PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Članci (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   AMD Radeon R9 Fury X test (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=270931)

krešo 24.06.2015. 14:12

AMD Radeon R9 Fury X test
 
Testirali smo AMD Radeon R9 Fury X.

syss 24.06.2015. 14:33

šta reć... tresla se brda, rodio se miš.

od silnog hajpa i revolucionarnih tehnologija dobili eto to šta smo dobili... "kompaktnu" karticu koja za sobom vuče 120mm kiler, a nije kiler u performansama.

nub 24.06.2015. 14:36

980ti i dalje neporažen u tom segmentu. S 2 gb više i jačim nereferentnim opcijama no brainer.

Šteta, jer nama kao potrošačima to ne ide u korist.

Cuky 24.06.2015. 14:38

Boldano je visak:

Citiraj:

AMD je ovaj problem predvidio davno, te su još prije sedam godina su krenuli s radom koji će rezultirati rješenjem ovoga problema.
Citiraj:

Do sada se kod x86 procesora se ovaj problem rješavao integracijom
Ovo ispraviti:

Citiraj:

Ipak, oklop kartice i radijator su pri tome vrlo topli dan dodir.
"na dodir"

Citiraj:

Prva sljedeća R9 290X je daaaaleko ispod i Fury X je od nje brža za ćak 60%.
"čak"

Citiraj:

(osim u zadnjem testu gdje je Fury X ionako brža u startu pa se pri OC-u kako tak drži).
"kako tako drži"

Citiraj:

No, moramo reći kako se pritom oklop i radijator jao zagrijavaju
"jako zagrijavaju"

Citiraj:

Je GTX980 Ti u više naslova brža
promijeniti konstrukciju recenice u "GTX980 Ti je u više naslova brža"


Sto se tice testa/kartice - konacno da su se vratili u igru :)

sinisa1989 24.06.2015. 14:38

Zatipak :D
http://prntscr.com/7kqm39

Moram priznati da sam očekivao malo više. Možda zbog silnog hajpa u dotičnoj temi. :D

Mario92 24.06.2015. 14:41

980Ti je bolja opcija za tu cijenu. Defnitivno bolja.

Šteta.

cccp 24.06.2015. 14:44

Zašto definitivno bolja opcija?

Cuky 24.06.2015. 14:47

Citiraj:

Autor Mario92 (Post 2796063)
980Ti je bolja opcija za tu cijenu. Defnitivno bolja.

Šteta.

Ja bih rekao da je bolja za onog tko hoce oc-at.

Za onog koji hoce tisinu i dobre performanse mislim da nema dvojbe, taj ce uzet fury :stoopid:

Momir 24.06.2015. 14:48

Trenutno 980Ti bolja kupnja, ali poznavajuci AMD i njihov spori razvoj drajvera, ocekujem da je fiji dugovjecniji :D

gil 24.06.2015. 14:53

Da mi treba i da imam viška para kupio bi je. Po vidjenom velik iskorak u odnosu na prošlu generaciju no trebala bi biti barem 30% brza da pobjedi barijere u glavama superiornog tabora. Šteta što mi je tablet postao dovoljan za većinu stvari a i postojeće grafičke sve guraju bez problema. Zbog cijene tek bi nano mogao biti interesantan široj masi.

silver_tip 24.06.2015. 15:03

Citiraj:

Autor čuks (Post 2796067)
Ja bih rekao da je bolja za onog tko hoce oc-at.

Za onog koji hoce tisinu i dobre performanse mislim da nema dvojbe, taj ce uzet fury :stoopid:

Ocat ? Ocat sa temperaturom 58c van kucista kako je testirano ili ocat to poslozeno u kuciste ?

Dodaj bar 15c na tih 58c kada to slozis u kuciste kako god da je dobro provjetreno i naravno prijenos vibracija od te gromade hladnjaka na isto...

Kada se to slozi u neki zatvoreni system dobijes iste temperature, vjerojatno istu buku a perfomanse ovakve kakve sad jesu su iste ili slabije...

Cijena ista i onda cemu se zahebavat sa vodenjacom gdje moze riknit i pumpa i curit i sto cuda se desit umjesto normalne kartice za zracnim hladjenjem ?

Garro 24.06.2015. 15:06

Definitivno korak naprijed za AMD, ali da mi netko da da biram između tog Furya i 980ti, izabrao bi nVidia-u. Da su malo smanjili cijenu za 50-100$, mogli su napraviti dar-mar na high end tržištu. Ovako su napravili karticu koja je zanimljiva za vidjeti i znati da postoji, ali za koju se teško odlučiti za kupiti pored 980ti.

Cuky 24.06.2015. 15:06

Citiraj:

Ja bih rekao da je bolja za onog tko hoce oc-at.
ovo se odnosilo na 980ti :D

za sve ostalo, tu je amd fury :D

theobromine 24.06.2015. 15:16

OC3D review: https://www.youtube.com/watch?v=YZ3co5a-k1s

cccp 24.06.2015. 15:18

Bemti, ovima iz AMD-a stvarno nije lako, što god da naprave ne valja. Hladnije, tiše, sličnih performansi i opet ne valja :D

Sinac 24.06.2015. 15:28

Uz tolike pompozne najave novih tehnologija i ultrasuperduper velike propusnosti očekivao sam da bude na prvom mjestu u benchmarcima. Ne kažem da je loše ali za top model koji će koštati brdo novca ipak očekujem više. Nadam se da će novi drajveri barem malo popraviti stvar, ovako će ispasti da će ih Nvidia opet oprati prvom idućom novom karticom.

segregator 24.06.2015. 15:47

AMD-ov problem i kod procesora i kod grafičkih nije hardver nego softver

Sinac 24.06.2015. 16:01

Citiraj:

Autor segregator (Post 2796102)
AMD-ov problem i kod procesora i kod grafičkih nije hardver nego softver

Daj mi, molim te, objasni ovaj dio "kod procesora". Kakve veze ima softver s procesorom ako se na njemu izvršava standardni set intelovih 32-bitnih ili 64-bitnih instrukcija?
Kod grafičkih kartica mi je jasno da drajveri mogu i preko 20% popraviti rezultate ali što se konkretno može napraviti kod procesora?

Hawker 24.06.2015. 16:05

Odlicni rezultati.
Cim izadju novi driveri performanse ce se jos popraviti.

I ovo sve sa lockanom voltazom.

sinisa1989 24.06.2015. 16:08

Citiraj:

Autor Hawker (Post 2796108)
Odlicni rezultati.
Cim izadju novi driveri performanse ce se jos popraviti.

I ovo sve sa lockanom voltazom.

Zar nije bilo najavljivano da bi trebala biti brža od 980Ti? I to poprilično brža.
Sorry ako sam nešto krivo shvatio, ali nisam detaljno pratio temu da mogu reći konkretne brojke.

Sinac 24.06.2015. 16:10

Citiraj:

Autor Hawker (Post 2796108)
Odlicni rezultati.
Cim izadju novi driveri performanse ce se jos popraviti.

I ovo sve sa lockanom voltazom.

To bih isto i ja mogao izjaviti za GTX 980 Ti...
Ili GTX 980 standardnu verziju.

gil 24.06.2015. 16:21

Citiraj:

Autor Sinac (Post 2796107)
Daj mi, molim te, objasni ovaj dio "kod procesora". Kakve veze ima softver s procesorom ako se na njemu izvršava standardni set intelovih 32-bitnih ili 64-bitnih instrukcija?
Kod grafičkih kartica mi je jasno da drajveri mogu i preko 20% popraviti rezultate ali što se konkretno može napraviti kod procesora?

Lako objašnjivo, software ne koristi sve jezgre procesora pogotovo u igrama.

Brko 24.06.2015. 16:21

Dečki su napravili test. Stanje stvari je kakvo je.
Kartica je napredak naspram zadnje serije AMDa. Kartica je napredak i za dio nVidia korisnika.
Mislim da su gatanja iz graha i kristalne kugle koja će bit bolja kada driveri budu bolji totalno nepotrebna jer se dalje možete samo posvađati i zaraditi si godišnji. Jedan kolega odrađuje GO do 13.07. Nemojte njegovim stopama.

Sinac 24.06.2015. 16:56

Citiraj:

Autor gil (Post 2796121)
Lako objašnjivo, software ne koristi sve jezgre procesora pogotovo u igrama.

Kako onda objašnjavaš situaciju da je 4-core Intelov CPU jači u igrama od 6-core ili 8-core AMD CPU-a na istoj frekvenciji ako igrica iskorištava samo dvije ili 4 jezgre? Ne bi li bila logika da bi na istoj frekvenciji uz isti broj jezgri trebali biti barem podjednaki a da sa više jezgri AMD pregazi Intel?

morbid_angel 24.06.2015. 17:05

Citiraj:

Autor Sinac (Post 2796107)
Daj mi, molim te, objasni ovaj dio "kod procesora". Kakve veze ima softver s procesorom ako se na njemu izvršava standardni set intelovih 32-bitnih ili 64-bitnih instrukcija?
Kod grafičkih kartica mi je jasno da drajveri mogu i preko 20% popraviti rezultate ali što se konkretno može napraviti kod procesora?

Da malo ispravim
"intelovih 32-bitnih ili AMD-ovim 64-bitnih instrukcija"
IA64 je originalno Intelova 64-bit arhitektura, x86_64 AMD-ova (AMD64) te se nakon (ne)uspjeha ia64 intel prilagodio AMD-ovoj arhitekturi. Obrnuta situacija od x86. :)
Btw prije su AMD Athloni 64 x2 (ak se ne varam) imali extra drivere za Windowse XP koji su trebali dati bolje performanse. Tak da je i tog bilo :D

Znaci Fury X je vise-manje ista u performansama ko i 980Ti. Kupci ce na kraju birati karticu ovisno o tome cini tabor preferiraju.

Citiraj:

Autor Sinac (Post 2796136)
Kako onda objašnjavaš situaciju da je 4-core Intelov CPU jači u igrama od 6-core ili 8-core AMD CPU-a na istoj frekvenciji ako igrica iskorištava samo dvije ili 4 jezgre? Ne bi li bila logika da bi na istoj frekvenciji uz isti broj jezgri trebali biti barem podjednaki a da sa više jezgri AMD pregazi Intel?

Si zaboravio na set instrukcija te nacin kako su izvedene? To je jedan od glavnih razloga zasto je Intelov CPU brzi od AMD-ovih. Ako jednom treba manje otkucaja da izvrsi set instrukcija za radnju - biti ce i brzi na istoj frekvenciji. Puno tog igra u performansi procesora, nisu samo broj jezgri i frekvencija bitni.

gil 24.06.2015. 17:06

Citiraj:

Autor Sinac (Post 2796136)
Kako onda objašnjavaš situaciju da je 4-core Intelov CPU jači u igrama od 6-core ili 8-core AMD CPU-a na istoj frekvenciji ako igrica iskorištava samo dvije ili 4 jezgre? Ne bi li bila logika da bi na istoj frekvenciji uz isti broj jezgri trebali biti barem podjednaki a da sa više jezgri AMD pregazi Intel?

Zato jer software ne koristi sve jezgre procesora.
Iz testa sam izvukao da 980ti u igrama u kojima je bolji ima omjer od 1,82 do 7,36% bolje rezultate u 5 igrica a da u 3 igre fury vodi od 0,76 do 11,28%. Potrošnja kod furyja je veća 12% ali nema podatka jel to kod maksimalnog opterećenja grafičkog procesora, ako je u gaming situaciji bi trebalo biti niža razlika.

Ati freak 24.06.2015. 17:12

Citiraj:

Autor Momir (Post 2796069)
Trenutno 980Ti bolja kupnja, ali poznavajuci AMD i njihov spori razvoj drajvera, ocekujem da je fiji dugovjecniji :D

Je, to je prošlost pokazala. Not. :lol2:

Eladio 24.06.2015. 17:24

Citiraj:

Autor gil (Post 2796140)
Zato jer software ne koristi sve jezgre procesora.
Iz testa sam izvukao da 980ti u igrama u kojima je bolji ima omjer od 1,82 do 7,36% bolje rezultate u 5 igrica a da u 3 igre fury vodi od 0,76 do 11,28%. Potrošnja kod furyja je veća 12% ali nema podatka jel to kod maksimalnog opterećenja grafičkog procesora, ako je u gaming situaciji bi trebalo biti niža razlika.

po ostalim recenzijama stvari su nesto drugacije na 4K rezolucijama , ako sam dobro primjetio :fiju:

Karlo666 24.06.2015. 17:34

Eto vam dragi naši ATI/AMDaši.
Ovo je isto kao i ovaj Batman prije dan dva.

Ja i dalje ostajem na nVidiji.
Toliko hypa za nevjerovat a o potrošnji da nepričam.

Manuel Calavera 24.06.2015. 18:32

Recenzije se dosta razlikuju. Kontam da je to zbog toga što je dosta rezultata unutar margin of error (mada negdje i nije baš tako mala razlika da bi toliko osciliralo)

Primjera radi, kod techpowerupa je fury x u bioshock infinite jači od titan x i 980Ti od 1080p pa sve do 4K. Prema hexusu su 980Ti i titan X jače od fury x na svim rezolucijama u bioshocku...

U thiefu je kod guru3d 980Ti jača, dok je pak kod pce fury x jača u thiefu... Dalo bi se nači još masu takvih primjera, ovisno od igre i recenzije

Nego ono što sam htio reći je zanimljivost ovog HBM-a. Recimo u masu igara kod techpowerup gdje 980Ti i titan x budu jače, u mnogo njih je fury x na 4K (no AA) postane jača od titan x sa 12gb ddr 5 i 980Ti sa 6gb ddr5...

Evo jedan osvrt na tu temu sa forbesa:

Citiraj:

Is 4GB High-Bandwidth Memory Really Enough For 4K?

It’s the elephant in the room, and it represents a huge uphill battle for AMD. How do you educate consumers that 4GB of HBM is better than 8GB of GDDR5? And is it actually better, or at least equivalent?

Now, that 4GB is currently a limitation of the first-generation HBM manufacturing process. And remember that there’s 60% more bandwidth to work with here. But what is AMD doing to prevent us from hitting that frame buffer ceiling? “We found that over 70% of the memory is wasted. It’s allocated but not used,” an AMD engineer explained to me during a recent press briefing. He alluded to per-game driver enhancements as a way of improving VRAM usage, and that with DirectX 12, those bandwidth requirements decrease dramatically. He’s right, but widespread adoption of DX12 in our games is going to take a couple years. Should we be worried right now?

Sometimes you have to go to extremes to test a theory. And my theory is that 4GB of HBM is enough right now, but in the very near future (let’s say 6 months to a year) it may not be. So I fired up Grand Theft Auto V in 4K, switched all quality settings to High, turned off tessellation and ambient occlusion, and cranked anti-aliasing up to 8xMSAA. Let me stress that 8xMSAA is utterly ridiculous at 4K resolutions. But the idea was to test its limits.

This particular GTA V benchmark test (note that my standard one has MSAA turned off) brought the Fury X to its knees, clocking average framerates of 12fps to 20fps. I noticed artifacting, and gameplay frequently came to a screeching halt. In 3 of the 5 scenes, the minimum framerate dropped all the way to zero.

Meanwhile, Nvidia’s 980 Ti chugged along at 25fps to 30fps, never once stuttering or displaying artifacts.

But there’s an interesting flip side to this test. I also fired up Shadow of Mordor at 4K, with all settings completely maxed out, and recorded maximum memory usage during the game’s benchmark. The 980 Ti ate up 5.7GB of GDDR5 and clocked an average 39fps. The Fury X? 3.9GB of HBM, with an average of 45fps. Does that emphasize HBM’s efficiency? Yes. Could it have performed even better with more than 4GB of it? Probably.

Of the 10 games in my benchmarking suite, Shadow of Mordor and GTA were the only ones to really punctuate the issue. The rest handled everything I could throw at them without complaining. And while I consider these edge cases (again, this level of anti-aliasing is unnecessary at 4K) both for and against the Fury X’s 4GB ceiling, both tests prove that AMD may have their work cut out for them in the messaging department.

HBM is the way forward but it’s a risky path, and AMD is clearly playing the long game.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 22:48.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger