PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Operativni sustavi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi... (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=234127)

domis 12.02.2014. 01:01

došlo vrijeme moje igranke na linuxu, u pitanju je Debian 7. Trenutno se vrti sve unutar virtualke ali u planu mi je dići ga na server dok saznam sve što trebam i dok nađem vremena :D
uglavno, ovakvo je stanje zasad. Digao sam mySQL server, radi mi RDP preko nekog xrdp, web server, sredio oracle java 7 radi jednog programa i uspješno digao SSH serverče :)

problem koji mi se javlja je nemogućnost promjene tipkovnice dok se spojim preko RDP-a i to me užasno smetalo u terminalu, ali preko putty-a se sada rjesavaju pizdarije s terminalom :D

još samo trebam saznati kako najjednostavnije postaviti samba šerove.
treba to biti neki linux filesystem ili se može samo mountati ntfs i istoga šerati?

lutherus 12.02.2014. 07:42

Debian handbook ima odgovor i na takva pitanja http://debian-handbook.info/browse/s...ith-samba.html
E kad si u terminalu koj je u X sesiji imaš jezik lupalice koj ima i X sesija pa ako ti X sesija nema jezik koj ti želiš onda u tom istom terminalu upiši setxkbmap i jezik koj želiš. A ako pak si u konzoli onda upiši vim /etc/conf.d/keymaps i dajg si ga uredi.

tomek@vz 12.02.2014. 08:40

Citiraj:

Autor cccp (Post 2544575)
Za tu nisam ni znao. Bacam se u istraživanje. :fala:

www.gnome-look-org ;)

Citiraj:

Autor domis (Post 2544577)
došlo vrijeme moje igranke na linuxu, u pitanju je Debian 7. Trenutno se vrti sve unutar virtualke ali u planu mi je dići ga na server dok saznam sve što trebam i dok nađem vremena :D
uglavno, ovakvo je stanje zasad. Digao sam mySQL server, radi mi RDP preko nekog xrdp, web server, sredio oracle java 7 radi jednog programa i uspješno digao SSH serverče :)

problem koji mi se javlja je nemogućnost promjene tipkovnice dok se spojim preko RDP-a i to me užasno smetalo u terminalu, ali preko putty-a se sada rjesavaju pizdarije s terminalom :D

još samo trebam saznati kako najjednostavnije postaviti samba šerove.
treba to biti neki linux filesystem ili se može samo mountati ntfs i istoga šerati?

Ovo će ti dobro doći:

http://www.webmin.com/

HumWeed 12.02.2014. 12:42

meh
gledam ove lijepe Lubuntu, Xubuntu, Elementary
i svi su jebeni na Ubuntu koji oce 5 GB na disku

Linx mint takodjer oce 5 gige
pa nije vrag da su svi postali bloat ko windowsi ?

FitzTN 12.02.2014. 12:52

Ja sam probao Linux Mint 16 xfce na ovome: http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=256274

Zapravo - sve radi :D. Možda bi moglo malo brže, al hebiga spor je komp a RAM je nenadogradiv, odnosno nadogradnja bi koštala više nego što vrijedi.
Jedina kvaka je što kad bi se wlan instalirao preko dodatnih drivera onda bi se sve zbrickalo i ne bi wlana nigdje bilo, pa sam morao ponovno instalirati i onda pratiti korake s neta za Broadcom.

Naravno da nemam pojma na koju kemiju ću ATI drivere instalirati, a kako sam pročitao na netu možda bolje da se to i ne radi.

Mislim ga pokloniti obitelji s više djece jer mi je višak, ali bojim se da im se Linux nikako ne bi svidio (iako radi Fejs, rade flash igre, radi net...). S druge strane, s kompom dolazi original XP Home, ali znam da će ga razhebat u roku par sati sa svim i svačim :D.

Cuky 12.02.2014. 13:09

Zasto se nebi navikli? Ako sam ja uspio ljude od 50+ godina naviknut i klince iz osnovnjaka mozes i ti njih.

Linux je dosta zahvalniji za takav tip korisnika, bas zato jer ce ga teze syebat :D

FitzTN 12.02.2014. 14:33

Ma da, to imaš pravo i tim sam se i ja vodio (inače ne bi isprobavao Lunix kraj originalnog XP-a). Ako se ne snađu, imaju XP u paketu pa nek daju nekom da to instalira. :)

Kruno M 12.02.2014. 17:20

I ja takodjer u zadnje vrijeme intezivnije radim po linuxu i mogu reći da je milina za raditi.

Trenutno složen jedan Server sa CentOs-om, Mysql, Apache, SSH, RemoteDesktop, Samba sherovi i sve za sada odlično radi.

Eto samo poticaj drugima ;)

HumWeed 12.02.2014. 22:41

milina je onima koji ga kuze :)
ja sam "windowz guy" nama je teze :)

Bubba 13.02.2014. 10:23

Citiraj:

Autor HumWeed (Post 2545159)
ja sam "windowz guy" nama je teze :)

Ova teza je prijevod recenice "ja ne znam administrirati OS-om ali mi Windowsi daju privid Administratora i to je tako kul".

Budimo realni, nema "Windouz guy"/"Linugz guy"/"Solaris guy" price. Ili si sposoban za administraciju bilo kakve prirode, ili nisi. Ako nisi, onda ti to drugi rade, tako nevezano za OS. Ako jesi, upoznas se s Mr. Manuelom i vozi.

gnjepar 18.02.2014. 17:11

Bubba ti kad ga okines ekipa se boji postati i ubijes temu :)

Ali slazem se, administracija se svodi na citanje s razumijevanjem. Tako sam i ja postao admin :D

sick_boy 18.02.2014. 23:14

Ja se iskreno bojim administrirati Windows server (ustvari, bilo koje Windows računalo). Mislim... nije da se bojim, ali ne osjećam se da vladam tim OS-om ikad. Dajte mi Solaris (može i Linux) i onda sam "svoj na svome".

To mi je osnovni problem Windowsa - administracija mišem. Grozno, brrrrrrr.

Bubba 21.02.2014. 10:45

Citiraj:

Autor sick_boy (Post 2549014)
Ja se iskreno bojim administrirati Windows server (ustvari, bilo koje Windows računalo). Mislim... nije da se bojim, ali ne osjećam se da vladam tim OS-om ikad. Dajte mi Solaris (može i Linux) i onda sam "svoj na svome".

To mi je osnovni problem Windowsa - administracija mišem. Grozno, brrrrrrr.

To je osnovni problem onih koji ne znaju "administrirati Windowse" - to sto misle da se "administriraju" (iskljucivo) misem.

Citiraj:

Autor gnjepar (Post 2548809)
Bubba ti kad ga okines ekipa se boji postati i ubijes temu :)

To je zato sto sam ruzan, pa ih je strah da ne ispliva moja slika u threadu kojom plase malu djecu.

Citiraj:

Ali slazem se, administracija se svodi na citanje s razumijevanjem. Tako sam i ja postao admin :D
Eto vidis. I to kad ekipa shvati, bude im puno lakse u zivotu.

morbid_angel 21.02.2014. 10:56

Citiraj:

Autor sick_boy (Post 2549014)
Ja se iskreno bojim administrirati Windows server (ustvari, bilo koje Windows računalo). Mislim... nije da se bojim, ali ne osjećam se da vladam tim OS-om ikad. Dajte mi Solaris (može i Linux) i onda sam "svoj na svome".

To mi je osnovni problem Windowsa - administracija mišem. Grozno, brrrrrrr.

PowerShell? Što misliš, kako se Core edicije Windowsa administriraju koje nemaju klasični GUI nego dobiš samo prozor s konzolom?

HumWeed 21.02.2014. 19:11

vi sad govorite o CLI administraciji a ja govorio o normalnom koristenju
bas iz krajnosti u krajnost ...

m4dm4n 22.02.2014. 15:57

Citiraj:

Autor HumWeed (Post 2550634)
vi sad govorite o CLI administraciji a ja govorio o normalnom koristenju
bas iz krajnosti u krajnost ...

Gle, OS je samo OS, i niš više. Tak svejedno jel Minix, neki opskurni embedded Linux, ili svjetlucavi OS X.
Kad skužiš uopće ŠTO je koncept administracije ičega, i uspiješ to raspodijeliti u glavi na određene kategorije, operacijski sustav i način postizanja (GUI, CLI) željene funkcije će ti postati nebitni.
I nadalje, treba razdvojiti administraciju OS-a sa osnovnim funkcijama, i servisa koji su priča za sebe.
P.S. Ove fore tipa "Ja se bojim Winblowsa jer ne vladam sustavom" su infantilne, iako recimo da kužim poantu te izjave.

sick_boy 26.02.2014. 17:41

E, jbg... popisaste me. Problem je sto se Windowsima samo koristim (povremeno), a vecinu vremena provedem administrirajuci Solaris. Zato infaltivna izjava - nemam potrebu administrirati Winse, pa mi se i ne da.
:bonker:

aloalo 02.03.2014. 10:11

Citiraj:

Autor morbid_angel (Post 2550299)
PowerShell? Što misliš, kako se Core edicije Windowsa administriraju koje nemaju klasični GUI nego dobiš samo prozor s konzolom?

Putem remote server administratora za one koje zele GUI. Ili PowerShella :D
Doduse, slazem se da je administracija Windowsa...well, nedorecena ponekad :D:D

Bishop 16.04.2014. 10:01

Pozdrav,

U zivotu sam mozda 2 puta vidio Linux, ni jednom nisam još isprobao, ali vec 10 godina slušam price kako je nenadje**v, najbolji, najsigurniji, a ako instaliras neku obskurnu distru, hacking skill ti predje 9000 i CD tray ti safta kiflu. Naravno, to sve je dolazilo od likova koji ne da nisu power useri nego najobicniji hipsteri koji si narucuju IBMove tipkovnice prek ebaya i postaju slike na face i onda ih ne koriste jer jebote, nisu znali da su tako glasne, pa nisam uzimao za ozbiljno niti njih niti linux in general, ali htio bi promjeniti ovaj drugi dio. Imam jedan stariji HP probook doma koji trenutno sluzi za skupljanje prasine, pa sam mislio probat s linuxom, cak i da nesto zeznem, nece se nista strasno desit. Cijela motivacija zapravo je dosla iz cinjenice da si slazem htpc doma, i zelim da ta masina bude maksimalno stabilna, da maksimalno izvucem iz hardvera mogucnosti uz minimalno softvera koji nece sluziti svrsi. E sad, win 7, sa pogasenim svim nepotrebnim điđama, samo uz esencijalne programe + xbmc radi izvrsno, trosi malo RAM-a, trosi malo CPU-a, jedino zauzima prostora. Voljan sam dat linuxu sansu, pa vas molim da mi preporucite distru (cuj, moram sad terminologiju pravu koristit:)) kojom bi neki pocetnik mogao za pocetak, ispunit gore navedene zahtjeve (uz naravno, ucenje, to je neizbjezno) i da vidim mogu li ja uopce to pohvatat, na win se snalazim, kak ce bude na linuxima, samo nebo zna.

Nick7 16.04.2014. 10:06

HTPC ne sluzi za cvrckanje&ucenje ;)
Ak' hoces uciti Linux, slozi si neku virtualku, i igraj se.

Bit ces daleko nesretniji ako polomis OS gdje ti je HTPC, nego ako to napravis na virtualki.

Bishop 16.04.2014. 11:18

No no no, nisi citiao, ja se mislim igrat s linuxom na starom laptopu, na htpc nece linux ni prismrdit dok se ne upoznam/prilagodim/priucim na njega i naravno, dok se ne uvjerim da daje vidljiva poboljsanja.

The Exiled 16.04.2014. 12:27

U tom slučaju kreiraj bootabilan USB/CD/DVD, isprobaj i instaliraj popularnije distribucije, pa vidi koja ti najbolje odgovara.
Naposljetku (uvijek) možeš složiti da ti (ko i na Windowsima) boota direktno u XBMC sučelje.:)

gnjepar 19.04.2014. 17:11

@Bishop

U svakom slucaju nesto bazirano na Ubuntu radi kolicine pitanja/foruma/materijala na internetu. Preporuka isto tako odaberi LTS verziju (Long Term Support) jer ako naletis na neki glupi bug sa najnovijom verzijom OS-a izgubiti ces volju.

Odaberi Linux Mint 13 MATE - ima par sitnica koje ces morati/htjeti promijeniti ali to ti je taman vjezba za pocetak.

Ako imas 64-bitni proc u tom laptopu odaberi 64-bitni OS.

Brko 30.06.2014. 14:02

Malo da bumpam temu.

Što mislite o Manjaro distribuciji u odnosu na Linux Mint i Kubuntu (te sam konkretno isprobao)? Ukratko, prednosti/nedostaci naspram ovog navedenog dvojca. Koristio bi na računalu za drkarenje po netu, gledanje filmova i slušanje glazbe kod korisnika kojemu je dozlogrdilo apdejtanje antevirusa, antespajvera, antemalvera, antetrastvera, antemarkovića i ostalih ante :D

Pitam jer mi je rekao da mu se Manjaro "sviđa", tj. GUI mu je "simpatičniji" nego KDE ili Cinammon kod Minta ili Kubuntu. Pa eto, ako imate koju pametnu, nemojte se sramiti. Nebi ja previše njemu brslao o tome jer nisam skroz stručlan.
fala

Cuky 30.06.2014. 17:48

Manjaro je derivat Archa sto znaci da je rolling release verzija. Ako mu nece smetat svakodnevna nadogradnja super, ako hoce neka ide na nesto drugo, mozda Debian?

Btw, gui promijeni na koji god hoce. Bar se to na linuxu da napravit.


Inace, da ti iznesem vlastita iskustva. Isto tako sam nekim ljudima zamijenio win za linux, namjena je bila ista, i otad nikakvih problema. Mahom su to nepismeniji internet korisnici pa znaju klikat na svakakve gluposti. Sa linuxom sam rijesio dosta muka, i svojih i njihovih :)

Brko 30.06.2014. 17:52

Debian mi je više za power usere nego za njega :) on je u rangu od onih koji bi me mogli nazvati u nedjelju navečer i pitat me di je tu Internet Explorer :D

Dakle, Kubuntu/Mint su leđit pa da proba sa time? ;)

Cuky 30.06.2014. 17:54

Da, sasvim ce biti ok za pocetnika. Od toga sam i ja poceo :)

The Comedian 30.06.2014. 18:14

Citiraj:

Autor Drug Brko (Post 2622406)
Debian mi je više za power usere nego za njega :) on je u rangu od onih koji bi me mogli nazvati u nedjelju navečer i pitat me di je tu Internet Explorer :D

Dakle, Kubuntu/Mint su leđit pa da proba sa time? ;)

ako mu se sviđa izgled Manjara, neka proba Xubuntu ..
kubuntu, mint, xubuntu .. sve su to Ubuntu derivati s drugim grafičkim sučeljima..

domis 30.06.2014. 20:07

ili stavi mu samo mint ili ubuntu i nainstaliraj ostala sucelja. čemu se jebavati s raznoraznim verijama ko se razlikuju samo u sučelju.
kasnije dok otkrije koji mu se dopada, tog ostaviš a ostale makneš, ako hoćeš.

na tvom mjestu bi stavio mint cinamon

tomek@vz 01.07.2014. 07:44

Ubuntu/Mint/OpenSuse za sve kojima se neda zajebavat il se nemaju vremena zajebavat sa glupostima i prčkanjem po OS-u. Staviš sučelje koje hoće i bok. Manjaro/Arch distre se uvijek skrše nakon određenog vremena pogotovo ak vučeš nešto iz AUR reposa (a kad tad ćeš morat). Osobno ne želim trošiti vrijeme na tweakanje nečeg takvog. Ok je za učenje. Debian je uvijek bolja solucija (testing branch). :kafa:


Sva vremena su GMT +2. Sada je 03:43.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger