno na računu mora pisati da ti prodaje računalo s windowsima (neka piše verzija windowsa) i office-om (neka piše koja verzija).
Kada i tada postaješ vlasnik licence. U kontroli su samo tražili račun iz kojeg se vidi da je licenca kupljena. Pokupiti i kopiju računa gdje je stvarno kupljena ta licenca i sve ključeve potrebne za aktivaciju.


To je ono što je meni bilo rečeno ... (nisam otvorio paušalni obrt -ne još, pričekati ću još par godina jer je država sve u većoj komi)


LP, Zoran


Sva vremena su GMT +2. Sada je 02:55.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger