PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Monitori, tipkovnice i miševi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=52)
-   -   LCD & PLASMA idu u proslost... Stize SED!!! (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=52195)

Seafreak 17.11.2006. 23:11

LCD & PLASMA idu u proslost... Stize SED!!!
 
SED tehnologija nije nikakva novost, ali je sve bilize stvarnosti. Ono sto je naj zanimljivije jest cinjenica da se razmatra masovna proizvodnja ovih uredjaja tokom iduce (2007) godine.
Iako ce u pocetku vjerojatno biti enormno skupi s obzirom na "perfektne" specifikacje:
  • Response Time: Less than 1ms
  • Contrast Ratio: 100,000:1
  • Viewing Angle: 180° in each direction (full hemisphere)
  • Power Consumption: Less than LCDs, highly efficient
  • SED is also expected to fully support all HDTV video modes (1080i, 720p, etc.)
Ali ne zbog toga sto su skupi za proizvest vec zbog toga da bi se zastitila trzista LCD i PLASMA uredjaja koji se jos uvijek jako dobro prodaju.
Ako ne ista, dolazak ove tehnologije na trzista ce zasigurno sniziti cijene postojecih uredjaja baziranih na trenutnim tehnologijama...
Evo par linkova opsirnijih informacija:
http://hardware.gotfrag.com/portal/story/32044/?spage=1
http://www.sed-tv-reviews.com/category/sed-tv/

bobe 17.11.2006. 23:22

mislim da je toshiba jedina do sada napravila prototip toga, bude to kao sony 42 plazmice kad su koštale 100000+kn

Seafreak 18.11.2006. 00:25

Citiraj:

Autor bobe (Post 570989)
mislim da je toshiba jedina do sada napravila prototip toga, bude to kao sony 42 plazmice kad su koštale 100000+kn

Da, samo jedina je razlika u tome sta su troskovi proizvodnje plazmi u to vrijeme bili enormni i zato je cijena bila takva. Sta se tice SED-a situacija je obrnuta. Troskovi proizvodnje su manji od LCD-a ili Plazmi ali zbog superiornije tehnologije morat ce cijene napumpat, pa ce ih postepeno smanjivat. U tekstu se cak spominje da ce SED-ovi odmah pri dolasku na trziste konkurirat trenutnim tehnologijama, no moje je misljenje da ce pocetna razlika u cijeni biti neisplativo velika...

Brown Acid 18.11.2006. 00:44

Ako ne izgubim oči na ovom Xeroxu..kupujem :D

nino 18.11.2006. 00:47

Na onom prvom linku, odusevljava me sama cinjenica da ce se konacno crna boja vidit na monitoru kao crna boja a ne siva:D

LAcy 18.11.2006. 11:50

Hmm, prvo se pricalo o OLED-u pa laserski displeyima, a sad o ovome a nikako da nesto od toga zazivi. Pametni su proizvodjaci ne rezu granu na kojoj sjede, treba iskoristiti pogone za proizvodnju LCD-a kad ih vec imaju.

BrunoZG 18.11.2006. 14:32

Hmmm jel to isto ko OLED, OLED smo čekali.. No nema veze, to bu valjda taman OK za mene da superiornu sliku sa samsunga 997MB (CRT) nad bilo kojim LCD-om zamijenim sa tim SEDOM po cijeni sadasnjom za 19" LCD koji se je by the way ionako skoro izjednacio sa CRT(po cijeni naravno)...

nekej bi moralo doć da zamijeni CRT na duže staze a da nije lošije. Do duše takva je PLAZMA, al ima neke negativnosti druge (npr burn in efekt i to za kratko vrijeme)

Zivi bilo pa videli....: sweating

LAcy 18.11.2006. 14:38

Nije OLED, to sam i ja komentirao da smo ga cekali, samo sto nije, jeftniji za proizvodnju, izaslo par mobitela sa njim... al' monitora nikako.

Seafreak 18.11.2006. 16:05

OLED je vrlo ogranicena tehnologija, barem za sada... Uostalom i vijek trajanja takvih ekrana je jako kratak, a da i ne govorim podloznost ostecenjima. Jos uvijek se pre malo ulaze u razvoj te tehnologije, cemu ce jos manje doprinjeti pojava SED ekrana...

vga killer 18.11.2006. 16:53

Citiraj:

Autor BrunoZG (Post 571346)
nekej bi moralo doć da zamijeni CRT na duže staze a da nije lošije. Do duše takva je PLAZMA, al ima neke negativnosti druge (npr burn in efekt i to za kratko vrijeme)

Zivi bilo pa videli....: sweating

Ja isto čekam neko pristojnu zamjenu za crt koji je po meni jos uvijek dominantan po kvaliteti i trajnosti.

A kaj se plazme tice razočaro sam se. U jednom kaficu kod mene plazma LG 107cm je kupljena prij svjetskog i makar su se često mjenjali programi jer sam reko gazdi za burn-in ipak je došlo do njega. Nakon otprilike pol godine se vidi znak od eurosporta i to dosta jako. Katastrofa

Darth Vader 18.11.2006. 18:26

Citiraj:

Autor vga killer (Post 571442)
Ja isto čekam neko pristojnu zamjenu za crt koji je po meni jos uvijek dominantan po kvaliteti i trajnosti.

A kaj se plazme tice razočaro sam se. U jednom kaficu kod mene plazma LG 107cm je kupljena prij svjetskog i makar su se često mjenjali programi jer sam reko gazdi za burn-in ipak je došlo do njega. Nakon otprilike pol godine se vidi znak od eurosporta i to dosta jako. Katastrofa

Jedini koji je do sada najbolje rješio ili pokušao rješiti burn in je Pioneer sa zadnjim modelom, ali nije uspio u potpunosti. Opet ljudi koje znam i koji rade sa HI-FI komponentama, iskušali su par Pioneerovih i Panasonicovih modela ostavljajući namjerno da rade da pokušaju izazvati burn in... nisu uspjeli. Također problem je kod jeftinih plasmi što se uopće ne baca akcent na taj burn in, eventualno opale neki SS i to je to. Burn in je uz manje rezulucije (u odnosu na LCD) i eventualnu veću potrošnju energije (ako to nekoga brine, mene ne) najveći problem plasme u odnosu na ostale tehnologije, od kojih je jedina konkurentna LCD. Oled, nevjerujem da će se razbiti, on je staratao kao veliki ekran za prezentacije, manje rezolucije, tako da sumnjam, skupa proizvodnja....

LAcy 18.11.2006. 19:03

Citiraj:

Autor Darth Vader (Post 571513)
Oled, nevjerujem da će se razbiti, on je staratao kao veliki ekran za prezentacije, manje rezolucije, tako da sumnjam, skupa proizvodnja....

Sad se ne sjecam gdje sam sve o njemu citao ali pisalo je bas suprotno da bi trebala biti jeftinija proizvodnja od LCD-a. Cak se pisalo o printanju tog sloja (ne kod kuce naravno).

Darth Vader 18.11.2006. 23:36

LCD ima prednost u večim rezolucijama trenutno te u tome što nema burnin. Ali opet tu je mogućnost odumiranja piksela, slaba crna, manje boja.... HD kuca na vrata sve jače ali opet tek u rezi 1024*768 tako da je pitanje kada ce se postići rezolucije koje isporučuje lcd. Čitao sam usporedbu za Australijsko tržište, naime plasma sa cca 106 ekranom dode 3000 dolara dok LCD s tim ekranom dode cca 6000-7000 tisuca dolara. Proizvodnja velikih LCD-a je skupa.

Za OLED sam naešto načuo vezano za moj post gore, nemogu sa sigurnošću tvrditi sve detalje, ali osbno mislim da ta tehnologija neće zaživjeti.

MIslim stvar kod odabira tv je vrlo jednostavna, samo to ljudi ne kuže. Imaš vrlo jednostavno pitanje: Što ću ja gledati na tom tv-u? Želimli visoku kvalitetu slike? Tvoj odgovor je tvoj tv. Ako nećeš tako šta pa nema smisla gledati niske rezolucije na tvu koji je visoke rezolucije.... to samo loše izgleda. Donekle se to popravilo s uvođenjem Progressive scana u dvd playere to podržavanja istoga od plasmi ili lcd-a.

Ono što dolazi kao pravi standard su HD playeri i mediji, dok je budućnost bluraya vrlo upitna pošto ih je toshiba sa svojim ultra jeftinim a prefektnim pleyerom totalno potukla. Soniy trenutno štampa medije samo jednoslojno i njegvi playerni neće podržavati dvoslojne medije kada izađu za njih. Proizvodnja je dosta skuplja nego kod HD medija jer mora biti potpuno nova a kod HD-a se tek malo prilagođava postojeća. Mislim da će si Sony odgristi onu stvar zato što nisu ipak ostali u kompi sa Toshibom (naime bila je namjera da se uzme veličina od blu raya a HD zapis, tako da se nepravi dvostruki standard kao što je bilo s dvd-om, ali idila je trajala tjedan dana). Trenutno im je jedina nada PS 3.

LAcy 18.11.2006. 23:57

Malo OT, Sony nikao da nauci jos od vremena Bete i VHS-a.

HD kuca na vrata u 1024x768, gdje?

Ono sto mene zanima nisu toliko TV-i, vec monitori odnosno kao sto je vec netko primijetio dostojna zamjena za CRT.

gorluk 19.11.2006. 02:17

Citiraj:

Autor BrunoZG (Post 571346)
Hmmm jel to isto ko OLED, OLED smo čekali.. No nema veze, to bu valjda taman OK za mene da superiornu sliku sa samsunga 997MB (CRT) nad bilo kojim LCD-om zamijenim sa tim SEDOM po cijeni sadasnjom za 19" LCD koji se je by the way ionako skoro izjednacio sa CRT(po cijeni naravno)...

Ajde da si rekao neki drugi CRT, al' kud baš Samsung 997MB...postoje puno puno kvalitetniji CRT monitori.

Citiraj:

Autor Darth Vader (Post 571671)
LCD ima prednost u večim rezolucijama trenutno te u tome što nema burnin. Ali opet tu je mogućnost odumiranja piksela, slaba crna, manje boja....

To je relativna stvar - postoje LCD monitori koji prikazuju više boja od CRT monitora, samo naravno koštaju. S druge strane, i kvalitetniji CRT monitori su koštali. Ja imam 19" CRT koji je koštao preko 8000kn, a 21" iz te serije je koštao preko 11000kn. Ne kažem da CRT monitori nisu imali mnogo prednosti, ali što nam sad to vrijedi - možemo sjest' i plakat jedino. CRT monitori koji se danas prodaju su najniža klasa, i nema nikakvog smisla kupovati ih.

2007. će definitivno biti zanimljiva godina za monitore, mnogi proizvođači će izaći s 24" i 26" modelima baziranim na S-IPS matrici, neki modeli će pokrivati i do 92% AdobeRGB prostora, zatim izlaze modeli s LED backlightom, i to ne samo high end, već i neki iz consumer serije itd. Teba vidjeti i kako će se SED razvijati..uglavnom, bit će zanimljivo.

gorluk 22.11.2006. 03:13

Citiraj:

Autor vranoga1 (Post 573345)
(velike su tehničke poteškoće trenutno oko LED osvjetljenja u LCD-ima, jeftini modeli to još dugo dugo neće imati). Tek onda dolazi vrijeme SED-a i novijij tehnologija

Acer je prošli mjesec najavio 19" model s LED backlightom, koji bi trebao biti jeftin ako se usporedi s drugim LED backlight monitorima (doduše iz nekog čudnog razloga, valjda da cijena bude što manja, monitor ima TN matricu, što je dosta veliki minus). U 2007. će vjerojatno izaći još neki relativno prihvatljivi modeli.

Kad smo već kod LED backlighta, i Samsung uskoro izbacuje 20" model, samo taj košta 2000$.

Mar 22.11.2006. 16:56

Malo mi se čini nezgodan taj led backlight.
Što ako jedna od ledica (ili više njih) rikne?
Pretpostavljam da ze "može" zamjeniti, no kako će to raditi u praksi?
Hoće li biti ponovno garancije poput "zero dead led" :o

Ovako postoji par CCFL lampi koje iako možda imaju veću šansu "odumiranja" nego led, ipak ih ima drastično manji broj.

IceFisherman 26.11.2006. 13:12

ček d movie

http://geekologie.com/2006/11/cheopt...es_3d_im_1.php

http://www.3dscreen.ramboll.com/


.. možda nam na kraju nebuju trebali ni LCD ni Plasma ni SED ni SLED ni MED ni kaj ja znam kaj sve ne :p

LAcy 26.11.2006. 13:27

Izgleda super, samo prezentacije je malo glupa stalno pustaju jedno te isto. Trebali su pustiti recimo nekakav film ili slicno. Ovako ostaje pitanje da li mogu prikazati nesto tako slozeno.

Seafreak 26.11.2006. 23:16

Citiraj:

Autor IceFisherman (Post 577201)
ček d movie
.. možda nam na kraju nebuju trebali ni LCD ni Plasma ni SED ni SLED ni MED ni kaj ja znam kaj sve ne :p

Vrlo zanimljivo, no mislim da je to ipak daleka buducnost... Nikome nije u interesu takvno nesto plasirati na trziste...

IceFisherman 26.11.2006. 23:54

pa prema onome kaj sam videl na njihovoj sluzbenoj stranici ( ak njim je to sluzbena stranica ) http://www.cheoptics360.dk/ oni su si to više zamislili ko nekakve oglasne panoe .. a to bi moglo jako brzo zameniti ove sad kaj se ljepiju .. naravno ne mislim tu kod nas ali vu ameriki ili sličnim bogatijim državama bi to moglo jako brzo postati hit za reklamiranje ..

Bl@de 27.11.2006. 01:15

ma sve je to shit. ocemo holodeck :-) monitor sa beskonacnom rezolucijom ;-)


Sva vremena su GMT +2. Sada je 15:14.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger