PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   Crni ekran pri stratup-u (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=17353)

A-V 08.02.2005. 22:57

Crni ekran pri stratup-u
 
Pocelo mi se dogadjati nesto neobicno pri start-up-u Windowsa (XP, SP1)...
Ponekad, i kad kazem ponekad onda to stvarno i mislim jer se to dogadja pri svakom cca 10-om startu kompa (svaki npr 3. dan) kao da mi monitor izgubi signal i pojavi se crni ekran a lampica na monitoru blinka kao kad blinka nakon gasenja racunala. Znaci, komp se boota u redu, pokaze se slika desktopa i dok jos traje startup, znaci ucitavaju se ikone i programi i slicno, monitor se zamraci kao da sam ugasio racunalo a ono radi i dalje i jos cujem HDD kako radi i nastavlja ucitavati kao kod svakog startupa. Nakon restarta sve bude u redu. I onda opet iducih par dana starta u redu pa se opet javi ovaj problem.
Vazno je da napomenem da se to sve pocelo desavati kada sam stavio novi procesor (sa P4C 2,533 na P4C 3,0) i novu memoriju (sa DDR233 na DDR400). E da, i kuciste sam promijenio ali ne i napajanje (vidi sig za sadasnju konfiguraciju). Sav software i driveri su ostali isti kao i prije problema.
Problem nije u pregrijavanju, to sam dobro rijesio (37 idle i 56 load temp), a i napajanje nebi trebalo biti problem jer mi inace komp radi skroz stabilno - apsolutno se nikad ne rusi a radi puuuno! Apsolutno nista nije overclockirano. Svi testovi memorije i proca prolaze u redu (Prime95, SuperPi...).
Nije da shvacam previse ozbiljno ovaj problem jer se dogadja stvarno rijetko ali me iz istog razloga i smeta jer neznam zasto mu od cca 10 startupova 1 bude ovakav?!

Ideje, prijedlozi ili rjesenja?
Hvala unaprijed...

BrunoZG 08.02.2005. 23:10

Moglo bi lako bit napajanje, kod ukljucenja komp povuce puno struje, a vidim da si ga bome i sa drugim lijepo opteretio, pocevsi od graficke, koja je potrosac no1, pa imas i dosta drugog spojeno.

kad su ta starija napajanja bila dizajnirana , nije bilo tolko velikih dtruja kod ukljucenja..
naravno ne mogu garantirat ovak da je to slucaj, al je mislim lako moguca situacija.Pogotovo kaj inace napajanja opkazuju najvise slabosti bas kod ukljucenja.

destroyer 08.02.2005. 23:29

Može biti napajanje, ali pogledaj priključak za monitor. Bilo je i takvih problema s takvim rješenjima!!!

panoramix 09.02.2005. 06:20

Citiraj:

Originally posted by destroyer
Može biti napajanje, ali pogledaj priključak za monitor. Bilo je i takvih problema s takvim rješenjima!!!
Jamačno nije do napajanja jer bi se sindrom događao kod samog starta, tj. crni ekran bi bio od samog početka. Vjerojatno je stvar sljedeća (imao je moj frend sličnu stvar) :
1. Razmrdan jack grafička - monitor ( često navlačenje kućišta u raznim protuprirodnim smjerovima)
2. grafička sama - deinstalirati softverski, izvaditi, očistiti prašinu (koje sigurno ima) , vratiti natrag i moglo bi sve biti ok.

3. Ako sve to ne pomogne valjalo bi posumnjat u loš "karakter" same grafe

A-V 09.02.2005. 08:33

Citiraj:

Originally posted by panorama
Jamačno nije do napajanja jer bi se sindrom događao kod samog starta, tj. crni ekran bi bio od samog početka...
Zato ni ja ne sumnjam u napajanje... No pitanje koje me muci je zasto se dogadja samo ponekad dok je u ostalih 90% slučajeva sve OK?

Hvala na prijedlozima, pokusat cu malo ''namjestit'' graficku u slot i provjerit VGA jack.
Za drivere mi isto malo nevjerojatno - zasto bi radili bez problema 2 mjeseca i onda bez razloga se poceli blesirat?
Citiraj:

Originally posted by panorama
Ako sve to ne pomogne valjalo bi posumnjat u loš "karakter" same grafe...
Sto ti to znaci ''karakter'' (nemoj mi grafu dirat...)? Mislim, jos je pod garancijom al ne bi jadne ljude u linksu htjeo gnjavit kad mi to ''prenategnuto'' objasnjenje...

panoramix 09.02.2005. 08:57

Iz vlastitog iskustva, pravilo je da nema pravila. Zezao sam se 5 dana s zvukom na Winfast TV kartici i pomoglo je tek instaliranje drugih drivera a ne koristeći one koji su bili do tada i s kojima je zvučna radila normalno. Jamačno je tako s driverima i za druge uređaje. Neki sam dan instalirao winxp prof i komp ne prepoznaje modem. Deinstalirao softverski, ručno, vratio natrag, ubacio drivere i sad je sve ok. Good luck :beer:

A-V 01.04.2005. 08:53

Obnavljam diskusiju za ovaj problem jer me izludjuje i sve je cesce, a probao sam sve savjete koje sam cuo i uspio smisliti.
Jel imao tko slican problem?

Cudno mi je sto se to ne dogadja kod svakog paljenja, a ne ovak - jedan dan sve ok, pomislim da je proslo i kad ono nakon par paljenja opet - je.... CRNI EKRAN nakon ulaska u windowse. Pokaze se desktop na par sekundi i ikone se pocnu ''otkrivati'' i onda - crnilo... HDD i proc radi, cujem ga kako ucitava win do kraja, nema error loga kad ga kasnije pregledavam, cudno... Lampica na monitoru blinka kao kad ugasim racunalo a ostavim monitor upaljen samo sto je racunalo sada stvarno upaljeno!

Kontakte sam pocistio, graficku testirao,reinstalirao nove drivere, ucvrstio jack do boli... neznam sto vise smisliti

Jel ipak moguce da je napajanje? Ali ne dogadja se uvijek i ine pri paljenju vec nakon ulaska u win...

Jel mozda gosp. RAK ima kakvu ideju, vidim da on ovdje rjesava najvise problema?

RAK 01.04.2005. 10:24

Ono što može biti je napajanje, driveri i crkla grafička. Pod napajanjem može biti i stabilizacija na ploči prije nego Enermax. AGP je posebno stabiliziran pa je ti možda i problem.

Grafička je takva kakva je i pitanje je da li si uštekao dodatni molex u nju. Ljudi i to često zaborave.

Ili je grafička preminula. Tu je vrlo malo pomoći i bilo bi lijepo kada bi neku drugu "testirao" par dana. Još kada bi bila ista, bilo bi idealno.

I na kraju riječi mog brata: "Čekaj da crkne do kraja pa se javi". Najteže je popravljati povremeni kvar, ma koliko banalan bio.

A-V 01.04.2005. 12:00

Citiraj:

Originally posted by RAK
Grafička je takva kakva je i pitanje je da li si uštekao dodatni molex u nju. Ljudi i to često zaborave.
Ili je grafička preminula. Tu je vrlo malo pomoći i bilo bi lijepo kada bi neku drugu "testirao" par dana. Još kada bi bila ista, bilo bi idealno.

Mislim da nije graficka jer je vec bila na testiranju i kazu da je ok. (I da, naravno da je molex ustekan.)


E da, i jos jedna vazna stvar - kako nekad ucitavanje wina prodje ok, a nekad dobijem crni ekran, zna se dogoditi i treca varijanta - ekran se zacrni na sekundu-dvije i onda ipak pokaze desktop ali s drugim refresh rateom (iako mu u CP od monitora pise da je 100Hz znam da to nije jer margine slike izgledaju kao kod manjeg refresh ratea - tada jednostavno vratim jedan refresh nize pa opet na 100 i onda apply pa je sve opet ok - margine se vrate na default).

Citiraj:

Originally posted by RAK
Pod napajanjem može biti i stabilizacija na ploči prije nego Enermax. AGP je posebno stabiliziran pa je ti možda i problem.

Nisam siguran da li ste procitali pocetak (prvi post) gdje sam objasnio da se cijela prica pocela javljati nakon sto sam mijenjao kuciste, proc i memoriju i dodao jos dva venta u novo kuciste koja sam spojio na maticnu a ne direkt na napajanje. E pa sad kad ste vec spomenuli stabilizaciju napajanja na ploci mozda je to sto je na plocu spojeno 4 venta + vent proca malo ''previse'' za nju pa zato ponekad uskrati karticu?

schenker 01.04.2005. 12:34

LEADTEK
 
Imeni se na isti način rušio komp,samo što se to dešavalo pri igranju i isto tako ne svaki put,par dana ok, par dana banana. I pgodi koju grafu imam A400 gt tdh.NEŠTO SU U leadteku GADNO ZABRLJALI ,imam parfrendova koji su je mjenjali ne jedanput i meni osobno je mjenjana.Probaj odvrtit stari 3Dmark2001.

ßellerophon 03.04.2005. 00:21

1 isprobaj stickove od memorije, jedan izvadi a drugi testiraj
2 jel ti graficka OC? stavi na default
3 napravi clear cmos

azg 05.04.2005. 19:18

Ja sam imao isti problem, ali je nakon promjene napajanja sve radilo bez problema.

A-V 13.04.2005. 15:01

Za sve one koji imaju ili ce tek imati ovaj ili slican problem, konacno sam nakon dugo traganja nasao rjesenje svog slucaja koji me vec mjesecima izludjuje!
Stvar je zapravo skroz jednostavna i bas zato mi nije pala na pamet - podigao sam napon AGP porta sa 1,55 na 1,60 V i by-by crni ekran (da kucnem u drvo - vec preko tjedan dana boota ok a prije je baco crni ekran svaka 2 dana). Ocito mu je graficka nije imala dovoljno stabilan napon unatoc dodatnom molexu. Napajanje kao takvo nije imalo nista s tim - dobro da nisam bacao lovu na drugo.

schenker 13.04.2005. 15:31

Svaka čast maheru ihvala na tipu koji če sigurno dobro doč u budučnosti


Sva vremena su GMT +2. Sada je 18:34.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger