PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Novosti (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=23)
-   -   PCChip: SSD za pohranu,a HDD nestaje (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=287253)

real01 30.07.2017. 12:43

PCChip: SSD za pohranu,a HDD nestaje
 
Čitam ovo i iznenađeno dižem obrve:
Citiraj:

Tradicionalni tvrdi diskovi su s nama već jako dugo zahvaljujući njihovom kapacitetu i izdržljivosti. Ipak, neupitno je da će ih zamijeniti SSD-ovi (Solid State Drive) kao iduća generacija diskova za pohranu podataka. Već sada nova računala dolaze sa SSD-om kao primarnim diskom, te eventualno sa HDD-om kao diskom za pohranu ostalih (manje bitnih) podataka.

http://pcchip.hr/helpdesk/kako-radi-...ijek-trajanja/
Dakle, autor tvrdi da je pitanje vremena kad će SSD-oviu zamijeniti 'klasične' hardove.

Koliko je meni poznato, svojevrsno je pravilo da se kod kupovine računala uzme SSD na kojem je operativni sustav (zbog brzine) i tvri disk (ili diskovi) za pohranu podataka odnosno back-up. U tom svjetlu, ne vidim kako bi SSD mogao 'izgurati' klasični disk iz upotrebe?

Uostalom, zašto autor misli da će se SSD koristiti za pohranu podataka, a da će HDD biti u sustavu, onako, usput?

Citiraj:

Već sada nova računala dolaze sa SSD-om kao primarnim diskom...
Već sad? 2017? Pa već podosta dugo, odnosno već neko duže vrijeme!

Ukratko, teza je članka da je hardovima odzovnilo a da će se SSD u budućnosti koristiti i za pokretanje OS-a i za pohranu što baš i ne zvuči uvjerljivo.

Svojedobno, izgledalo je da će CD-ovi 'pokopati' klasične ploče - čak je jedno vrijeme CD 'vladao' univezumom dok se ploče sve više 'štancaju', čak i premašuju prodaju CD-ova...

Mislim da bi bolje bilo da je autor članka napisao da su u računalnom sustavu potrebni i SSD i HDD - jer obje vrste diskova imaju svoje prednosti i mane...

nick praskaton 30.07.2017. 12:59

ne znam zasto mislis da prosjecni korisnik treba za pohranu 10 terabajta, ja evo prosjecni korisnik, izbacio u potpunosti klasicni hdd ima nekoliko godina, kao i opticki citac

vecina ljudi, prijatelja, rodbine... koje ja poznat ima u racunalu ili laptpu ssd od 256 ili 512 gb i niti ne koristi hdd, eventualno externmi hdd ponekad spoji

ja osobno koristim jedan od 256 gb ssd i drugi za podatke od 512 gb i dosta mi,

vecini prosjecnih korisnika ce bit dosta jedan ssd od 500 gb za nekih 130-150€, iako tendecija cijena memorijskih cipova odnosno ssd-ova je u rastu, odnosno ne vidi se neki izgledan pad, sigurno je da ce njihov udjel na trzistu rast

pogledaj u zadnjih god-dvije, nove laptope, sad sve vise dolaze sa ugradjenim m.2 ssdovima, isto tako je danas trend streamanja podataka, netflix, spotify, soundcloud, youtube, jednostavno nema potrebe prosjecnom korisniku, nagomilavat terabajte uvijek dostupne multimedije ko nekoć

Rista 30.07.2017. 13:15

Slazem se, prosjecnom korisniku je sve manje potreban disk za pohranu. Otkad je streaming servisa vise ne skidam ni spremam filmove i serije. Ista stvar sa mp3-cama. Za slike i video ljudi sve cesce koriste cloud. Uz SSD koristim 4TB HDD ali vise jer sam hrcak. Da danas crkne nebi mi nista vazno nedostajalo s njega.

xlr 30.07.2017. 13:31

120+750 GB SSD-ovi i bez optike su mi se pokazali kao dovoljna kombinacija. U cloudu imam valjda 90% privatnih stvari, a uz to imam 3 TB HDD jer sam isto tako hrcak i ne mogu se odvojiti od nekih tesko nabavljenih filmova, dokumentaraca i vinil ripova. Da sutra sve krepa, nijedan disk mi ne sadrzi nista za zivot bitno, tri dana bi oplakivao FLAC-ove, ali i to bi zaboravio...

OuttaControl 30.07.2017. 15:41

Vecina novih laptopa, cak i u budget segmetnu(cca 3000 kn) dolazi sa 256 gb SSD-om i ko me god pita za savjet ja sam reka uzmi to, ako ti zafali mista za godinu dana kupi vanjski, zasad niko to nije napunio...

Remixer 30.07.2017. 17:18

Ja SSD 'vidim' samo za OS, a HDD za pohranu/arhivu. Trenutno sam u fazi kupnje novog laptopa i gledat ću da ima 240 ili 500 GB SSD (što je sasvim dovoljno) jer ionak imam 2x vanjska harda, ali opet - još uvijek sam za HDD, nešto bitno stavit na HDD bit će na njemu i nakon 50 godina, dok na SSD-u baš i ne.

Mislim da će HDD bit 's nama' još jako dugo, kasnije će pretpostavljam prevladavati samo veći kapaciteti 4/6/8/10 TB (kasnije još veći). Možda za 25g HDD nestane, ali do tada... like for HDD :)

demetrius 30.07.2017. 17:26

i ja bi uzeo oba ssd-a da je cjena povoljnija,meni storage ne treba idealno bi bilo 2x 1tb ssd,skoro pa idealno što je nick reko ali x 2,jedan ssd od 512 i jedan od 1 tb,znam da je moj ssd od 256 skoro full oko 40 gb i manje free,zbog steam igara na njemu,na hdd od 1tb su skinute igre,filmove,serije pogledam izbrišem.

chief_wolfinjo 31.07.2017. 07:19

cijena ssd diskova će padati, pa će tak i nak hdd se prestati kupovati...

tomek@vz 31.07.2017. 09:03

S obzirom na pouzdanost današnjih HDD-ova, niš čudno. SSD nije u ovom trenutnku katica za sve primarno zbog odnosa cijene i GB no cijene padaju, nova tehnologija gura sve naprijed. Ako ću moći kupit kvalitetan 500GB SSD za 800kn u skorije vrijeme - zašto ne? Osobno mi nikad nije trebao disk veći od 500GB a trenutačno sam na 2x240GB SSD-a tak da... :)

nick praskaton 31.07.2017. 12:07

Citiraj:

Autor chief_wolfinjo (Post 3086286)
cijena ssd diskova će padati, pa će tak i nak hdd se prestati kupovati...

imas neko konkretno istrazivanje, analizu, ili laprdaš ovako... ?

pitam jer me zanima cisto, ja sam svugdje procitao da ce rast usljed povecane potraznje, odnosno nebi se trebale cijene smanjivat u dogledno vrijeme...

tomek@vz 31.07.2017. 15:58

Citiraj:

Autor nick praskaton (Post 3086377)
imas neko konkretno istrazivanje, analizu, ili laprdaš ovako... ?

pitam jer me zanima cisto, ja sam svugdje procitao da ce rast usljed povecane potraznje, odnosno nebi se trebale cijene smanjivat u dogledno vrijeme...

Pa logično je da novijom vrstom proizvodnje i većim obujmom proizvodnje cijene proizvoda padaju. E sad hoće li to biti već iduće godine il za 5 godina - to je drugi par rukava. Al tako je. Činjenica je da su proizvođači najavili za jeftine TLC SSD-ove koji bi se iduće godine trebali pojaviti na tržištu.

Old Iggy 01.08.2017. 11:19

Citiraj:

Autor nick praskaton (Post 3086377)
pitam jer me zanima cisto, ja sam svugdje procitao da ce rast usljed povecane potraznje, odnosno nebi se trebale cijene smanjivat u dogledno vrijeme...

Trend je jedno, praćenje trenda proizvodnjom je drugo.
Na stranu što su današnji SSD-ovi u maksimumu n puta veći od HDD-a, proizvodnja istih je još nedovoljna (na stranu promjene tehnologija itd.).
Zato je danas kolaps s nabavom, no za par godina će se riješiti, no pitanje je koliko će padati cijena. Dok cijena ozbiljno ne padne HDD-ovi će biti tu.

Chuxonja 02.08.2017. 14:43

Ja bi isto idealno ganjo 1 drive za sve, tak će vjerojano i bit kad 1-2 TB SSDivu budu koštali ko kuruza. Al i tad vjerujem da bu mehanički duplikat tog drivea u ormaru čučo.

Wolverine 03.08.2017. 05:57

Ne bi se toliko lovio za datum objave članka. Vjerujem da se radi o recikliranom članku koji je napisan prije dosta vremena.

chief_wolfinjo 08.08.2017. 16:09

Citiraj:

Autor nick praskaton (Post 3086377)
imas neko konkretno istrazivanje, analizu, ili laprdaš ovako... ?

pitam jer me zanima cisto, ja sam svugdje procitao da ce rast usljed povecane potraznje, odnosno nebi se trebale cijene smanjivat u dogledno vrijeme...

svašta čitaš :no2drug:

Manuel Calavera 08.08.2017. 16:33

Ja sam bio i uzeo 525gb ssd s namjerom da mi bude i za storage tj. jedini disk jednog dana (dali u stolnom ili laptopu nebitno). Imam igrom slučaja 2 hdd-a po 500gb, ali uviđam da bi mi ova klasa ssd-a od 240-275gb bila dovoljna za sve

markecSMB 08.08.2017. 16:43

Ne kužim ovo čuđenje tipa ko pura dreku. SSD od 256GB je dovoljan velikoj većini korisnika. 525 GB ima za 1000kn, to stvarno nije puno.

Manuel Calavera 08.08.2017. 16:52

Mene je koštao 100 eura u ono doba prije poskupljenja (cyber monday, black friday kurci palci). Sad za te pare jedva kupiš 240-275gb

Za mislim ispod 1200kn (sa dostavom i hr porezom) je išao od 750gb, ali tu sam akciju fulao

xlr 08.08.2017. 17:55

Soma kn je bilo, da, ali bolje se ne prisjecati :)


Sva vremena su GMT +2. Sada je 22:31.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger